Reklama

Vitamin B3 - niacin, niacinamid

Niacin je forma vitamínu B3. Najdete ho v potravinách jako jsou kvasnice, maso, ryby, mléko, vejce, zelenina a cereálie. Niacin je také produkován v těle z tryptofanu, který se nachází v potravinách obsahujících bílkoviny. Při užívání jako doplněk stravy se niacin často vyskytuje v kombinaci s jinými vitamíny B.

 

Jak účinkuje?
Niacin je v těle převeden na niacinamid, pokud je užíván v množství větším, než je pro tělo potřebné. Niacin a niacinamid se snadno rozpouštějí ve vodě a dobře se vstřebávání při ústním užívání.

Niacin a niacinamid jsou potřebné pro správnou funkci tuků a cukrů v těle a pro udržení zdravých buněk. Při vysokých dávkách mohou mít niacin a niacinamid různé účinky.

Niacin může pomáhat lidem se srdečními chorobami díky jeho příznivým účinkům na srážení krve. Může také zlepšit hladinu triglyceridů v krvi. Niacinamid nemá žádné příznivé účinky na tuky a neměl by být používán k léčbě vysokého cholesterolu nebo vysokých hladin tuku v krvi.

Nedostatek niacinu může způsobit stav nazvaný pelagra, který se projevuje podrážděním kůže, průjmem a demencí. Pelagra byla častým onemocněním na počátku  20. století, ale nyní je vzácná, protože potraviny jsou nyní obohaceny niacinem. Pelagra byla prakticky eliminována v západní kultuře.

Reklama

Lidé se špatnou stravou, alkoholismem a některými typy pomalu rostoucích nádorů nazývaných karcinoidní nádory mohou být ohroženi nedostatkem niacinu.

Účinnost niacinu:

Pravděpodobně účinný pro:

- Vysoký cholesterol: Zdá se, že pouze niacin snižuje hladinu cholesterolu, nikoliv niacinamid. Některé niacinové přípravky jsou schváleny FDA pro léčbu vysokého cholesterolu. Tyto niacinové přípravky se obvykle dodávají ve vysokých koncentracích 500 mg nebo vyšších. Doplňky stravy s niacinem obvykle obsahují sílu 250 mg nebo méně. Vzhledem k tomu, že vysoká hladina cholesterolu vyžaduje vysoké dávky niacinu, niacin není obvykle vhodný.
 - Léčba a prevence nedostatku niacinu a určité stavy spojené s nedostatkem niacinu, jako je pellagra: Jak niacin, tak niacinamid jsou pro tyto účely schváleny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v USA. Niacinamid je někdy upřednostňován, protože nezpůsobuje zarudnutí, svědění a mravenčení, vedlejší účinky léčby niacinem.

Možná účinný pro:

- Tvrdnutí arterií - tepen (ateroskleróza): Užívání niacinu ústně spolu s léky nazývanými sekvestranty žlučových kyselin pravděpodobně snižuje tuhost arterií u mužů s tímto stavem. Zdá se, že funguje nejlépe u lidí s vysokou hladinou krevních tuků nazývaných triglyceridy. Je možné, že užívání niacinu s léky snižujícími hladinu cholesterolu snižuje riziko nežádoucích účinků souvisejících se srdcem u lidí s anamnézou zúžení nebo ztvrdnutí tepen. Zdá se však, že niacin nezlepšuje tvrdnutí artérií u pacientů s onemocněním periferních tepen (PAD).
- Průjem  při choleře: Zdá se, že užívání niacinu ústně kontroluje ztráty tekutin způsobené cholerou.                                                                                                         

- Abnormální hladiny krevních tuků u lidí s HIV / AIDS: Zdá se, že užívání niacínu znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů u pacientů s HIV / AIDS s abnormálními hladinami tuku v důsledku antiretrovirové léčby.
- Metabolický syndrom: Zdá se, že užívání niacinu zvyšuje hladinu lipoproteinů s vysokou hustotou cholesterolu (HDL nebo “dobrý" cholesterol) a snižuje hladiny krevních tuků nazývaných triglyceridy u lidí s metabolickým syndromem. Užívání niacinu společně s omega-3 mastnými kyselinami funguje zřejmě ještě lépe.

Nedostatečné důkazy pro:
Více důkazů je zapotřebí k hodnocení niacinu pro tato použití:

- Alzheimerova choroba: Lidé, kteří konzumují vyšší množství niacinu z potravin a multivitamínu, mají zřejmě nižší riziko vzniku Alzheimerovy choroby než lidé, kteří konzumují méně niacinu. Neexistuje však žádný důkaz o tom, že užívání samostatného doplňku niacinu pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě.
- Katarakta: Užívání niacinu ústně může snížit riziko  jaderného (nukleárního) šedého zákalu. Nejčastějším typem katarakty je jaderná katarakta.
- Erektilní dysfunkce: Užívání niacinu s prodlouženým uvolňováním zřejmě pomáhá mužům s erektilní dysfunkcí udržovat erekci během sexuálního styku.
- Výkonnost cvičení: Výzkum ukazuje, že užívání doplňku obsahujícího niacin a další složky před cvičením zlepšuje u mužů výkon při cvičení.
- Vysoká hladina fosfátů v krvi (hyperfosfatemie): Vysoká hladina fosfátů v krvi může být důsledkem dysfunkce ledvin. Některé počáteční výzkumy ukazují, že užívání niacinu ústně může snížit hladinu fosfátu v krvi u lidí s ledvinovým onemocněním v konečném stádiu a vysokými hladinami fosfátu v krvi. Ale jiné výzkumy ukazují, že užívání niacinu ústně při vyšší dávce neznižuje hladinu fosfátů v krvi, pokud je užíván spolu s léky používanými ke snížení hladiny fosfátu v krvi.
- Okluze retinální žíly: Výzkum naznačuje, že užívání niacinu může zlepšit zrak u lidí s uzávěrem rsítnicové žíly.
- Srdeční onemocnění: První výzkumy ukazují, že užívání niacinu nezvyšuje hladiny krevních tuků u lidí se srpkovitými nemocemi.
- Akné.
- Závislost na alkoholu.
- Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).
- Deprese.
- Závrať.
- Halucinace způsobené drogami.
- Migréna nebo předmenstruační bolest hlavy.
- Kinetóza
- Schizofrenie.

 

Vedlejší účinky a bezpečnost:

Niacin je pro většinu lidí pravděpodobně bezpečný, pokud je užíván ústně. Může způsobit  pálení, brnění, svědění a zarudnutí obličeje, paží a hrudníku, stejně jako bolesti hlavy. Počínaje malými dávkami niacínu a užíváním 325 mg aspirinu před každou dávkou niacinu pomůže snížit reakci návalů. Obvykle tato reakce zmizí, když si tělo zvykne na léčbu. Alkohol může způsobit zhoršení reakce. Během užívání niacinu se vyvarujte velkého množství alkoholu.

Další vedlejší účinky niacinu jsou žaludeční potíže, střevní plynatost, závratě, bolest v ústech a další problémy.

Při podávání niacinu nad 3 g denně se mohou objevit závažnější nežádoucí účinky. Mezi ně patří problémy s játry, dna, vředy zažívacího traktu, ztráta zraku, vysoká hladina cukru v krvi, nepravidelný srdeční tep a další závažné problémy.

Při užívání denně po dobu několika let může niacin zvýšit riziko vzniku cukrovky.

Některé obavy byly vyvolány studií o riziku mrtvice u lidí užívajících niacin. V jedné velké studii lidé, kteří užívali vysoké dávky niacinu, měli dvojnásobně vyšší riziko mozkové příhody ve srovnání s těmi, kteří neužívali niacin. Nicméně je nepravděpodobné, že tento výsledek byl způsoben niacinem. Většina odborníků se domnívá, že je příliš brzy vyvodit závěry o niacinu a mrtvicích.

Zvláštní bezpečnostní opatření a varování:
 

Těhotenství a kojení: Niacin užívaný v doporučených dávkách  je pravděpodobně bezpečný pro těhotné a kojící ženy.  Doporučené množství niacínu pro těhotné nebo kojící ženy je 30 mg denně ženám mladším 18 let a 35 mg ženám starším 18 let.

Alergie: Niacin může zhoršit alergie tím, že vyvolá uvolnění histaminu, chemické látky působící alergické příznaky.

Srdeční onemocnění / nestabilní angina pectoris: Velké množství niacinu může zvýšit riziko nepravidelného srdečního tepu. Používejte s opatrností.

Crohnova choroba: Lidé s Crohnovou chorobou mohou mít nízké hladiny niacinu a vyžadují doplnění během vzplanutí onemocnění.

Diabetes: Niacin může zvýšit hladinu cukru v krvi. Lidé s diabetem, kteří užívají niacin, by měli pečlivě kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Onemocnění žlučníku: Niacin může způsobit zhoršení  onemocnění žlučníku.

Dna: Velké množství niacinu by mohlo přivodit záchvat dny.

Onemocnění ledvin: Niacin se může hromadit u lidí s onemocněním ledvin. Mohlo by to způsobit poškození.

Onemocnění jater: Niacin může zvýšit poškození jater. Nepoužívejte velké množství, pokud máte onemocnění jater.

Žaludeční nebo střevní vředy: Niacin může způsobit zhoršení vředů. Nepoužívejte velké množství, pokud máte vředy.

Velmi nízký krevní tlak: Niacin může snížit krevní tlak a zhoršit tak tento stav.

Chirurgie: Niacin může v průběhu a po operaci ovlivňovat kontrolu hladiny cukru v krvi. Přestaňte užívat niacin nejméně 2 týdny před plánovanou operací.

Mastné usazeniny kolem šlach (xantomy šlach): Niacin může zvýšit riziko infekcí u xantomů.

Poruchy štítné žlázy: Thyroxin je hormon produkovaný štítnou žlázou. Niacin by mohl snížit hladinu thyroxinu v krvi. To by mohlo zhoršit příznaky některých poruch štítné žlázy.

 

Interakce s jinými látkami

Buďte opatrní při těchto  kombinacích!

Alkohol (ethanol) interaguje s NIACINEM A NIACINAMIDEM (VITAMIN B3)

Niacin může způsobit zarudnutí a svědění. Konzumace alkoholu spolu s niacinem může způsobit zhoršení návalů a svědění. Existuje také obava, že konzumace alkoholu s niacinem může zvýšit pravděpodobnost poškození jater.

Allopurinol interaguje s NIACINEM A NIACINAMIDEM (VITAMIN B3)
Allopurinol se používá k léčbě dny. Užívání velkých dávek niacínu může zhoršit dnu a snížit účinnost alopurinolu.

Karbamazepin interaguje s NIACINEM A NIACINAMIDEM (VITAMIN B3)
Karbamazepin se rozkládá v těle. Existují určité obavy, že niacinamid může snížit rychlost, jakou tělo rozkládá karbamazepin. Neexistuje však dostatek informací, abychom věděli, zda je to důležité.

Clonidin (interaguje s NIACINEM A NIACINAMIDEM (VITAMIN B3)
Klonidin a niacin snižují krevní tlak. Užívání niacínu s klonidinem může způsobit, že se váš krevní tlak stane příliš nízkým.

Léky na diabetes (antidiabetické léky) interagují s NIACINEM A NIACINAMIDEM (VITAMIN B3)

Dlouhodobé užívání niacinu a niacinamidu může zvýšit hladinu cukru v krvi. Zvýšením hladiny cukru v krvi může niacin a niacinamid snížit účinnost léků proti cukrovce. Sledujte hladinu cukru v krvi. Dávky léku na diabetes musejí být změněny.

Léky používané ke snížení cholesterolu (sekvestranty žlučových kyselin) interagují s NIACINEM A NIACINAMIDEM (VITAMIN B3)

Některé léky na snížení cholesterolu nazývané sekvestranty žlučových kyselin mohou snižovat množství, kolik niacinu nebo niacinamidu absorbuje tělo. To může snížit účinnost niacinu nebo niacinamidu. Užívejte niacin nebo niacinamid a léky nejméně 4 hodiny od sebe. Některé z těchto léků používaných pro vysoký cholesterol zahrnují cholestyramin a colestipol.

Léky používané ke snížení cholesterolu (statiny) interagují s NIACINEM A NIACINAMIDEM (VITAMIN B3)

Niacin může negativně ovlivnit svaly. Některé léky používané ke snížení cholesterolu nazývané statiny mohou také ovlivnit svaly. Užívání niacinu spolu s těmito léky na snížení cholesterolu může zvýšit riziko svalových problémů.

Primidone interaguje s NIACINEM A NIACINAMIDEM (VITAMIN B3)
Primidon je rozložen tělem. Existují určité obavy, že niacinamid může snížit rychlost, jakou tělo rozkládá primidon. Neexistuje však dostatek informací, abychom věděli, zda je to důležité.

Probenecid interaguje s NIACINEM A NIACINAMIDEM (VITAMIN B3)
Probenecid se používá k léčbě dny. Užívání velkých dávek niacínu může zhoršit dnu a snížit účinnost probenecidu.

