Reklama

Negativní dopad bezlepkové diety na občana České republiky

Bezlepková dieta se dodržuje při nemocech nesnášenlivosti lepku, jako jsou celiakie nebo Duhringův syndrom (Duhringova dermatitida). Nesnášenlivost lepku je při těchto onemocněních trvalá a nelze ji v současné době vyléčit. Základní terapií je celoživotní úplné vyloučení lepku ze stravy. Lepek (gluten) je bílkovina obsažená v obilí. Bezlepková dieta je bohatá na bílkoviny, s nízkým obsahem tuků a polysacharidů. Výrobky obsahující gluten (lepek) jsou zakázané: ječmen, pšenice, žito a oves. Tyto složky by měly být nahrazeny kukuřicí, rýží nebo sójou.

Finanční újma:

Dle oficiálních odhadů, (které používá např. Ministerstvo práce a sociálních věcí), jsou při bezlepkové dietě zvýšeny náklady na stravování v průměru o 1800 Kč měsíčně.

Zvýšené náklady vyplývají z těchto faktů:

  • Speciální potraviny pro bezlepkovou dietu jsou extrémně drahé:1kg bezlepkového chleba stojí 110--160 Kč, 1kg mouky 70-- 110 Kč, 500g těstovin 45--80 Kč, 500g špaget 100-120 Kč, 200g muesli 65 Kč, 200g sušenek 55--100 Kč.
  • Většina levnějších uzenin, jogurtů, sýrů je nastavována moukou, je třeba kupovat dražší výrobky.
  • Při stravování v restauracích většinou není možno vybírat z levnějších hotových jídel, pro bezlepkovou dietu se hodí pouze minutky (grilované maso, ryba apod.)
  • Většina dětí, studentů či zaměstnanců nemůže využívat výhod dotovaného školního či závodního stravování.
  • Při školních akcích (školy v přírodě, kursy) platí děti či studenti stejnou cenu a musí navíc dodat vlastní chléb, těstoviny, mouku apod.

    Další náklady:

  • Reklama
  • Pořízení domácí pekárny na chléb je téměř nutností. Kvalitní spotřebič značky Panasonic, který jediný nabízí program na bezlepkový chléb, stojí kolem 6000 Kč.
  • Pro úsporu času je třeba dovybavit domácnost velkou mrazničkou a mikrovlnou troubou.
  • Někdy není jiné řešení než do školky či do práce na vlastní náklady pořídit mikrovlnou troubu, aby bylo možno ohřívat přinesené vlastní jídlo.
  • Většina školních jídelen není ochotná připravovat dietu (často se odvolávají na hygienické předpisy?!), maminky dětí s bezlepkovou dietou musí podřídit svoji kariéru (např. zůstat několik let doma, pracovat na částečný úvazek, vzít práci v místě bydliště ap), což má výrazný dopad na finanční situaci rodiny.
  • Někdy i dospělý člověk kvůli své dietě musí změnit zaměstnání.

    Ztráta času: (čas jsou též peníze)

  • Při nakupování: ze supermarketů má nejširší sortiment pro bezlepkovou dietu Tesco, proto rodiny jezdí většinou nakupovat do Tesca bez ohledu na vzdálenost. Pro čerstvé bezlepkové pečivo se běžně cestuje půl hodiny přes Prahu či desítky kilometrů do nejbližšího specializovaného obchodu ve větším městě. Některé obchody mají dietní potraviny předražené, takže ti, kdo mají finanční problémy ztratí ještě další čas sháněním potravin za nejvýhodnější cenu.
  • Vlastní nákup je též časově náročný. Teoreticky by se mělo u každého výrobku zkontrolovat složení (méně obvyklé ingredience porovnávat se seznamem povolených ingrediencí). Je třeba důsledně kontrolovat dobu použitelnosti (často se objevují prošlé výrobky). Pokud je výrobek vyprodán, nelze ho většinou nahradit jiným a je třeba zajet do jiného obchodu nebo hledat jiné řešení.
  • Z finančních důvodů není možné vařit bezlepkové jídlo pro celou rodinu. Vaří se tedy naprostá většina jídel dvojmo. (dvoje těstoviny, dvoje knedlíky, pečou se dvoje buchty, apod.).
  • Je třeba denně vařit, prakticky není možné využívat hotová jídla a polotovary.
  • V práci nelze využít rychlého závodního stravování, je třeba doběhnout do nejbližší vstřícné restaurace, na což většinou polední pauza nestačí. Je třeba si vařit večer jídlo na další den.

    Nedostatečná kvalita bezlepkových potravin:

  • Nedostatečně přesné a podrobné označování potravin:Celiak často nemá na základě prostudování složení daného výrobku jistotu, že je bezlepkový a musí jej tudíž preventivně vynechat. (např. používání souhrných názvů jako: "rostlinná bílkovina", "kořenící směs", apod. nedávají informaci o použité surovině)
  • Některé potraviny označené jako bezlepkové při kontrolních analýzách vykazují obsah gliadinu nad povolenou normou.
  • Kontroly se neprovádějí průběžně. Potraviny, které při atestu vyhověly normě, již v dalších šaržích nemusejí odpovídat.
  • Norma pro bezlepkové potraviny 10mg gliadinu ve 100g výrobku nevyhovuje určitému procentu senzitivních jedinců (Např. v Austrálii a v Kanadě je tato norma označována jako snížený obsah lepku a pro bezlepkovou dietu se považuje za nedostatečnou. Bezlepkové potraviny musí mít obsah gliadinu pod mezí detekce).
  • V poslední době se objevuje označení "přirozeně bezlepkové". V západní Evropě toto označení znamená, že výrobek je z bezlepkových surovin a vyhovuje přísnější normě: obsah gliadinu nižší než 1 mg gliadinu ve 100g výrobku. U nás nesou toto označení potraviny, které ani nebyly testovány.

    Nedostatečná osvěta a všeobecné povědomí ve společnosti:

  • Prodavači v dietních potravinách nemívají dostatečné znalosti (doporučují výrobky se špaldou, sladem, apod., pletou si bezlepkovou dietu s nesnášenlivostí pšenice)
  • Dietní sestry se ve škole neučí v dostatečné míře o bezplepkové dietě
  • Problémy při hospitalizaci, zdravotnický personál nechápe, co přesně obnáší bezlepková dieta a nutnost 100% dodržování (většina bezlepkářů má zkušenost, že jim museli vhodné potraviny zajišťovat příbuzní a ještě se to považovalo za nějaký rozmar).
  • V běžných restauracích číšníci i kuchaři neznají nebo podceňují nutnost naprostého zákazu mouky a jako bezlepkové nabídnou jídlo, které obsahuje mouku.
  • Rovněž kuchařky ve školkách, školách a závodních jídelnách neznají bezlepkovou dietu
  • Dietní restaurace Ve Smečkách nenabízí bezlepková jídla (jsou však alespoň schopni nabídnout nějakou zjednodušenou variantu z jídelníčku), jinak snad neexistuje veřejné stravování zaměřené na diety.
  • Učitelé nemají ponětí o bezlepkové dietě. U mladších dětí je nezbytné, aby dokázali dohlédnout, poradit, vysvětlit spolužákům, vnímat problémy a předcházet dietním či psychologickým újmám. Ne všichni rodiče dokáží zvládnout s přehledem situaci, kdy musí dát učiteli důkladný výklad o všech praktických aspektech diety.

    Diskriminace a psychologická újma:

  • Z hlediska přístupu zdravotních pojišťoven se jedná o zásadní diskriminaci pacientů s celiakií.

    Poněvadž lékařská věda nemá k dispozici lék, který by při této nemoci účinkoval, léčí se dosud pouze speciální a nákladnou dietou. Náklady na toto léčení však nese výhradně pacient.

    (Jestliže pacient bude nucen na dietě šetřit, způsobí si zdravotní problémy, které již bude pojišťovna schopná hradit.)

    Protože se jedná o dědičné onemocnění, je celkem běžná situace, že v rodině jsou na dietě i dva či tři členové.

    Vzhledem k vysokým nákladům se pak jedná o diskriminaci celé rodiny. Částku, kterou mohou v jiných rodinách použít na vzdělávání (hudební škola, jazykové kursy, apod.) či sportování, cestování a zdravý životní styl, je třeba vyhradit na dietu.

  • Na venkově je podstatně horší dostupnost bezlepkových potravin.
  • Dítě nemůže chodit se spolužáky do školní jídelny, (spíše výjimečně jsou některé školy a školky schopny vyjít vstříc),
  • V některých rodinách nemá dítě zajištěnu důslednou bezlepkovou dietu. Dieta bývá porušována z finančních důvodů, z nedostatku zájmu či nedostatečných intelektových schopností. Zvládnutí diety pro rodiče je časově i intelektuálně poměrně náročné, informace o bezlepkové dietě nejsou snadno dostupné a není zajištěna supervize kvalifikovanou dietní sestrou. (nesrovnatelné např. s péčí o diabetické dítě).
  • Cukrárny nenabízejí ani jediný bezlepkový zákusek. Obdobně pizzerie, McDonald apod.
  • V supermarketech nejsou k dispozici bezlepkové potraviny v dostatečném sortimentu, zcela chybí čerstvé pečivo. (v minimální variantě by mělo být k dispozici alespoň v mraženém stavu, což minimalizuje riziko ztrát pro obchod).
  • Při podnikových akcích se nemyslí na zaměstnance s dietou (výjimečně v menších kolektivech se bere ohled, je to spíše projev dobré vůle, nikoliv samozřejmost). Např. při školeních se místo oběda objedná pizza, aniž by se předem myslelo na to, zda to mohou všichni jíst.


    Tak jako se postupně odstraňuje diskriminace vozíčkářů a právo na bezbariérový přístup je již u nových budov samozřejmé, tak by mělo být zakotveno právo na dostupnost bezlepkových potravin a jídel v obchodech, školách, nemocnicích a stravovacích zařízeních.


    Zdroj: Společnost pro bezlepkovou dietu, prosinec 2003

  • Reklama

    Komentáře

    kornet"inmail.sk (Po, 10. 4. 2006 - 23:04)
    Nemusím, ale 100 percentne sa vyhýbam lepku. A tým pádom, si dovolím tvrdiť, že sa nejedná o drahšiu diétu. Za predpokladu keď chcete jesť mäso, tak na tanier si dáte mäso a nie obilninu čo sa tvári ako mäso.
    Rovnako to platí o mlieku. V škole ma učili že krava dáva mlieko a nie klas, ako sa nám snaží vsugerovať dnešný potravinový priemysel.

    Tak že, zmeňte argumentáciu ak chcete pôsobiť seriózne. Chce to len odvahu...
    Jiřina (Po, 23. 10. 2006 - 14:10)
    A zase jedna chytrolínka!!!! Co drží dietu a nemusí a dokonce tvrdí, že není drahá málem jsem spadla ze židle!!!! To je fakt drzost. Moje dítě od 10 let musí držet bezlepkovou dietu a vím moc dobře kolik co stojí z bezlepkových potravin ,jak je to finančně náročné. Dnes je jí 17 let a bude stravování mít vždy dražší, než obyčejný člověk. Zlatá paní co kecá a neví o čem jděte do háje.
    Hanča (Po, 23. 10. 2006 - 15:10)
    Jiřino nerozčiluj se, máš naprostou pravdu. Bezlepku dodržuji taky a je ukrutně drahá, nechci tady vyjmenovávat potraviny a jejich ceny, ten kdo ji dodržuje ví svoje. Chleba hotový 400 gr=56,-Kč a můžeme pokračovat, jenom mi neraďte, že si ho mám péct. Mě se to neoplatí, jsem sama nemocná v rodině a stéjně kilo mouky kolem 100,-kč i když jsou i levnější 37,-kč, ale co je to oproti normální mouce za asi 7.-kč, že?
    Chytráci jsou všude:-(
    Všem pevné nervy z bezlepkou....:-)))))
    jarka (Út, 28. 11. 2006 - 13:11)
    obdivuji se, jak někdo může napsat, že bezlepková dieta není finančně náročná. Mám vnučku, která již 10 let musí bezlepkovou dietu dodržovat. Proto vím,co to obnáší. /Dcera/ maminka nemůže jí do práce, neboť aby zajistila denně čerstvé jídlo, do školy svačiny a v případě problémů vnučku vyzvedla ze školy apod., je starost o finanční zajištění na tatínkovi. Možná, že autor příspěvku má takové finanční zdroje, že je mu jedno, jestli l kg mouky koupí za 5,-- Kč nebo 120,-- Kč. Takových však je jako šafránu a obyčejně to nejsou Ti, kteří by to potřebovali.
    Lenka (Pá, 1. 12. 2006 - 23:12)
    nechápu, proč slečna mluví o mase a o mléku? to jsou potraviny, které samozřejmě můžeme stejně jako ostatní lidi, ale nebudeme se přece živit jen masem a mlékem, že? co třeba chleba, pečivo, těstoviny... tohle všechno se vyrábí z bezlepkové mouky, která je 10x dražší než pšeničná, takže se BL každopádně prodraží! plus další omezení, která jsou uvedena v článku (jídelny, restaurace, obchody...) ale myslím, že tato slečna je jen vyjímka. setkávám se spíš s lidmi, kteří s náma soucítí a jsou si vědomi toho, že to nemáme lehký... naštěstí:-)
    senzitivní Marie (Út, 6. 2. 2007 - 17:02)
    Pozor na Tasovský chléb!!!! Dneska jsem se z něj z...la. má gliadin 10mg na 100g a bohužel mi nesedl. Jinak s vámi bezlepkáři soucítím,my jsme v rodině tři na dietě, chleba si pečem a snažíme se ho spíš z jídelníčku eliminovat. Na snídani se dají dát kukuřičné lupínky, kukuřičné aj. kaše a na večeři brambory, jíme hodně zeleniny a ovoce a rádi si dáme i šunku Krásno nebo u Steinhausera. Nejlepší těstoviny jsou rýžové - nerozvaří se, i když zmrazíme polívku a pak ohřejeme, vždycky chutnají dobře. Od doby co držím dietu se cítím milionkrát líp, až na to neustálé vysvětlování co je to bezlepek a čtení obsahů :-) Dejte si také pozor na špatné překlady u obsahu zahraničních potravin. Např. belgické pralinky, ve všech jazycích je pšeničná bílkovina, jen v čj z ní udělali mléčnou, zaškrtila bych je...
    Bára (Ne, 25. 3. 2007 - 11:03)
    Je mi 15 a před rokem touhle dobou mně zjistily přísnou bezlepkovou dietu. Dělali mně i biopsiji a samý různý vyšetření a teď když si na to vzpomenu :D No ale hlavně, že mi už je o mnohem líp. Byla jsem furt taková pobledlá kost :-( a teď hmmm vypadám ůuplně jinak než předtím nabrala jsem asi o deset kilo a to je prý dobře, protože předtím jsem prý byla jak podvyživená :P Ta dieta není tak hrozná a navíc každý by se měl jednou v životě pořádně "odlepit". Opravdu mně ta dieta stále hodně prospívá :-) A jídlo je jenom součást života. Vřdycky když mám chuť na něco co nemohu, tak si říkám, že jsou horší věci a ňáká dieta to je jak nic :-) Hodně štěstí novým bezlepkářům :-)
    Denčíí (St, 11. 4. 2007 - 20:04)
    probha co je to za nemožnou ženskou nebo chlapa? jak může říct, že bezlepková dieta není drahá? si myslí, že se budu už od tří let živit jen masem a mlékem? se zbláznila ne? při pohledu na všechny ty laskominky bych měla jíst jen toto? nechci nic říkat, ale je jako dost velkej rozdíl když normální rohlik stojí 2 kč a naše balení housek 50 kč... a jsou mrňavý a je jich tam snad pět nebo čtyři... to je jako moc tohleto nevim jak bych jako žila bez těch housek a tak... co bych jedla? jedině si upect můj chleba a ten je z naší drahý mouky... no tak mi řekni jak ty chytrolínko nebo chytrolíne nebo co jseš?
    jana (Čt, 28. 6. 2007 - 18:06)
    Reaguji na příspěvek paní " senzitivní Marie" ... kukuřičné lupínky přece obsahují slad a tak jsou pro bezlepkáře lupínky nevhodné jídlo...
    Návštěvník (Čt, 28. 6. 2007 - 22:06)
    Jasně že bezlepkové potraviny ze zdravé výživy jsou drahé, to bych musela být blázen kupovat nějaké bezlepkové chleby. Jenomže když budete jíst jenom brambory, rýži, výrobky z kukuřice, ovoce, zeleninu, maso, vejce, mléko, ořechy atd., proč by to mělo být dražší než "normální" strava?
    Návštěvník (Pá, 29. 6. 2007 - 20:06)
    Ty debile jsi ale chytrý
    zuza (So, 30. 6. 2007 - 05:06)
    fajn clanek, uz jsem si mockrat rikala, proc se pojistovny takhle chovaji. (nojo, proc asi?? :)) Kdejakej paralen, ktery si kazdej muzu jednou za cas koupit za plnou cenu, to se dotuje. Kdyz budu chlastat, pojistovna me pak bude lecit a mozna ani nevyleci, kdyz budu jezit na motorce jako prase a vybouram se, operace zadnej problem. S tim taky souhlasim, kam bychom jinak dosli, ale proc se tedy nedotujou i takove zdravotni problemy, ktere si clovek prokazatelne sam nezavinil?

    mozna se nekomu bude zdat, ze prilis hajim svoje zajmy, vubec ne,ja bych takovou podporu nikdy nedostala, nejsem alergicka na lepek, ani nikdo blizky, jen jsem si jednou zkusila mesic takovou dietu drzet.
    Rena (Út, 14. 8. 2007 - 08:08)
    Článek velmi přesně vystihuje situaci v Čechách, bohužel. Po roce dodržování diety se mi potíže vrátily mnohokrát, zažívání se mi po dietní chybě opět hojí 4-5 dnů...např. Mc Donald má bezlepkové hranolky, ale obsluha již neví, že je nemůže smažit ve stejném oleji jako potraviny se strouhankou, karob je bezlepkový jen od některých výrobců, mouka i vločky z bezlepkových surovin jsou někdy kontaminovány,v restauraci vám personál opět usmaží na stejné pánvi jako hostům před vámi a kontaminuje potraviny....Je to opravdu únavné jak málo vědí o této nemoci lidé z oboru, tedy "profesionálové". Děkuji svému imunitnímu systému a několika málo výrobcům.
    Martina ÚL (St, 7. 11. 2007 - 18:11)
    Celiakii mají mí dva synové, mám ještě dceru, zatím zdravou.Nemáme nárok na sociální příspěvek, tedy dietu hradíme sami. Dnes je na trhu poměrně pěkný výběr bezlepkových potravin, bohužel drahých. Můj dnes 33 letý bratr má od 2 let také celiakii. Maminka musela nakupovat v Praze v tehdejší Kotvě. Měla papír od lékaře s potvrzením o nemoci a za jinak také drahé bezlepkové potraviny platila cenu srovnatelnou s cenami běžných lepkových potravin. Bylo to tedy omezení ohledně nedostatečného sortimentu, ale finanční zátěž byla přece jen menší.
    Radka Levá (Ne, 18. 11. 2007 - 18:11)
    Výše uvedený článek je pravdivý.Ještě mi moc vadí,že mi lékařka nevěří,že dodržuji dietu.Jím pouze naprosto jednoznačně bezpečné potraviny. Paní doktorka se mě snadno zbavila, řekla mi, že už tam nemusím chodit.Tak si říkám, jestli je to normální postup.Takto se k pacientům chovají v Českých Budějovicích.Dva roky jsem čekala na určení diagnozy.
    Ala (Po, 19. 11. 2007 - 12:11)
    Máme v rodině také člena s bezlekovkou a chodí na kontrolní velké odběry na Gastro každý půl roku, v případě zhoršení potíží se můžeme na lékaře obrátit kdykoliv, také jsme v kontaktu s dietní sestrou.
    Ceny jsou samozřejmně příšerné a věřím, že řadě lidí s touto dietou chybí hodně vitamínu, jelikož si to finančně nemohou dovolit.
    Jiří (Po, 17. 3. 2008 - 19:03)
    Vypracoval jsem program pro PC,elektronický dietní program,počítá sám,dcera si vše vede sama,je to veliký pomocník.Kontakt dietni.tabulky"entrum.cz
    Jiří (Po, 17. 3. 2008 - 19:03)
    omlouvám se ještě jednou dietni.tabulky"centrum.cz
    káťa (Čt, 28. 5. 2009 - 21:05)
    Článek je 6 let starý, za tu dobu se hodně věcí změnilo. Dost údajů je pravda i dneska, především ty o financích. Když ale člověk zachová chladnou hlavu a smíří se s faktem, že knedlíky a buchty pro něj nejsou, dá se i bezlepková dieta zvládnout relativně levně. Bezlepkové pečivo je nesmyslně drahé, ale dají se jíst křehké chlebíčky, které drahé nejsou. Prostě to chce zapomenout na knedlíky, pizzu, kebap, bagety a obložené chleby a ve vymýšlení jídel se zbavit konvencí:) Člověk se taky musí naučit říct si, co potřebuje a v drtivé většině se setká s velkou ochotou. Nemá smysl stavět se do role trpitele, to nikdy nikomu nepomohlo. Největší komplikace je u malých dětí, ale i tady si myslím, že jde spíš o to, jaký je vztah mezi rodiči a dítětem a nakolik si vzájemně důvěřují. Co se týče dotací, vlády se mění jak na kolotoči, ale tohle téma nezajímá nikoho, nicméně si nemyslím, že by někdo přestal dodržovat dietu jen z finančních důvodů. Je hodně alternativ, které jsou sice pracné (jako každodenní příprava jídla na celý den a podobně), ale rozhodně je lepší strávit víc času v kuchyni než za pár let v nemocnici...
    vladimír (Ne, 13. 9. 2009 - 18:09)
    Nemusím, ale 100 percentne sa...Ještě nám prosím napište, jaké jíte pečivo, těstoviny a sladkosti.
    Děkuji
    Paja (Po, 6. 8. 2012 - 23:08)
    A zase jedna chytrolínka!!!!...A což tak spitovat svědomí, kdy jste do malého dítěte cpala rohlík ? Kdy jste se sama v mládí cpala rohlíkama - toto vše mohlo mít vliv na intoleranci na pšenici u dítěte.
    Ondra M. (Pá, 2. 8. 2013 - 13:08)
    Co tady plácáte? Bezlepková dieta není drahá. Ovoce, zelenina, rýže, brambory, maso, mléko, všechno máte za stejné peníze. Ano, nemůžete kupovat náhražky a místo pšenice, ječměne, žita musíte kupovat dražší kukuřici, pohanku apod. Víte co je drahá dieta? Raw food, zejména frutarián. Kupovat v zimě několik kilo by-air ovoce. To je drahá a obtížná dieta. U bezlepkový stačí si vařit a nekupovat polotovary a šizené sračky (jogurty, uzeniny s moukou apod.).
    zase jeden (Pá, 2. 8. 2013 - 13:08)
    Co tady plácáte?...přechytřelý debil. Frutarián se tak stravuje doborvolně.
    lucie 1 (Út, 17. 3. 2015 - 17:03)
    Článek je 6 let starý, za...aha a to mam jako 8letemu synovi rict uz nebudes nikdy nic sladkeho a na snidani budes jist chlebiicky co chutnaji jako polistiren? Mela by jste se trochu zamyslet. ano dospeli se dokaze zaprit a rict si bohuzel, ale male dite to nechape vidi ze kamaradi venku ji oplatky a on nesmi. a pokud ano tak nestoji 5kč jako ty od tech zdravich deti. Vzbudte se a pak melte kraviny. A hlavne to co nesmite a nahrazujete bezlepkovym musite nejak vyvazit surovinami ktere se vam normalne nedostanou do tela. Muj syn treba nesmi ani klasicke mlecne vyrobky z kravskeho mleka takze sojove nebo kokosove mleko muze ale ta cena je 60kč vy si koupite mleko za 20.kč. Bezte se bodnout vy blba neznala kravo!!!!!!!!!!!!!!
    allien (St, 18. 3. 2015 - 09:03)
    Co tady plácáte?...Frutariánská "dieta" nijak finančně náročná není, resp. může samozřejmě taky být, ale to může být i běžná klasická strava. A nevím, co je náročného na tom, sníst třeba jabko... namísto náročného vyvařování různých podivných směsí.
    ty jsi zase (St, 18. 3. 2015 - 16:03)
    Frutariánská...chytrá jako nějaká vysloužilá profesorka co ví vše nejlépe. Asi nemakáš když tady strašíš už v devět. Jdi do práce a neotravuj svými radami. Jsou všude a pořád a kdo o to stojí? Raď manžílkovi, jestli ale už není v urně. Nedivila bych se tomu. V tom případě musel mít s takovou pořád chytrou doma peklo. Jitka
    Děd Vševěd (St, 18. 3. 2015 - 17:03)
