Reklama

Injekce vitaminu C by prý mohly brzdit růst rakovinných nádorů

Vitamin C ve vysokých dávkách brzdí růst rakovinných nádorů - přinejmenším u laboratorních myší. Vitamin se ale za tímto účelem nesmí podávat perorálně, nýbrž musí být injekčně vpravován přímo do břišní dutiny nebo do krve. Informovali o tom badatelé z americké Akademie věd, jejichž závěry zveřejněné předem na internetu, citovala agentura DPA. Autoři příslušné studie zahrnuté do nejnovějšího čísla odborného časopisu Proceedings for the National Academy of Sciences (PNAS), považují za slibné využití těchto poznatků i u lidí, především při terapii agresivních nádorů se špatnou prognózou.

Vitamin C patří k takzvaným antioxidantům, tedy látkám, které mají bránit působení volných radikálů v lidském těle. Váží na sebe totiž agresivní kyslíkové molekuly, které mohou přispívat k propuknutí rakoviny v procesu zvaném "oxidační stres". Tato skutečnost vedla vědce k domněnce, že dostatečné zásobení kyselinou askorbovou, jak zní chemický název vitaminu C, může chránit před vznikem rakoviny. Jak teď ukázali badatelé pod vedením Marka Levina z Národního zdravotnického institutu v Bethesdě ve státě Maryland, mohl by být vitamin C prospěšný kromě toho i při léčbě rakoviny.


Vitamin ve vysoké koncentraci vstřikovali badatelé injekčně přímo do břišní dutiny myší s rakovinou. Agresivní nádory slinivky břišní, vaječníků nebo mozku poté výrazně zbrzdily svůj růst o 41 až 53 procent. Zdravé buňky naproti tomu tento terapeutický postup nijak nepoškodil.


Účinek injekčně vpravovaného vitaminu C spočívá v tom, že vitamin ve vysoké koncentraci sám vede ke vzniku chemických radikálů, především peroxidu vodíku. A tato látka může ničit rakovinné buňky. To se však neděje při polykání vitaminu, protože v trávicím traktu lidského těla se vyvinuly obranné mechanismy proti radikálům.


Při dalších pokusech vědci následně prokázali, že i u lidí se vpravováním vysokých dávek vitaminu C do krve dá dosáhnout koncentrací, které jsou nezbytné k ničení nádorových buněk. Sám vitamin ovšem podle nich vyléčit rakovinné onemocnění nedokáže, proto je prý u lidí nejslibnější kombinovaná léčba s jinými preparáty.


O možném efektu využití terapie vitaminem C u rakoviny se stále znovu diskutuje už desetiletí. Už před více než 30 lety poukázaly studie na to, že podávání vysokých dávek vitaminu prodlužuje dobu přežití nemocných rakovinou. Následné výzkumy však tento účinek neprokázaly, takže konvenční medicína použití vitaminu C zase zavrhla. V alternativní medicíně byla ale naproti tato terapie nadále používána i při léčbě rakoviny.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

MUDr. K.J. (Čt, 11. 9. 2008 - 10:09)
Vitamin C jsem normalne podavala zilne jiz pred 20 lety...uz pet let je to zakazane - Pharm lobby
Reklama