Reklama

Léčba tmou - deset dní v protiatomovém krytu

Do protiatomového krytu v areálu bývalého dolu Jeremenko v Ostravě se na deset dní nechá dobrovolně zavřít lékař Andrew Urbiš. Dvaašedesátiletý psycholog Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné na Frýdecko-Místecku si tak chce vyzkoušet léčebné účinky terapie tmou. Svůj pokus zahájil v pondělí 16. března, z podzemí hodlá vystoupit po deseti dnech, informovalo ČTK Beskydské rehabilitační centrum.

Lékař bude při pobytu v naprostém tichu a temnotě pod dohledem lékařů, kteří budou sledovat jeho tlak i tepové frekvence. Díky infrakameře s on-line přenosem budou moci pokus sledovat i zájemci z řad veřejnosti. Urbiš se již koncem roku 2006 proslavil tím, že se nechal zavřít do Polária, kde při teplotě od minus 123 do minus 129 stupňů Celsia vydržel osm minut a deset sekund. Jeho výkon měl být zapsán i do Guinnessovy knihy rekordů.

Terapie tmou vychází z historických zkušeností tibetských mnichů, kteří ve tmě zůstávají až sedm týdnů. V Evropě ji jako terapeutickou metodu zavedl poprvé německý psycholog a etnolog Holger Kalweit, který se s ní setkal roku 1968 v Nepálu.

"Tato léčebná metoda je vhodná pro všechny lidi, kteří žijí v trvalém napětí a přetížení či jiných náročných životních podmínkách. To znamená pro manažery, politiky, pro osoby trpící syndromem vyhoření. Máme hodně takových pacientů a chtěli bychom to při výstavbě nových zařízení v Beskydském rehabilitačním centru zavést jako novou a velice potřebnou léčebnou metodu," uvedl Urbiš, který již dříve vydržel v temnotě tři dny.

Senzorickou deprivaci v modifikované podobě začali podle Urbiše v Japonsku používat jako léčebnou metodu u neurotických pacientů. V pramenech se uvádí u 65 procent pacientů úplné uzdravení a u 30 procent významné zlepšení. U některých pacientů prý rovněž vzrostla zraková ostrost na dálku a energetický metabolismus klesal za určitých okolností na hodnoty nižší než bazální metabolismus.

Reklama

V průběhu pokusu chce Urbiš provádět různá tělesná cvičení a komentovat svoje prožitky. Živit se bude tekutou stravou, která zajistí kompletní denní doporučený přísun energie a živin, včetně minerálních látek, vitaminů a stopových prvků. Část potravy budou tvořit jídla z hmyzu, který je díky vysokému obsahu minerálních látek, stopových prvků, omega mastných kyselin a esenciálních mastných kyselin údajně jedinečným zpestřením stravy pro osoby nacházející se v náročných životních situacích.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Petr (Út, 17. 3. 2009 - 19:03)
Pamatuji se, že v padesátých létech 20. století vymysleli v Sovětském svazu něco podobného, a sice léčbu hladem. Po 14-denním hladovění si pacienti už na nic nestěžovali. Léčba tmou bude asi něco podobného. Každý rád prohlásí, že už je zdráv, jen aby se toho zbavil.
Hi Dear (Út, 24. 3. 2009 - 17:03)
Hi Dear
Email:amianyak(at)yahoo(dot)com
Peace be unto you,how are you today.I do hope that you are fine. I saw your profil in (doktorka.cz) and like your person in general,this made me to write to show you,my extent of interest in you.please i will like you to send me your mail to my mail amianyak"yahoo.com so i can send my picture to you for we to continue. thanks and be bless yours amian.
Pecan (So, 12. 12. 2009 - 22:12)
Pamatuji se, že v padesátých...nazor trochu mimo, ale budiz. Principem metody je senzoricka deprivace. Nic mystickeho, sarlatanskeho ci pseudovedeckeho. Doporucuji google a "sensoric deprivation" ;)
Toni (Čt, 17. 12. 2009 - 11:12)
Pamatuji se, že v padesátých...Ale no tak, Petře, nic sis nezkusil a proč hned tolik odsudků a suvereních postojů? :-) Po 14 dnech úplné hladovky je člověku skvěle,opakovaně jsem držela delší.Mám osobní zkušenost,potvrzenou i mými známými,že pokud nepočítáme první asi 3 dny, člověk začne dostávat chuť na jídlo nejdřív asi až po 30 dnech a hlad nemá vůbec.A tělo samo začne odbourávat živiny až po 5-6 týdnech,to je i lékařsky potvrzený fakt :-)A léčba tmou -dunkelterapie je snad ještě lepší- a úplně ideální je kombinace obého. Obě metody jsou používány tisíce let k radikálnímu, zásadnímu ozdravění těla i duše. Co neprožiješ, nepochopíš. A co nepochopíš,bys neměl soudit.A když pak už chápeš, nesoudíš:-)))Uúú!
Bek (St, 2. 2. 2011 - 20:02)
Léčba šarlatánstvím je nevýmytitelná, fantazie léčitelů nevyčerpatelná. Tak proč ne zrovna tmou. Příště třeba briketou do hlavy. Když tím někoho víra jeho uzdraví, budiž mu to dopřáno. A panu podnikateli budiž dopřány ty prachy za to, v zásadě tím nikomu nemůže (až tak moc) ublížit. Víc ublížit dokáže někdy např. školní medicína , odhlédnuto od řady jiných pomahačů všech kalibrů a orientací.
Zappa (Pá, 25. 11. 2011 - 06:11)
Ad Léčba tmou: Dvě věci jsou ve vesmíru všudypřítomné - vodík a lidská blbost.
rahuas (St, 2. 2. 2011 - 20:02)
Léčba tmou je fakt na palici. Když jsem jako elév reportér,byl s hornickou partou uvězněný v zasypaném dole, tma byla šílená a já jsem za čas začal vidět divné plouživé postavy.Byl tam starý havíř a říkal,ať se na ty postavy nedívám, že můžu zešílet. Byli jsme tam tři dny,a když nás dostali záchanáři ven,šel jsem se opít, dlouho jsem se těch postav nemohl zbavit a celé noci jsem svítil.
Reklama