Reklama

10 tipů, jak zvýšit výživovou hodnotu vašeho jídla

Ve světě, kde se neustále hledají tipy a triky na podporu naší energetické hladiny, nálady a produktivity, nemůžeme ignorovat výživu. Zde naleznete 10 tipů, jak zvýšit množství živin ve svém jídelníčku:

1. Vynechte z jídelníčku výplňové potraviny.

Chléb, rýže, těstoviny a sušenky vás sice zaplní a dodají kalorie, ale neposkytují moc živin. Nahradíte-li tyto porce více zeleninou jako jsou sladké brambory, jam, dýně, řepa a mrkev, výrazně zvyšíte živiny v jídle.

2. Jezte více listové zeleniny.

Zahrňte jí do salátů, restujte ji s česnekem nebo si jí dopřejte v zelených smoothies a koktejlech. V zimních obdobích přidávejte k jídlům naklíčená semínka, která si můžete doma vypěstovat ve speciální sklenici na klíčení ci v miskách na klíčení.

Reklama

3. Přidejte vegetariánské občerstvení každý den.

Jedním z cílů na živiny bohaté stravy je zvýšit příjem zeleniny alespoň na 6 porcí denně.

4. Posypte vaše jídlo ořechy a semínky.

Dalším jednoduchým tipem, jak zvýšit množství živin v jídle, je přidat k jídlu na minerály bohaté ořechy nebo semena (konopná semínka, chia semena, sezamová semínka, mandle a další)

5. Jezte 1/2 talíře zeleniny s každým jídlem.

Tento způsob stravování je optimální pro vaši hmotnost a metabolismus, a také zajistí, že jsou splněny všechny vaše požadavky na vitaminy a minerály.

6. Přidejte více superpotravin do své snídaně.

Snídaně může být mnohem kreativnější než toast, bageta či cereálie! Zvyšte si na začátku dne energii pitím zeleného smoothie nebo posypte svou kaši konopným semínkem chia semínky, skořicí a bobulemi goji či acai.

7. Zaměřte se na mnoha barev.

Přidáním různě barevné zeleniny a ovoce do každého z vašich jídel, dodáte celou řadu živin rostlinného původu. Některé z nejvíce barevných potravin mají extrémně vysokou hladinu antioxidantů - např. kurkuma, granátové jablko, řepa, řeřicha, špenát a sladké brambory.

8. Jeste bílkoviny s každým jídlem.

Většina lidí zápasí s určitým stupněm poruchy regulace hladiny cukru v krvi, a to od hypoglykemie až do inzulínové rezistence a diabetu. Jedním z nejlepších způsobů, jak udržet stabilní hladinu cukru v krvi, je jíst bílkoviny s každým jídlem. V závislosti na dietní preferenci to může být zdravá verze ryb, masa, drůbeže a vajec, nebo vegetariánské zdroje jako jsou fazole, čočka, spirulina, chinoa či rostlinné proteiny...Do kaší, polévek či smoothie můžete přidávat kvalitní rostlinné proteinové směsi.

9. Zahrňte zdravé tuky.

Zdravé tuky jsou zásadní pro vaši náladu, hormonální rovnováhu, kognitivní funkce, zdraví kůže a srdce. Některé z nejlepších tuků poskytuje olivový olej, kokosový olej, ořechy, semena nebo avokádo.

10. Nezapomeňte na vlákninu.

Vlákninu budete přirozeně přijímat s přidáním více zeleniny a ovoce, takže nemusíte jíst hodně celých zrn, aby to vyhovovalo vaší denní potřebě vlákniny! Dále můžete dobít vlákninu přidáním mletého lnu nebo chia semínek, fazolí, čočky, ořechů a semen. Celé potraviny přirozeně obsahují vysoké množství vlákniny.

Zdroj: mindbodygreen.com
 

Reklama

Komentáře

S článkem napr… (So, 6. 2. 2016 - 15:02)
1. Vynechte z jídelníčku výplňové potraviny.
Chléb, rýže, těstoviny a sušenky vás sice zaplní a dodají kalorie, ale neposkytují moc živin. Nahradíte-li tyto porce více zeleninou jako jsou sladké brambory, jam, dýně, řepa a mrkev, výrazně zvyšíte živiny v jídle."
Pojem výplňová potravina je takový, že si pod ním každý představí něco jiného. Já např. bych tam řadil zeleninu nebo něco, co mě zaplácá žaludek. Zde uvádí obiloviny (sušenky vynechám -to není potavina, kterou by se člověk sytil, ale spíš se to přikusuje při čaji nebo kávě) nebo pseudoobiloviny. To nejsou prázdné potraviny, naopak to je něco, z čeho má člověk maximum kalorického příjmu.Plus nemalé množství bílkovin. Zeleninou se člověk nenasytí, její výživová hodnota je zejména ve vláknině, pak i vitaminech. Ovšem vitaminy jsou i v mase a jsou i v obilovinách, pseudoobilovinách či bramborech. Zdravá výživa ani náhodou není v tom, že bude někdo jíst jen maso a vařenou zeleninu a zcela vyřadí ty "příkrmy" jako rýži, knedlíky, brambory. Tím svému zdraví neprospěje. Kvalitní celozrné pečivo poskytuje jinou vlákninu než zelenina, ovesné vločky se mnohdy vydávají za superpotravinu. Ani pro obézní neplatí nejíst příkrmy, tam to jde spíš upravit na jíst celkově menší porce a omezit množství příkrmů jako rýže, brambory, ponechat dostačující množství libového masa a konzumovat rozumné množství málo kalorické zeleniny.
Zcestné nebo hrubě nepřesné rady pokračují i v dalších bodech. Jen připomenu bod 9, kde radí krom zdravého olivového oleje i olej kokosový. Pozor, tento olej příliš zdravý není, složením je asi jako palmový olej. Má hodně nasycených mastných kyselin, jako třeba sádlo či máslo. Na rozdíl od másla ale nemá určité zdravé složky. A hlavně, není nezdravé jíst máslo či sládlo v rozumném množství. Pokud ovšem člověk toto konzumuje, pak je nevhodné k tomu přidávat další zdroj nasycených mastných kyselin! Tento olej, funguje-li jako náhrada např. řepkového oleje, tak je silně nezdravý. Radí drahý olivový olej, nezdravý a snad předražený kokosový olej. A vůbec nezmíní velmi zdravý řepkový olej. Dále jsou velmi zdravé oleje z ryb, v tom "chytrém" článku není ani zmínka.
Místo toho tam cpou nějaká vegetariánská jídla nebo další nesmysl. Článek má hodnotu článku v nějakém časopise pro dívky či ženy. Myslím ty různé stupidní časopisy, tržně ovšem dosti úspěšné. Nakonec svého času byl nejprodávanější tiskovinou Nei report...
Hodnota článku je na úrovni nějaké reklamy, kde pseudovědeckými argumenty, hrubě nepravdivými tvrzeními a v menší části i pravdivými fakty se lidi přesvědčují, aby něco kupovali.
Reklama