Reklama

Vegetariánství prý prodlužuje život až o 15 let

Bezmasé stravování prodlouží podle České společnosti pro výživu a vegetariánství život o 15 let. Předchází prý mrtvici, infarktu či rakovině, vegetariánství proto doporučuje i dětem.

Podle lékařky Ivany Holcátové z Ústavu hygieny a epidemilogie první lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vegetariánství před rakovinou nechrání, s výjimkou nádorů tlustého střeva, a není ani zaručeným receptem proti infarktu či mrtvici. Dětem pro svoji jednostrannost může i škodit.

    Podle průzkumu se v ČR kloní k vegetariánství každý padesátý člověk a každý šestý se vyhýbá masu.

    Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy ČTK řekl, že vegetariánství je relativně zdravý stravovací systém, pokud se týká zdravých dospělých. Rizikový podle něj ale je pro děti, seniory a těhotné ženy. V případě dětí či těhotných žen jde o to, že tělo potřebuje k vývoji více železa a dalších látek, které bez masa těžce získává. Z rostlinných zdrojů nedokážou trávicí enzymy železo tak dobře zpracovat.

    Lékaři obecně nezpochybňují výhodu vegetariánské stravy, že neobsahuje živočišné bílkoviny, v nichž je cholesterol. Ten poškozuje cévy, což může vést až k infarktu či mrtvici. Zároveň připomínají, že jedním z nejlepších ochranných faktorů proti nemocem srdce a cév jsou omega 3 kyseliny, které jsou v mořských rybách a vegetariáni je nejedí. Vegetariánství nechrání ani před alergiemi, naopak nejvíc alergií je na potravu z rostlinné říše.

Reklama

 Termín vegetariánství označuje několik směrů, které odmítají zabíjení zvířat, tím pádem i konzumaci masa. Laktoovovegetariáni vylučují ze své stravy pouze maso, laktovegetariáni nejedí kromě masa také vejce a veganí jedí pouze rostlinnou stravu. Vegetariánství má původ v tropech, kde byl problém s uchováním masa. Mělo chránit před infekcemi z masité stravy.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama