Reklama

Potraviny proti stresu

Je dnes všeobecně známo, že stravovací návyky ovlivňují mentální a emocionální stav člověka stejnou měrou jako jeho fyzickou kondici. Jak praví klišé: "Řekni mi co jíš, a já ti řeknu, jaký jsi."

Ale je vůbec možné některé druhy potravin označit za "uklidňující"? Mají opravdu utišující účinky na váš stres a úzkosti? Raději tomu věřte. Zjistit, které konkrétní potraviny mají na vás bezprostřední účinek, je otázkou pokusu. Některé začnou působit okamžitě, dalším to bude trvat půl hodinky a ostatním ještě déle. Ale účinkovat rozhodně budou! Jestli máte pochybnosti, zkuste tohle: nejezte dnes nic jiného než syrové ovoce a zeleninu. Musí to být opravdu jediná potrava, kterou za celý den vezmete do úst - v jakémkoli množství a kombinacích.
Po dvanácti hodinách (plus minus) se budete cítit nezvykle klidně a uvolněně. Na to vemte jed.
Pokud jste zvyklí hodně jíst a máte rádi maso, nebudete mít asi zrovna pocit přesycení - alespoň ne na první pokus - ale budete se cítit klidnější a spokojenější.

Zde je speciální seznam vysoce účinných potravin pro ty, kdo se chtějí vážně zabývat "dietou klidu".

Klíčky. Klíčky jsou jedním z potravních divů přírody. Jsou v nich především obsaženy ohromné zásoby vitamínů B a C, neobyčejně důležitých pří léčbě stavů souvisejících se stresem. (Například množství vitamínu B2, obsaženého v ovsu, vzroste až o 2000 procent poté, co naklíčí.)

Banány. K tomu, aby se vám dařilo ovládat stres, potřebujete udržovat vyvážený poměr sodíku a draslíku ve stravě. Ve většině případů se rovnováha trvale vychyluje na stranu sodíku (soli). Omezením příjmu soli a větší spotřebou potravy s obsahem draslíku, jako jsou banány, můžete opět uvést poměr do rovnováhy. Draslík také podporuje dýchání a okysličování krve a vytváří tak pocity uvolnění a pohody.

Reklama

V rámci dvou experimentů, které se týkaly stravovacích návyků a které jsem měl možnost sledovat, byly banány spojovány s pocity energičnosti, radosti a spokojenosti. Přílišná konzumace banánů může ovšem vést k tloustnutí (jsou oblíbenou stravou zápasníků sumo).

Játra. Přestože by měla být konzumována s mírou a ne každý si na nich pochutná, jsou játra jedním z nejbohatších zdrojů vitamínů A a B skupiny a důležitou zásobárnou hořčíku - to všechno jsou látky nezbytné pro odvrácení účinků stresu. Kiwi. Je známo pro svůj vysoký obsah vitamínu C (mnohonásobně vyšší než u pomeranče); je také bohatým zdrojem draslíku.

Rajčata. Dalším bohatým pramenem draslíku (asi 400 mg na průměrný plod) je rajče, obzvláště pokud mu bylo umožněno dozrát na rostlině. Přidáním čerstvé bazalky nebo estragonu, známých pro své uvolňující vlastnosti, získáte pokrm dvojnásob účinný, především tehdy, pokud rajčata nejsou tepelně zpracována.

Boby (suché). Díky vysokému obsahu draslíku mají dobré uklidňující vlastností. Nejlepší jsou měsíční fazole a sójové boby. Tofu, které se vyrábí ze sójových bobů, by také rozhodně nemělo ve vašem jídelníčku chybět. Vejce. Strašák cholesterolu zle poničil pověst ubohého vejce. Dnešní smýšlení již není naštěstí tak přísné jako dřív. Ve skutečnosti mnoho odborníků na otázky stravování podporuje konzumaci vajec. Není divu, když jsou výborným zdrojem vitamínů E, B2, A a D.

Pšeničné klíčky. Neexistuje bohatší pramen vitamínu E než pšeničné klíčky. Jsou také velmi bohaté na hořčík.

Sezamová semínka. Vynikající zdroj vitamínů E, B skupiny a hořčíku. Jogurt. Bohatý jak na vitamíny B skupiny, tak na vitamíny A a D, jež jsou neocenitelné, chcete-li úspěšně čelit záporným účinkům stresu. Nízkotučný jogurt obsahuje méně vitamínů než plnotučný.

Oves. Je bohatým zdrojem vitamínu B2. Mnozí lidé tvrdí, že jeho uklidňující vlastnosti ještě zdaleka převyšují úroveň, která by se pří daném obsahu vitamínu dala očekávat. Osobně věřím, že je to jedna z nejdůležitějších potravin pro kohokoli, kdo žije ve stresu.

zdroj: Základní kniha relaxačních technik - Paul Wilson

Reklama

Komentáře

Marie (Ne, 28. 11. 2021 - 21:11)
Oves mi pomáhá nejvíce. Doporučuji
Návštěvník (Po, 29. 11. 2021 - 19:11)
Proti stresu pomáhá také vitamin R (rum), bohužel jeho účinek rychle vyprchá a je třeba užívat posilující dávky (tak jako u kovidu). Pak hrozí, že se stane člověk na přísunu vitaminu R závislý a v případě jeho nedostatku může dojít k avitaminóze.
Reklama