Reklama

Syndrom SIDS - Syndrom náhlého úmrtí dítěte

Zkratka (z anglického Sudden infant Death Syndrome) znamená náhlé úmrtí dítěte způsobené zástavou dechu. V porodnici vás nejspíš upozorní na to, že z nejasných příčin se i u zdravého dítěte do čtyř měsíců věku může zpravidla ve spánku vyskytnout zástava dechu, po níž se dítě samo znovu nenadechne. Jediná ochrana (kromě preventivních opatření) spícího dítěte je přístroj, který se v podobě podložky vkládá pod dítě a v případě zástavy jeho dechu spustí alarm. Dítě se probudí a začne znovu dýchat; vzbudí se i rodiče a stimulací dítě rozdýchají .

Existují opatření snižující riziko SIDS (riziko útlumu dechového centra):

  • nekouřit v těhotenství;
  • nepokládat kojence ke spánku na bříško
  • nepřehřívat ani nepodchlazovat dítě ve spánku;
  • používat dudlík, který brání ochabnutí svalů v okolí horních dýchacích cest;
  • ukládat dítě ke spánku na samostatné lůžko s kvalitní matrací a s možností monitorování dechu.

    Postup při SIDS - resuscitace
    Situace: Alarm spustil, dítě se samo nenadechlo, nepláče.
    Postup: Ihned vezměte dítě do náruče, poplácejte ho po zadečku, třete dlaní po zádech a sledujte, jestli se nadechlo. Pokud se tak po pár vteřinách nestane, položte dítě na rovnou podložku, zkontrolujte, zda nemá něco v ústech. Mírně zakloňte hlavičku dítěte, prsty jemně přizvedněte jeho bradu a okamžitě začněte provádět umělé dýchání. Ihned přivolejte RZP - linku 155.
    Umělé dýchání: Jednou rukou držte dítě za čelo, druhou rukou za přizvednutou bradu, nadechněte se, přiložte ústa na nos i rty dítěte a vdechněte do dítěte vzduch tak, aby se mu zvedl hrudník. Začněte pěti vdechy, pak pokračujte s frekvencí 30 vdechů za minutu (tedy I vdech za 2 sekundy). Pokud se dítě nehýbe, zkontrolujte tep srdíčka. V případě, že srdce neslyšíte ani necítíte na hrudníku, zahajte i srdeční masáž: stlačujte dvěma prsty dolní polovinu hrudní kosti s frekvencí 120/minutu, anebo obemkněte hrudník rukama a stlačujte hrudní kost oběma palci a kontrolujte, zda se dítě hýbe nebo dýchá.
    Resuscitace u novorozence: / vdech a 3 stlačení, u kojence 2 vdechy a 30 stlačeni.

Každá maminka si občas bere miminko k sobě do postele, ať už proto, aby se s ním pomazlila či je nakojila, nebo aby v noci nemusela opakovaně k dítěti vstávat. Většinou to dopadne tak, že miminko se vyspí dobře, ale ostražitá maminka celou noc jen pospává. Ovšem ve výjimečných případech se může stát, že maminka vyčerpáním usne tak tvrdě, že miminko přilehne, překryje peřinou a dítě se udusí. Proto umístěte postýlku s miminkem co nejblíže vašemu lůžku, ale ukládejte dítě ke spánku vždy do jeho vlastní postýlky!

DOPORUČENÍ

Reklama
  • Choďte s dítětem na pravidelné kontroly u pediatra.
  • Monitorujte jeho dech při spánku.

    VHODNÉ POMŮCKY
    Dětská postýlka, kvalitní matrace, hlídač dechu, oblečení ze 100% bavlny, zavinovačka, dudlíky, teploměr v místnosti, vysílačky (chůvičky).

  • Zdroj: Radmila Gálová - Bezpečný domov pro dítě, nakladatelství Era

     

    Reklama

    Komentáře

    Reklama