Reklama

Arnika bojuje proti obalům z PVC

Ekologické sdružení Arnika objevilo v osmi českobudějovických supermarketech více než 50 různých druhů potravin zabalených do polyvinylchloridu (PVC), který může ohrozit lidské zdraví i životní prostředí. Tento průzkum je součástí kampaně proti PVC, kterou Arnika zahájila v Děčíně a bude pokračovat v dalších městech. V Českých Budějovicích se od začátku dubna po devět týdnů objeví na výlepových plochách tři druhy plakátů, řekli dnes novinářům zástupci Arniky.

V obalech z PVC našli ekologové v českobudějovických obchodech nejčastěji různé druhy masných výrobků, pomazánky, zmrzliny nebo termixy. Obaly mají nejčastěji podobu vaniček, kelímků nebo smršťovacích fólií. "Problém je v tom, že do PVC se přidávají změkčovadla, přitom mnohé z těchto látek mohou poškodit reprodukční nebo hormonální systém a narušit rovnováhu lidského těla. V řadě studií bylo zjištěno, že pronikly do potravin a kontaminovaly je," uvedla Miroslava Jopková, která kampaň nazvanou Nehrajme si s PVC vede.

Z průzkumu Arniky vyplynulo, že stále větším problémem jsou neznačené obaly, zejména nejrůznější druhy baleného masa. Kvůli změně zákona totiž už nemusí být na obalech uvedeno, z jakého jsou materiálu. "Neznačených obalů přibylo, dokonce jsme objevili několik výrobků, jejichž obaly byly dříve označeny jako PVC a nyní na nich označení materiálu chybí. Jedná se například o kuřecí čtvrtky od společnosti Xaverov, kuřecí grilovaná stehna značky Vodňanské kuře a další výrobky," uvedla vedoucí Arniky v Českých Budějovicích Jitka Straková.

Spotřebitelé kvůli tomu prý nejen nevědí, co vlastně kupují, ale ani netuší, jak správně třídit odpad. Obaly z PVC totiž nepatří do kontejneru na plast, protože komplikují zpracování ostatních plastových odpadů. Jsou pro přírodu velkou zátěží, protože během likvidace PVC na skládkách či ve spalovnách se uvolňují toxické látky, jako jsou například těžké kovy nebo dioxiny. "Ty vznikají především při požárech, které byly častým problémem například na skládce v Lišově u Českých Budějovic," upozornil Jindřich Petrlík z Arniky.

Na českobudějovických plakátovacích plochách se až do května vystřídají postupně tři druhy plakátů. Hlavním motivem je kachnička z PVC, která sice vypadá nevinně, ale obsahuje nebezpečné látky. "Kachnička má na hrudi trojúhelníček s trojkou uvnitř, který značí PVC," popsala Straková. Cílem je naučit veřejnost odlišit výrobky nebo obaly z PVC od jiných plastů.

Reklama

Při výrobě PVC se dříve používaly škodlivé ftaláty, ty nyní nahradily adipáty, které by podle některých průzkumů mohly být podobně rizikové zejména pro reprodukci. Adipáty i ftaláty se mohou vylučovat hlavně do tučných potravin.

Arnika upozorňuje na možnou nebezpečnost výrobků z PVC nejen při balení potravin, ale i u hraček nebo ve zdravotnictví. Součástí kampaně je i petice proti používání PVC, od loňského dubna se pod ni podepsalo přes 7300 lidí.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama