Reklama

Těhotné ženy by to neměly přehánět s úklidem

Děti vystavené ještě před narozením chemikáliím z úklidových prostředků mají v pozdějším věku potíže s dýcháním, které mohou přejít v astma. Zjistili to vědci z Bristolské univerzity, kteří sledovali 140.000 dětí v 7000 rodinách.

Dýchací potíže se vyskytly u dětí, jejichž matky v domácnosti používaly silné dezinfekční prostředky, rozpouštědla na staré nátěry a čističe koberců.

O studii, která byla provedena v 90. letech, informoval v nejnovějším čísle odborný časopis Thorax. Těhotné ženy odpovídaly na dotazy, jaké čisticí prostředky používají. Pak byl vypočítán faktor chemické zátěže rodiny a srovnán s vývojem dětí, jež byly sledovány až do věku tří a půl let.

Přes šest procent z nich mělo s dýcháním potíže, a to v přímé úměrnosti s množstvím čističů používaných v rodině. Výsledek zůstal nezměněn, i když se vzaly v úvahu faktory jako kouření rodičů, vlhkost bytů či výskyt astmatu v rodině.

Další studie by měla odhalit, zda nejsou plíce chemikáliemi z úklidových prostředků v prenatálním věku poškozeny natolik, že to má vliv na jejich vývoj.

Reklama

Zatím nemůžeme říci, že chemikálie způsobují dýchací obtíže, ale můžeme potvrdit, že jsme našli souvislost, řekla šéfka výzkumu Andrea Sherriffová.

Není prý důvod, aby se těhotné matky výsledkem znepokojovaly, ale dá se prý doporučit, aby čisticí prostředky používaly s mírou. Až další studie odhalí, zda potíže přetrvávají do vyššího věku dětí a to, jaké látky konkrétně se na tom podílejí.

Výrobci čistidel však poukazují na to, že právě úklidové prostředky, které zbavují domácnosti mikrobů a škůdců, lidské zdraví chrání.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

božena (Ne, 6. 2. 2005 - 19:02)
chci vidět opravditské břico s miminkem
Reklama