Reklama

6 zajímavostí, které jste o kůži možná nevěděli

Sluneční záření podporuje v těle tvorbu vitamínu D, který je potřebný mj. pro mineralizaci kostí. Má také pozitivní účinky na psychiku, ale zároveň může být rizikovým pro zdraví pokožky.

1.       Sluníčko může vyvolat v kůži chemické reakce

Sluneční záření podporuje v těle tvorbu vitamínu D, který je potřebný mj. pro mineralizaci kostí. Má také pozitivní účinky na psychiku, ale zároveň může být rizikovým pro zdraví pokožky. Nejčastější je spálení či sluneční alergie. Víte, že spálení je vlastně zánět kůže? V těle dochází k obranné reakci a uvolňuje se histamin. Tato látka způsobuje kožní reakce, například svědění kůže, zarudnutí a citlivost. Antihistaminika ve Fenistil gelu blokují jeho účinky, a tím poskytují úlevu od běžných příznaků spálení sluncem.

2.       Opálený vs. Alabastrový odstín kůže

Tmavá kůže byla už v antice považována za symbol chudiny. Bohatí, kteří nemuseli těžce pracovat venku a nechtěně se opalovat, zvýrazňovali bělost své pokožky, a dokonce si kreslili modré žíly. V Asii tento trend trvá do dnes, k sehnání jsou bělicí deodoranty, krémy i make-up.

Reklama

 

3.       Wolverine upozornil na rakovinu kůže

Pacientů léčících se s rakovou kůže stále přibývá. Toto onemocnění se nevyhýbá ani známým osobnostem. Celosvětově se bojem s tímto problémem zapsal australský herec Hugh Jackman, který je známý především pro svou roli Wolverina. Letos prodělal již šestý chirurgický zákrok, kdy mu byl z nosu odstraněn tzv. bazocelulární karcinom. Příklady táhnou! Po zveřejnění příspěvku na sociální síti se okamžitě zvýšilo vyhledávání termínu „bazal cell carcinoma“ na internetu. Jackman dodává, že ochrana opalovacími krémy s vysokým faktorem by měla být každodenní rutinou.

 4.       Co se děje po štípnutí od komára?

Krev sající hmyz může velmi znepříjemnit nejednu rekreaci. V létě jsou u nás nejběžnější komáři. Víte, co se děje po napíchnutí pokožky jeho sosákem? Imunitní systém těla vyhodnotí komáří sliny jako cizí látky a spouští obranné reakce v podobě uvolnění histaminu. Histamin vede k podráždění nebo zánětu kůže a často také ke vzniku vyrážky. Poštípání pak obyčejně několik hodin či dní svědí. Pokožku ale můžete rychle zklidnit Fenistil gelem s protisvědivým a navíc i chladivým účinkem.

5.       Svědění je otravné a je na nic

Příčin svědění může být nepočítaně - alergie, stávající kožní problémy, reakce na potraviny... Přirozená reakce je poškrábat podrážděné místo.  Kromě krátkodobé úlevy však škrábání nepřináší žádné výhody. Ke všemu se mohou porušeným povrchem do těla dostat škodlivé látky. Léčba pomocí antihistaminik poskytuje úlevu. Lehce k sehnání je třeba Fenistil gel. Přetrvávající podráždění či svědění kůže je potřebné vždy neodkladně konzultovat s lékařem. 

6.       Bakterie: škodiči nebo pomocníci?

Lidské tělo je osídleno mnoha druhy bakterií. Podle časopisu Science jich je může na kůži být přes 200 druhů. Nějaké bakterie má úplně každý, avšak nikoliv stejnou sbírku. Její složení se liší také podle kyselosti, vlhkosti a kožního mazu. Většina bakterií je naprosto neškodná a mnohé nám dokonce prospívají. Nyní se trend přílišné čistoty obrací a bakterie (či dokonce paraziti) se využívají k léčbě.

Více informací na: www.fenistil.cz

Reklama

Komentáře

Reklama