Reklama

Gynekologická fyzioterapie pomáhá s početím, bolestivou menstruací i inkontinencí

Terapie je určená ženám jakéhokoliv věku a řeší nejen běžné gynekologické obtíže typu inkontinence či urogynekologických obtíží, ale pomáhá třeba i od bolestivého sexu, pomáhá řešit problémy s otěhotněním a zlepšuje kondici před porodem i po něm.

„Gynekologickou fyzioterapii řešíme s klientkami na denní bázi, řada z nich ale o této možnosti dříve nevěděla. Pomocí terapie přitom můžeme řešit širokou škálu obtíží, od urogynekologických, přes problémy s otěhotněním a rozličné obtíže pohybového aparátu v těhotenství i po porodu, až po bolestivou menstruaci, kostrčový syndrom nebo pokles svalů pánevního dna, vyjmenovává Mgr. Pavla Paskudová, vedoucí fyzioterapeut oddělení léčebné rehabilitace Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.

Konkrétní podoba terapie se pak liší dle skutečné diagnózy a zahrnuje například měkké techniky a mobilizace, cvičení pánevního dna, pokročilejší cvičení pánevního dna v kontextu funkčních svalových řetězců, kineziotaping, diagnostiku a terapie dle Ludmily Mojžíšové nebo dle Fyzioterapie funkce.

Fyzioterapie má v oblasti gynekologie svou významnou úlohu, a to jak v léčbě, tak i v prevenci. Mimo jiné zvyšuje pravděpodobnost přirozeného početí, klidného průběhu těhotenství a porodu. Neinvazními postupy umíme ovlivnit napětí svalů, rušíme nadbytečné blokády kloubů, upravujeme držení těla a dechové vzory, popisuje Mgr. Paskudová s tím, že tyto aktivity zlepšují prokrvení a funkci břišních orgánů a pánevního dna.

Na gynekologickou fyzioterapii přitom mohou přijít ženy jakéhokoliv věku, a to s žádankou od lékaře specialisty – například gynekologa či neurologa. Terapie ovšem není vhodná v případě, že žena trpí kardiovaskulárním nebo respiračním onemocněním, poruchou příjmu potravy, akutním zánětem, horečkou, a také v případě, kdy hrozí riziko předčasného porodu. Po porodu je pak vhodnější rehabilitovat až po období šestinedělí, pokud je to možné.

Reklama

„Důležité je, aby se ženy nebály o svých problémech mluvit, a to zejména se svým lékařem. Stále u nás platí, že se velká část žen za obtíže tohoto typu stydí, což je velká škoda. Obrovskou škálu ženských obtíží lze pomocí gynekologické fyzioterapie velmi efektivně řešit a zlepšit tak ženám doslova každodenní život, uzavírá Paskudová

Reklama

Komentáře

Marie Homolková (Po, 21. 2. 2022 - 14:02)
Ani nevím, že by toto existovalo - gyn.fyzioterapie. Kdo to provádí? Neviděla jsem žádné upozornění, žádnou informaci. Ale tím lépe, že jste tento článek zveřejnili, je to důležité.
Reklama