Sulfinpyrazon interaguje s NIACINEM A NIACINAMIDEM (VITAMIN B3)
Sulfinpyrazon se používá k léčbě dny. Užívání velkých dávek niacínu může zhoršit dnu a snížit účinnost sulfinpyrazonu.

Aspirin interaguje s NIACINEM A NIACINAMIDEM (VITAMIN B3)
Aspirin je často používán s niacinem, aby se snížily návaly způsobené niacinem. Užívání vysokých dávek aspirinu může snížit rychlost, jakou se tělo zbaví niacinu. To by mohlo způsobit, že v těle bude příliš mnoho niacinu a pravděpodobně by to vedlo k nežádoucím účinkům. Avšak nízké dávky aspirinu, které se nejčastěji používají při návalech způsobených niacinem, se nezdají být problémem.

Nikotinová náplast (transdermální nikotin) interaguje s NIACINEM A NIACINAMIDEM (VITAMIN B3)
Niacin může někdy způsobit zrudnutí a závratě. Nikotinová náplast může také způsobit zrudnutí a závratě. Užívání niacinu a / nebo niacinamidu (vitaminu B3) a užívání náplasti nikotinu může zvýšit možnost návalů a závratí.

Dávkování:

Následující dávky byly studovány ve vědeckém výzkumu:

DOSPĚLÍ

Ústně:

Při vysokém cholesterolu: Účinky niacinu jsou závislé na dávce. Byly použity dávky niacinu od  50 mg a až po 12 g denně. Nicméně největší zvýšení HDL a snížení triglyceridů se vyskytly u 1200 až 1500 mg / den. Největší účinek Niacinu na LDL se projevuje při 2000 až 3000 mg / den. Niacin se často používá s jinými léky ke zlepšení hladiny cholesterolu.
Pro prevenci a léčbu deficitu vitaminu B3 a souvisejících stavů, jako je pelagra: 300-1000 mg denně v rozdělených dávkách.
Pro léčbu tvrdnutí tepen: Dávky niacinu dosahovaly až 12 gramů denně. Nicméně dávka asi 1 až 4 gramy niacinu denně, samostatně nebo společně se statiny nebo sekvestranty žlučových kyselin (lék na snížení hladiny cholesterolu), byla užívána po dobu až 6,2 roku.
Pro snížení ztráty tekutiny způsobené toxinem cholery: byly užívány 2 gramy denně.
Při abnormální hladině tuku v krvi v důsledku léčby HIV / AIDS: Byly užívány až 2 gramy denně.
Při metabolickém syndromu: 2 gramy niacinu byly užívány denně po dobu 16 týdnů. V některých případech byly 2 gramy niacinu denně užívány společně se 4 gramy omega-3 ethyl esterů..

Intravenosně:

Pro prevenci a léčbu deficitu vitamínu B3 a souvisejících stavů, jako je pelagra: bylo použito 60 mg niacinu.

Injekčně:

Pro prevenci a léčbu deficitu vitamínu B3 a souvisejících stavů, jako je pelagra: bylo použito 60 mg niacinu.

DĚTI

Ústy:

Pro prevenci a léčbu deficitu vitamiínu B3 a souvisejících stavů, jako je pellagra: 100-300 mg denně niacin, podávaných v rozdělených dávkách.

Denní doporučené dietní dávky niacinu jsou: Kojenci 0-6 měsíců, 2 mg; Děti 7-12 měsíců, 4 mg; Děti 1-3 roky, 6 mg; Děti 4-8 let, 8 mg; Děti 9-13 let, 12 mg; Muži od 14 let a starší, 16 mg; Ženy ve věku 14 let a starší, 14 mg; Těhotné ženy, 18 mg; kojící ženy, 17 mg. Přijatelná horní úroveň (UL) pro maximální denní dávku niacinu je: Děti 1-3 roky, 10 mg; Děti 4-8 let, 15 mg; Děti 9-13 let, 20 mg; Dospělí, včetně těhotných a kojících žen, 14-18 let, 30 mg; a dospělí, včetně těhotných a kojících žen starších 18 let, 35 mg.

Autor: mk - zdroj: webmd.com

 

Reklama

Komentáře

verka (Pá, 18. 1. 2019 - 17:01)
Že já jsem ten článek vůbec četla. Jen jsem se utvrdila v tom, že chemické "léky" jsou svinstvo. Nepomůžou, leda snad někdy někomu na chvíli, ale co škody nadělají člověku! Už uznávám jenom alternativu - konečně se moje staré tělo začíná po mnoha a mnoha letech u doktorů dostávat do normálu, spíš ještě líp.
Reklama