Pro početí je důležitější životospráva než frekvence pohlavních styků a poloha

Podle gynekologa a sexuologa MUDr. Pavla Turčana lidé přeceňují četnost souloží či volbu sexuální polohy, naopak často podceňují zdravou životosprávu. Ta má přitom v procesu početí zásadní úlohu.

Autor komentáře: gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan:

Nejčastější chybou je přílišná frekvence pohlavních styků

Při snaze o početí dítěte je dobré si uvědomit, že spermiím trvá více než 2 měsíce, než kompletně dozrají. Aby byly v ejakulátu více koncentrované a oplodnění schopné, je ideální mít pohlavní styk v plodném období ženy buď ob den nebo až ob dva dny. S touto informací však pracuje jen minimum párů. Většina lidí žije v přesvědčení, že čím častěji mají pohlavní styk v plodném období ženy, tím je vyšší pravděpodobnost otěhotnění. Tak to bohužel nefunguje. Při častém pohlavním styku se totiž nestačí dotvořit nové spermie, které by byly schopné vajíčko ženy oplodnit. Navíc pokud jsou spermie dobře životaschopné, několik dnů v těle ženy vydrží a na dozrání vajíčka dovedou vyčkat. Není tedy nutné trefit se přesně do ovulace.

Spermie se dají přirovnat k armádě, ty v první linii padnou

Dalším důvodem, proč je menší počet pohlavních styků v plodném období vhodnější, je samotné tělo ženy ve vztahu k mužským pohlavním buňkám. Chování spermií v pochvě se dá přirovnat k postupu klasické armády, kdy vojáci v první linii mají jen malou šanci na přežití. Stejně tak i spermie. Obvykle jsou totiž zahubeny kyselým pH v pochvě, které se první fronta snaží přeměnit na zásaditější, aby se ostatní spermie mohly dostat dál. Druhá překážka na ně pak čeká hned v děložním hrdle. Tam jsou situovány buňky ženského imunitního systému, které chrání tělo před průnikem bakterií a jiných mikroorganismů, jež by mohly vážně ohrozit život a zdraví ženy. A jelikož mají spermie odlišnou DNA, než je DNA ženy, identifikuje ženský imunitní systém mužské buňky jako nežádoucí a část jich opět zahubí. Takto postupně cestují spermie směrem k vajíčku. Pokud tedy mají lidé příliš často pohlavní styk, spermie jsou v ejakulátu méně koncentrované. Vzhledem k tomu, že další nestihnou rychle dozrát, je jich pak výrazně nižší množství. To pak k úspěšnému početí nemusí stačit.

Sexuální poloha není podstatná, nejlepší je po styku chvíli odpočívat
Pověrami opředená je také úloha sexuální polohy, kterou má pár při snaze o početí zaujmout. To je ovšem zcela bezpředmětné. Nepřirozené pozice nebo akrobatické kousky, typu polohy svíčky po styku, jsou naprosto zbytečné. Ženské tělo je v plodných dnech k otěhotnění samo anatomicky a fyziologicky nejlépe uzpůsobeno. Nejlepší proto je, aby po výronu semene do pochvy zůstala žena asi 20 či 30 minut v klidu ležet, ideálně na zádech. Nic dalšího v tomto ohledu potřeba není.

Stres vyplavuje do těla prolaktin, který zabraňuje dozrávání vajíček

Při snaze otěhotnět však hraje velice důležitou roli životospráva obou partnerů, která je často podceňována. Důležité je nekouřit, maximálně omezit alkohol a zajistit tělu dostatečný přísun vitaminů. Z nich má zejména pro ženy zvláštní význam například kyselina listová, která spolu s komplexem vitaminů B, zejména B2, B6 a B12, může pomoci zlepšit podmínky pro vyvíjející se zárodek. Zároveň mají tyto látky schopnost snížit riziko vzniku vrozené vady, především rozštěpu páteře a centrálního nervového systému. I když se to těžko reguluje, ideální je samozřejmě nestresovat se. Stresem se totiž do těla ženy vyplavuje mimo jiné látka prolaktin, která může zabraňovat dozrávání vajíček. Muži by se pak měli zaměřit na zvýšení příjmu selenu, zinku a vitaminů ze skupiny antioxidantů. To vše má pozitivní vliv na tvorbu a vývoj spermií. Na trhu je i několik komplexních doplňků stravy, složením speciálně zaměřených na podporu tvorby spermií, například Fertilan. Vždy je však nutné pamatovat na to, že spermie dozrávají přes dva měsíce. Krátkodobé užívání vitaminů či pouze dočasná změna životosprávy proto nepřináší výraznější změny k lepšímu. V tomto případě je opravdu nutné vytrvat.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele sangeo
  sangeo

  Nedaří-li se počít miminko, příčinou může být zemní záření, tzv. Geopatogenní zóny. Ty vyvolávají u citlivých jedinců stres.

  Dub 22, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  A nadzemní záření je ještě horší.

  Dub 22, 2014
 • Obrázek uživatele Někdy
  Někdy (anonym)

  pomůže aktivní soused.

  Dub 24, 2014
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Tak to gratuluju, snad vám...Kdyby Ti to nešlo , rád Ti pomůžu / 603413327 / .

  Zář 07, 2014
 • Obrázek uživatele Hanny
  Hanny (anonym)

  Je mi 30 a otěhotněla jsem hned a bez problémů.

  Feb 27, 2015
 • Obrázek uživatele Pro (_._) a i pro (__.__)
  Pro (_._) a i... (anonym)

  Někdy taky pomůže vyměnit samce! V dosti případech to pomůže.A nemusí to být na trvalo? Někdy stačí udělat dvojskok!

  Feb 27, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Jako u vobecního kozla!

  Feb 28, 2015
 • Obrázek uživatele Maky
  Maky (anonym)

  Castecne zavisi i na sexu pred snahou o poceti. Je jasne, ze muz, ktery casto ejakuluje, ma zvysenou produkci spermii, tim padem se mu rychleji tvori a jsou kvalitnejsi.. Samozrejme se to netyka muzu, kteri maji nekvalitni semeno kvuli nejake nemoci.. Zde uvazujeme pouze se zdravymi muzi. Podrobne rady, jak zpelsit kvalitu spermii a zvysit na maximum sance na poceti, ctete zde : https://www.vimax.cz/jak-oplodnit-zenu/

  Črv 25, 2019
 • Obrázek uživatele Makyavella
  Makyavella (anonym)

  Ahoj, pany bude jiste zajimat, ktere konkretni vitaminy jsou nezbytne pro jejich plodnost a v cem se prirozene vyskytuji, pripadne ktere doplnky obsahuji jejich zvyseny prisun.. Vse zde https://www.erekce.cz/vitaminy-pro-muze-na-plodnost/

  Říj 14, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama