Žárlivost - co to vlastně je?

Žárlivost je nemoc a každá nemoc je v podstatě touha po sobě samém. Žárlivost může vzniknout jen tehdy, když si chybíme.

Jestliže žárlím, měl bych si ověřit, na co jsem žárlivý? Že mi partner odepře svou pozornost nebo lásku? Že miluje někoho, koho já nemám rád?

Ze strachu, že něco ztratím? Co? A jak vlastně? Ten druhý tu vždy působí pouze jako spouštěč a upozorňuje mě tak na to, kde nejsem sám sebou. Spouštěč mi ale také ukáže, co je třeba udělat. Měl bych věnovat víc lásky a pozornosti právě sobě. Moje žárlivost mi jen pomohla si uvědomit, co mi chybí. Proč si tuto lásku a pozornost nedávám? Kde se ne­cítím hoden lásky nebo si nepřipadám dost hezký nebo dobrý? Kde si myslím, že se musím změnit? A proč?

Jsem-li to já sám, můžu sám sebe také milovat, pak už nechci být jiný, než jsem; potom mě ale může milovat i ten druhý, protože jsem „ve shodě,“ protože jsem takový, jakého mě život chce, jak je se mnou zamýšleno. A proto mě ten druhý také chce. Až do této doby jako bych ho málem nutil, aby mě nemiloval.

Ženy bývají obvykle častěji žárlivé. Je proto už načase, aby se žena probudila k sobě samé, aby se vnímala jako stejně hodnotná.

Vždyť partner je přece se mnou kvůli mému „takový jsem“.

Pokud ale nejsem sám sebou,jen ho odsebe odeženu. Takže bych se už neměl dál snažit být co možná nejideálnější nebo dokonce jiný, ale být to opravdu “sám, takový, jaký skutečně jsem.

Žárlivý člověk třeba ani nechce žárlit, ale důvod k žárli­vosti hledá v druhém, v ty. A tak říká: „Žárlím proto, že jsi takový a takový \ místo aby řekl: „Když ty..., tak...“

Žena je žárlivá, když se muž podívá jinam, protože ji hned napadá: „Jsem moc tlustá, příliš stará, mám moc malá ňadra...“ Přitom to všechno existuje jen v našich předsta­vách, jelikož se porovnáváme s jinými. A protože to dělám já, nutím tak partnera, aby to také dělal.

Můj partner se ode mě odvrací, protože já se odvrátil od sebe. Pokud je ve mně nějaký nedostatek, nemůže nastat ve vněj­ším prostředí hojnost, pokud ve mně není láska, pak ani vně nemá šanci.

Je také možné, že čas tohoto partnerství už prošel. Copak partnerství nemůže někdy skončit? Přesto, co ke mně sku­tečně patří, to nemůžu ztratit; co už ke mně nepatří, to ale nemůžu zadržet. Především bych se ale měl zajímat, jak bych odpověděl na tyto otázky:

Skutečně miluji svého partnera?

Chci, aby byl opravdu šťastný?

Jsem ochotný pro to něco udělat?

Proč ale musí být bezpodmínečně šťastný jedině se mnou?

Nebo je možné milovat současně dva lidi? Nebo i několik?

Není každý vztah jedinečný?

A co mi vlastně brání milovat někoho, i když on mě už nemiluje?

Co mě tak bolí, když můj partner miluje někoho jiného? A proč?

Jak se mám zbavit této bolesti?

Jak se osvobodím od své žárlivosti?

Odpověď je pokaždé stejná:

Tím, že začnu být sám sebou

Když se budu mít rád a začnu k sobě přistupovat s úctou, pozorností a láskou

Tím, že už nechci být ideální, nýbrž já sám

Jestliže už místo: „Jsem žárlivý, protože ty...“, začnu říkat: „Když jsi...“

Tím, že „společně“ se svým partnerem úlohy života řeším.

Zdroj: Kurt Tepperwein - Krize jako šance, nakladatelství Noxi

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele žárlivost
  žárlivost (anonym)

  je boj o partnera v přírodě celkem normální věc. U samců nebo mužů nezbytná pro přežití jejich genů - který samec vychovával cizí vymřel.

  Čer 11, 2014
 • Obrázek uživatele Jack
  Jack (anonym)

  Myslel jsem si, že nejsem žárlivý. Krásná dívka se vetřela do mé přízně (zlatokopka)a já se po svatbě do té (jí zrežírované) zamilované závislosti pořád více propadal (i když jsem byl dříve zvyklý na svou dominanci ve vztahu). Čím více unikala, tím více jsem žárlil, ta nemohoucnost s tím něco udělat mne úplně spalovala. Pominu její techniky, jak ze mně tahat peníze, chci jen říct, že žárlivý v nešťastné závislé zamilované pozici je zákonitě každý. A to i když už ví, že je to mrcha. Ony tyhle laně dokáží šikovně manipulovat a vědomy si svého cíle, samy nemilují a nehodlají milovat - a o to to má ten dobrák horší - vše jsou váhy citové závislosti, které se překlopí automaticky v jeho neprospěch.

  Čer 13, 2014
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Ji bys šukal,mně,ty kurvo ne!

  Zář 10, 2014
 • Obrázek uživatele BELLA
  BELLA (anonym)

  Jmenuji se TONY BELLA, já jsem z Velké Británie, chci sdílet můj báječnýsvědectví o tom, jak jsem dostal zpět svou bývalou milenku svého života zpátky, chci říct,lidé na celém světě existuje skutečná a efektivní kouzlo kolečkoline a je mocný, jeho jméno je Dr.UGBO, Pomohl mi v poslední doběsjednotit můj vztahspřítelem, který mě dumpingové, kdy jsemkontaktoval Dr.UGBO, vrhl kouzlo lásky pro mě a mého přítele, který řekl, že nemá nic společného se mnou mi zavolal znovu azačal prosit me.To někoho, kdo čte tento článek a nepotřebujepomoci Dr.UGBO může také nabídnout všechny typy pomoci, jako slučovánímanželství a vztah, vytvrzování všech druhů nemocí, soudPřípady, těhotenství pravopisu, Duchovní ochrana a šarže umožňující more.thank jednouZnovu báječný člověk mi pomohl, aby můj bývalý milenec zpětmi, děkuji, znovu a znovu děkuji Dr.UGBO, můžete si ho kontaktovatProstřednictvím tohoto e-mailu: [Ugboazen@outlook.com) ugboazen01@gmail.com)

  Bře 03, 2016
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Žárlivost, podobně jako závist, je jistá forma uznání.

  Bře 03, 2016
 • Obrázek uživatele Týna
  Týna (anonym)

  Žárlivost, podobně jako...Mě jeden přítel tolik "uznával", že jsem ho vykopla ze svého života. S žárlivcem se nedá žít.

  Bře 03, 2016
 • Obrázek uživatele lola
  lola (anonym)

  Mě jeden přítel tolik...Dobře jsi udělala,žárlivci jsou blbci,kteří když vidí jiného muže na metr od své ženy.Hned ji v té své žárlivé makovici vidí napíchnutou na jeho kolíku a vyvádí.Jediné řešení,od magora žárlivého pryč!!!

  Bře 03, 2016
 • Obrázek uživatele Martha Kovic
  Martha Kovic (anonym)

  Zoufale jsem hledal způsob, jak přimět svého bývalého přítele, aby se do mě zamiloval. Měli jsme vzestupy a pády, ale za posledních 6 měsíců se náš vztah vydal na jih. Natáhnu ruku, protože chci být tou žádanou ženou, kterou jsem býval, a on se do mě zamiloval a oženil se se mnou. Neumím si představit toho chlapce s nikým jiným, dokud jsem nekontaktoval chubygreat, kvůli kterému mé srdce toužilo. Dal mi podrobnosti o tom, jak mi pomoci, což udělal, když jsem vyhověl, a zachránil mého manžela před zlými rukama paní, která ho hypnotizovala, a můj manžel se ke mně vrátil za 48 hodin a byl jsem opravdu ohromen, že takový projev síly je opravdu skutečné. Nyní můžu lidem s radostí říci, aby zkusili chubygreat@gmail.com v jejich problémech a počkali na okamžité výsledky. kontaktujte ho s jeho e-mailovou adresou. chubygreat@gmail.com nebo přímo Whatsapp +2348165965904. Vaše řešení je zaručeno.

  Led 27, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama