Reklama

Co můžete udělat pro nohy již teď, aby vám v létě neotékaly

Těžké a otékající nohy jsou už jasným signálem chronického žilního onemocnění (CVD – z angl. Chronic Venous Disease). Jeho základem je narušení funkce žilních chlopní, které vede ke vzniku dlouhodobého zánětu žil.

Jednosměrné chlopně, které jsou součástí žil dolních končetin, mají za úkol umožnit průtok krve pouze směrem z nohou zpět nahoru. Pamatujete, jaké to je, když máte dlouho nohu přes nohu, a potom vám začne tlačit a musíte rychle změnit polohu? Při chronickém žilním onemocnění se takto vaše nohy cítí téměř pořád. Kvůli tomu, že chlopně nemohou správně pracovat, zůstává krev v žilách. Pomoci s tím, aby se dostala zase nahoru, může i svalová pumpa, která je spojená s pohybem svalů nohou. To je důvodem, proč chůze a studená sprcha otoky a další příznaky zlepšují.

Zánět žil

Pokud dojde k rozšíření žil, chlopně nemohou správně plnit svou funkci (vzniká mezi nimi příliš mnoho místa) a dochází k tomu, že krev zůstává v žilách. Následkem jsou otoky, další rozšiřování žil (křečové žíly) a žilek (metličky), ukládání tmavého pigmentu (kožní změny) i zhoršená schopnost hojení (bércové vředy).

Chronické žilní onemocnění si většina z nás spojuje s tzv. metličkami nebo křečovými žilami, to znamená s projevy, které jsou vidět. Je však třeba si uvědomit, že zánět se rozvíjí už v tzv. nultém stadiu, které – kromě „pocitových příznaků“ – dosud nezahrnuje viditelné známky žilního onemocnění. Zatímco v ostatních vyspělých zemích je návštěva lékaře při prvních nepříjemných pocitech nohou běžná, v České republice čekáme nejčastěji až na křečové žíly. To je ale již pozdě. „Křečové žíly znamenají již velmi silné volání našich nohou o pomoc. I při dodržování preventivních opatření již křečové žíly nezmizí. Proto je tak důležité jim předcházet a zachytit chronické žilní onemocnění co nejdříve. Vhodný čas na návštěvu odborníka je tak již při prvních subjektivních příznacích, v nultém stadiu,“ varuje MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D., dermatoložka působící v Dermal Centre Mělník.
Chronické žilní onemocnění je nezbytné začít řešit od samého začátku. Jedině tak lze zastavit, nebo aspoň výrazně oddálit přechod do dalších stadií, ve kterých je člověk nucen se potýkat se závažnými zdravotními následky.

Reklama

Co můžete dělat pro své žíly na nohou?

- zapojte svaly, aby svalová žilní pumpa, která napomáhá správnému průtoku krve, fungovala. Pomohou procházky i speciální cvičení na protažení nohou.

- volně prodejné krémy a mastičky poskytují pouze okamžitou úlevu, na léčbu zánětu v žilních stěnách nestačí. Lékař Vám ale může předepsat venofarmaka, která budou pro žíly to stejné, jako posilovna pro svaly. Jejich výhodou je, že řeší podstatu chronického žilního onemocnění, zánět.

- noste vhodnou obuv a oblečení, které nikde netlačí a neškrtí, jsou to pravé.

- dejte lýtkům studenou sprchu nebo se projděte po Kneippově chodníku (střídavá chůze v ledové a teplé vodě), který je již často součástí městských bazénů.

- kupte si kompresní punčochy, které pomohou žíly stlačit. Jejich výhodou je okamžitý efekt.

- dávejte si nohy nahoru vždy, když je to možné

- posilujte žilní stěnu stravou bohatou na vitamín C, rutin a další bioflavonoidy - látky důležité pro tvorbu cévního kolagenu (ovoce, pohanka).

Autor: MK

 

 

 

 

 

Reklama

Komentáře

Jarka (Ne, 24. 3. 2019 - 14:03)
Souhlasím, že je třeba to řešit fakt co nejdřív. Moje doktorka mi při prvních metličkách napsala prášky. Trochu jsem si ťukala na čelo. Ale jsem typ člověka, že co mu doktor řekne, to dělá. Pak si kamarádka stěžovala, že se jí dělají křečáky. Poslala jsem jí k mojí doktorce. Léky odmítla brát a co psát. Zatímco mně to fakt pomohlo - teda jakože nemám žádné problémy, vlastně krom tablety denně o nemoci nevím, kamarádce to šlo do háje. Strašně se jí rozjely ty křečáky, má je hnusný, vylezlý, měla bolesti, otoky. Teď už prášky bere, ale drbe si hlavu.
alex (Ne, 28. 4. 2019 - 14:04)
Mně pomáhá jedině pohyb a ledová voda. Kždý večer se sprchuji v ledové vodě, jinak by mi nohy opuchly do rána. Můj lékař řekl, ať zkusím jinou matraci, prý by to pomohlo. Tak nevím, máte někdo zkušenost s dražší matraci? Líbí se mi tahle: www.picaso-m.cz/matrace-ze-studene-peny/mirabell-wawe-1-1-zdarma
ale neznám ji. Díky!
děda75 (Pá, 8. 3. 2019 - 03:03)
No dobrá, dobrá, každá z těch rad jistě trochu žilám pomůže. Ale co s tím chronickým zánětem ve stěnách žil, který je prapůvodcem tohoto i mnoha jiného zla ??? Bez dostatku tuků omega 3, tedy jeho poměru alespoň 1:2 k tukům omega 6, si tělo nemůže vyrábět jediný hormon schopný záněty zhášet. A to je velmi velká výzva pro nás všechny. Nejen kuchařky a kuchaře. Trpěl jsem křečovými docela dost, dnes je skoro nevidím, další potíže žádné. Ovšem trvalo to tak 20 let. Nedivim se, ono se to před tím taky desítky let skrytě vyvíjelo. A předem mohu prozradit, že změnit onen poměr na přibližně 1:2 se vám prakticky nemůže podařit bez podstatného zvýšení spotřeby lněného semínka a oleje řepkového nebo olivového, a podstatného omezení slunečnicového. Holt dřív to nebylo tak nutné, nejezdilo se v autech, nesedělo se u počítačů, běhalo se jen po svých.
doktorka (Pá, 8. 3. 2019 - 13:03)
Mate pravdu, ze omega 3 dokazi potlacovat zanet. V CR nyni vsude mozne zacina rust divoka rostlina srucha zelna (portulak), ktera je bohatym rostlinnym zdrojem omega 3. Daji se koupit i seminka a vysit ji na zahone jako zeleninu. Bohuzel malokdo ji zna a casto je vytrhavana ci likvidovana roundupem jako plevel, pritom lidi maji v CR omega 3 kyselin vetsinou nedostatek.
torimigaiku (Ne, 2. 6. 2019 - 06:06)
Léky na křečové žíly - http://hespac.com/varikozcz.htm
Reklama