Reklama

Vyrábějte si domácí čaje

Bohužel ve většině prodávaných čajů jsou v dnešní době již pesticidy. Proto je užitečné si v čisté přírodě či na zdravé zahradě nasbírat květy, listy, plody či dokonce větvičky na výrobu vlastních domácích čajů. Čaje připravujeme z čerstvých či při teplotách do 40°C sušených rostlin. Speciální bylinné čaje jsou vhodné pít po omezenou dobui. Existují však bylinky, které můžete užívat dlouhodobě.

Sbíráme:

Květy:

Květy z růží, pampelišek, jabloní, ibišku, fialky -violky vonné (u fialek pozor na předávkování, neužíváme po delší dobu),

Listy:

Reklama

Na lahodné čaje sbíráme listy z maliníku, ostružiníku, lesního jahodníku, černého rybízu, meduňky

Větvičky:

Z šípkových větviček se dá připravit tzv. japonský zásaditý čaj

Sušené plody:

Šípky, rakytník, křížaly

Obecný recept:

Ingredience: 1lžička -1 lžíce květů či listů, 1/4 l vody

Postup: Zalijeme lžíci bylinek půllitrem vařící vody, nádobu přikryjeme a necháme louhovat pět až deset minut. Nakonec přecedíme přes jemnější sítko.

Čaj s květy růží je vhodný i pro děti:

Smícháme po jednom dílu listů maliníku, ostružiníku, lesního jahodníku, meduňky a červených či růžových okvětních růžových lístků. Tento čaj připravíme dle receptu výše a osladíme jej medem. Čaj je dobrý pro zklidnění i běžné pití.

Lahodný denní čaj:

Suroviny: 2 díly sušených jablek, 1 díl listů maliníku, 1 díl listu jahodníku, 1 díl listu ostružiníku, 1 díl meduňky, máty či heřmánku (tyto bylinky čas od času střídáme, aby se nevytvořil návyk). Připravíme dle obecného receptu.

Japonský zásaditý čaj:

Nastřiháme si asi na 3-5 cm dlouhé kousky větviček šípku. Usušíme je do zhnědnutí (nejlépe na závěsném plátu nad kamny či topením). Usušené větvičky pro lepší chuť pár minut opražíme na pánvi. Větvičky uchováváme v krabičce či skleněné nádobě.  Pro přípravu čaje hrst opražených větviček vhodíme konvice se studenou vodou, zlehka přivedeme k varu a vaříme 5-10 min. Barva je nazlátlá až dohněda. Nakonec přecedíme přes jemnější sítko.

Fermentované listové čaje:

Fermentací (oxidací) listů se dosáhne lahodné chuti nápoje. Vhodné jsou lístky maliníku, ostružiníku, jahodníku, černého rybízu či kontryhele. Postup: Listy se nechají jeden den ve stínu zavadnout, druhý den se podrtí válečkem a zavinou do navlhčené, čisté utěrky jako do rolády. Utažená utěrka se odloží na teplé místo ve stínu, zatíží a listy se nechají 2 dny fermentovat (kvasit). Po rozbalení se lístky nakrájí na malé kousky a dosuší opět ve stínu.

Upozornění: Bylinkové čaje působí močopudně a mohou snižovat krevní tlak.

Autor: MK

 

Reklama

Komentáře

Jana (Út, 23. 4. 2019 - 18:04)
Já piji na jaře tři týdny čistící kopřivový čaj a pak na zimu dělám ze sklizeného ovoce pečené čaja se zahřívacím kořením - zázvorem, hřebíčkem, skořicí, muškátovým oříškem či vanilkou. Někdy přidám trošku rumu.
Radim (Čt, 25. 2. 2021 - 16:02)
Podle mě jsou nejlepší fermentované čajové nápoje, já mám nejraději kombuchu od jztferments .cz. Je to pro mě nejlepší relax, sednout si v létě na terasu a dát si s přítelkyní ledově vychlazenou kombuchu. U toho si povídáme a odpočíváme po náročném dni. Ještě k tomu máme i dobrý pocit, že jsme udělali něco pro svoje zdraví, protože kombucha je plná vitamínů, antioxidantů a probiotik.
Návštěvník (Čt, 25. 2. 2021 - 17:02)
Účinný čaj je také z Atropa belladonna nebo Paris quadrifolia.
Reklama