Reklama

Akutní průjmy v létě

Léto je dobou dovolených, ale také nákaz z potravin. Jejich nejčastějším zdrojem jsou bakterie salmonely a kampylobaktery, jež působí akutní průjmy.

"Počet případů salmonelózy se v posledních letech stabilizoval, výrazně přibylo nákaz kampylobakterem," řekla novinářům přednostka první infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Vilma Marešová.

Zatímco před pěti lety bylo v Česku hlášeno 3623 nákaz kampylobakterem, loni již 21.653. Podle Marešové přibylo těchto nákaz s rostoucí oblibou grilovaných kuřat, bakterie totiž jsou v nepropečeném mase u kosti.

Nákazy salmonelou, spojované nejčastěji s vejci a lahůdkami z nich, zvolna klesají..

Podle Marešové je akutní průjem v četnosti výskytu na druhém místě po respiračních infekcích.

Reklama

Lidé trpící nevolností, zvracením, průjmy a teplotou by měli vyhledat lékaře, v těžších případech je nutná léčba v nemocnici s podáním infúzí.

Lehčí případy lze zvládnout domácími prostředky. Základem léčby je dieta a dostatek tekutin, nejvhodnější jsou minerálky a čaj. Z jídelníčku by měly být vyloučeny tuky, dráždivé pokrmy či smetanové a mléčné výrobky. Potraviny je vhodné upravovat vařením nebo dušením.

Při rekonvalescenci doporučila Marešová obohatit jídelníček o jogurty s přídavkem laktobacilu nebo bifidobakterií, které pomohou rychle obnovit přirozenou mikroflóru lidského střeva.

Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

marrek (St, 24. 6. 2009 - 22:06)
já na průjmy používám zásadně Enterol, nikdy mě nezklamal a je volně dostupný...
__utma=3402724… (St, 12. 8. 2009 - 17:08)
dcera ma prujem a enterol ji zrovna moc nepomaha
Reklama