Reklama

Za jakých podmínek můžete získat vitamín D3 opalováním

Vitamín D3 (cholekalcitriol) se tvoří v kůži vlivem slunečního záření UVB z provitamínu 7 dehydrocholesterolu, derivátu cholesterolu. Tvorbu vitamínu D3 mohou negativně ovlivnit následující faktory.

Nedostatečný sluneční svit: UVB neproniká přes mraky.

Slunce nízko na obloze:  V tomto případě se UVB paprsky odráží od ozonové vrstvy a do kůže nepronikají – ranní a večerní opalování či opalování v období, kdy je slunce nízko na obloze je ohledně tvorby vitamínu D3 neúčinné. Test na získání vitamínu D: Tužku přiložíme kolmo k zemskému povrchu. Pokud je stín tužky mnohem kratší než její výška, UVB záření k nám proniká.

Znečištěné ovzduší: Zabraňuje pronikání UVB

Ochranné opalovací krémy a oděv: Nepropouští dobře UVB záření a snižují tvorbu vitamínu D3.

Reklama

Suchá kůže: Kůže zbavená mazu a tuku obsahuje málo 7-dehydrocholesterolu, z něhož se vitamín D3 vytváří. K suché kůži přispívá časté mytí horkou vodou, mýdlem nebo mycími prostředky s obsahem saponátů či alkoholu.  

Sklo: Přes skleněná okna proniká pouze 1-8% UVB

Doplňovat vitamín D3 lze z živočišných zdrojů: ryby, mléko, vaječný žloutek, játra či podobě potravinových doplňků. Vitamín D3 je rozpustný v tucích, a proto aby se vstřebal z trávicího traktu je vhodné ho přijímat společně s tučným jídlem. Kromě vitamínu D3 existuje ještě rostlinná forma vitamín D2 (ergokalciferol). Zdrojem vitamínu D2 je mák, kokosové máslo či houby, zejména hřiby. Vitamín D3 i D2 se v těle metabolickými procesy přeměňují na cholekalcitriol – biologicky aktivní formu vitamínu D. Onemocnění trávícího traktu, jater či ledvin mohou tuto přeměnu narušit.

Veganským zdrojem vitamínu D3 v doplňcích stravy jsou řasy.

Autor: MK

Reklama

Komentáře

Ingrid (Pá, 5. 3. 2021 - 13:03)
Dobrý den,

Velmi přínosný článek. Kolik procent UVB přibližně proniká přes plastová okna?

Děkuji :)
Michala (So, 22. 10. 2022 - 15:10)
Tak i plastová okna jsou skleněná, ne?
Anna (So, 22. 10. 2022 - 13:10)
miluji sluníčko, moře, opalování. Používám pouze OF 15 z elabela a opálení mám krásné, snědé, vypadá to přirozeně
Nela (So, 24. 6. 2023 - 21:06)
miluji a používám boo kosmetiku a to samé platí i u opalování. Nejen sobě, ale i dceři dávám pouze bio palovací prostředky a zrovna ted jsem si koupila Alphanova opalovací olej UVA Boost SPF 30 125 ml BIO a těším se na krásné opálení
Reklama