    chytrá jako nějaká...Něco takového jsem chtěl zrovna napsat. kam jsem teď kouknul, tam ona a už od rána. Bába se asi nudí a nemá co dělat a starej od ní nejspíš utekl. Brr, tu bych doma nesnesl.
    alien (St, 18. 3. 2015 - 17:03)
    Něco takového jsem chtěl...Nejsem žádná bába, pro info. A pokud někdo od časného rána namáhá hlavu, potřebuje si občas oddychnout u podobných debat. Jestli se mýma přípiskama někdo cítí dotčen, je to jeho problém. Jitce možná moje zkušenosti nevoní, nicméně někomu jinýmu můžou být k užitku. A zrovna od Děda Vševěda takovýhle výtky fakt sedí :) Ale taky se asi víc cení bejt blbá jako televize.
    chichi (St, 18. 3. 2015 - 17:03)
    Nejsem žádná bába, pro...A je tu bába zase.
    Milá dámo (St, 18. 3. 2015 - 17:03)
    Nejsem žádná bába, pro...mně jsou vaše zkušenosti volné jako moje kalhoty co jsem nosila před rokem - o dvě čísla větší. Každý máme svoje zkušenosti, což ovšem nemusí znamenat, že jsme si při nich nanatloukli - myslím tím i muže - papuli. Některá zkušenost pomůže, na některou by bylo radno zapomenout. Opravdu jste mi lhostejná a je zřejmé, že zde na diskuzi, a možná i
    jinde, nejsem s tímto názorem na vás a na vaše zkušenosti přetvářené zde do všemožných rad, sama. Jinak dík Děde Vševěde. Jitka
    B (St, 18. 3. 2015 - 19:03)
    Prosím,napište,jaké sladkosti mohou bezleptici.Existuje třeba čokoláda pro bezlepkovou dietu?
    Právě tuto nemoc zjistili mé vnučce.Jsem hrozně šťastná,když se mi podaří některé jídlo,které má ráda.Podařily se mi např.bramborové knedlíky s BL moukou a kukuřičnou krupicí a bramborovým škrobem,perník,ten byl úplně super.
    Ale nezvládám kynuté pečivo,které vůbec nekyne a drolí se.Napište nějaké rady,děkuji.
    Ti ,co zde píší,že BL dieta je levná, mi nestojí ani za reakci.
    Vykuk (Čt, 19. 3. 2015 - 10:03)
    mně jsou vaše zkušenosti...Proč si jí teda všímáš, když je ti volná? Ona tu na něco odpovídala, pokud jsem si všimnul. Co ti na ní nebo na něm vlastně tak vadí?
    , (Čt, 19. 3. 2015 - 13:03)
    Proč si jí teda všímáš,...neměň nicky
    alien (St, 25. 3. 2015 - 11:03)
    Prosím,napište,jaké...Pokud chcete péct, zkoušela jste třeba pohankovou mouku (na chleba, ale asi i na sladké)? Jinak někdo taky používá třeba mandlovou nebo jinoořechovou "mouku", ale to bude samozřejmě o něco dražší.
    alien (St, 25. 3. 2015 - 11:03)
    neměň nickyČlověk tu pár dní není a už asi někomu chybí natolik, že vymýšlí kospirace (to je vtip, aby to zase někdo něbral smrtelně vážně a neurazil se :))
    Jinak jsem asi opravdu tupá, když jsem nepochopila, že se musím dovolovat, jestli smím někam přispívat, příp. jaký je denní limit reakcí. Anebo proč má pí J pocit, že každý radí zrovna jí.
    Pavel (Čt, 4. 2. 2016 - 17:02)
    Nemusím, ale 100 percentne...Se opět potvrdilo že debila hledat nemusíš, jsou všude
    tynacermak (St, 18. 3. 2015 - 15:03)
    Mohla bych se zeptat na Váš názor? Nechci urazit nikoho, kdo musí bezlepkové potraviny konzumovat ze zdravotního důvodu a také neřeším cenovou politiku. Myslíte si, že když vynechám lepek ze svého jídelníčku pomůže mi to se zbavit přebytečných kil a bude to pro mé tělo prospěšné?
    Děkuji
    Reklama