Reklama

Covid jako běžná nemoc: praktiky čeká nový postup

Nakažení se vrátí řízeně do ordinací. Lékaři je budou testovat, vyšetřovat a léčit.

Pacienti, kteří mají podezření na nákazu koronavirem, si od letošního podzimu přijdou pro svou diagnózu osobně do ordinace praktického lékaře. Ten je vyšetří, provede antigenní test a potvrdí, nebo vyvrátí, že covid-19 mají, a zahájí případnou léčbu. Vyplývá to ze zbrusu nového doporučeného postupu, který ve spolupráci s vedením praktiků vypracovalo Ministerstvo zdravotnictví a s nímž se tisíce lékařů seznámí na 15. kongresu primární péče, který startuje 17. září v Praze. Podle Sdružení praktických lékařů (SPL) signalizuje tento krok změnu přístupu k nemoci, která se přesouvá do kategorie chorob, s nimiž se lidé běžně potýkají.

„Vyšetření pacienta a rychlé provedení testu je pro správné a rychlé stanovení diagnózy zásadní a umožní to včasné zahájení správné léčby. Čas je totiž při podání monoklonálních protilátek klíčovým faktorem ovlivňujícím úspěšnost terapie, proto tento krok považujeme za správný. Můžeme k němu přistoupit i díky tomu, že drtivá většina praktiků a personálu jejich ordinací už je očkovaná, a také proto, že i podstatná část naší populace byla očkována nebo onemocnění prodělala. Neočekáváme tedy takové tsunami jako v minulém roce na podzim a letos na jaře, kdy nebylo možné nápor pacientů zvládnout jinak než distančně,“ říká MUDr. Petr Šonka, předseda SPL, které kongres společně se Sdružením praktických lékařů pro děti a dorost (SPLDD) pořádá. Podle něj však bude i nadále pro pacienty s podezřením na covid-19 platit zvláštní režim. „Bude to ale velmi náročné na organizaci průchodu lidí ordinací, zde doufáme ve spolupráci pacientů. Není možné, aby si v čekárně pacienti s příznaky onemocnění dýchací cest, a tedy potenciálně nakažení koronavirem, sedli vedle babiček právě očkovaných proti chřipce nebo vedle chronicky nemocných pacientů. Proto bude stále platit systém objednávání lidí s podezřením na nákazu na konkrétní hodinu, kdy je budeme moci bezpečně vyšetřit, tak aby nehrozili jiné pacienty,“ popisuje MUDr. Šonka. Další postup bude u nakažených záviset například na tom, zda patří do rizikové skupiny. Mezi známá rizika patří například vyšší věk, probíhající onkologická léčba, obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, plicní onemocnění či další chronické choroby. „Abychom předešli vážnému průběhu covidu-19 u rizikových pacientů, zahájíme léčbu co nejdříve od začátku onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Šonka. Vzdáleně – tedy distančně – můžeme podle nového doporučeného postupu poskytovat péči u nerizikových pacientů s lehkým průběhem onemocnění, a především při následném sledování vývoje nemoci s vědomím toho, že u některých pacientů s mírnými potížemi může dojít přibližně po týdnu k prudkému zhoršení.“

Podle předsedy SPL čeká praktické lékaře náročný podzim, kdy mají naočkovat více než milion lidí na chřipku, a kromě toho budou očkovat ty, kdo se doposud nenaočkovali proti koronaviru. Bude na nich také ležet největší zátěž související s podzimní vlnou onemocnění covid-19 a zároveň se počítá s tím, že budou aplikovat třetí dávky vakcín těm, kteří již byli proti koronaviru dříve očkováni.

Koronavirem se bude zabývat celý úvodní blok kongresu s názvem Primární péče v době covidu – a jak dál?, kde svůj pohled představí řada expertů z řad plicních lékařů, kardiologů či diabetologů. Covid-19 pronikl i do bloku Duše v době covidu aneb staráte se o své duševní zdraví? Přednášet na téma vlivu epidemie na psychické zdraví jak pacientů, tak lékařů budou experti z oboru psychologie a psychiatrie. Institut komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK zde představí rozsáhlou sociologickou analýzu profesních postojů nazvanou Praktičtí lékaři ve stínu epidemie.

Reklama

Účastníci kongresu si mohou po celé dva dny vyzkoušet řadu věcí na místě na workshopech zaměřených například na měření EKG, odvykání kouření, novinky v akutní péči u dětí či na péči o obézní děti.

Kongres začíná 17. a končí 18. září v Praze.

MK

 

Reklama

Komentáře

děda75, dnes už 81 (Čt, 16. 9. 2021 - 12:09)
A co všeobecná prevence (vitamín D a další) pro všechny?? A co dostupnost osvědčených a nedostupných léků???
Věrka (Čt, 16. 9. 2021 - 19:09)
Na běžnou virózu (KONEČNĚ TO "ODBORNÍCI" PŘIZNALI) stačí aspirin, acylpirin, vypotit,odpočinek nebo krátce vyležet. Výborný byl Superpyrin - obdoba acylpyrinu, a na rozdíl od něho ani nevadil na žaludek. Samozřejmě, že už se nevyrábí, protože byl levný, účinný a bez vedlejších účinků. O takové léky naše zkorumpované zdravotnictví zájem nemá, protože nemá zájem člověka VYléčit, ale "léčit" tak dlouho, dokud z té "péče na vysoké úrovni" neumře. Neznám nikoho, koho by doktoři vyléčili a znám i velice málo operovaných lidí, u kterých se nemuselo "reoperovat" nebo kterým prodělaná operace neublížila jinde, a ještě méně takových, kerým doopravdy aspoˇtrocu pomohla. Dovede mne rozčílit, když slyším, co všecko ZP nechtějí! hradit! lidem, kteří si celý život platili nebo platí zdr.pojištění. A zajímavé, že nemocnicím ty zpackané operace i všecky následné reoperace zaplatí bez řečí. HNUS, tato polistopadová honba za mamonem od těch, co jsou u koryt a co se neštítí ničeho, aby ta koryta měla PRO SEBE pořád přeplněná.
! (Pá, 17. 9. 2021 - 15:09)
Kovid rozhodně běžná nemoc není. Ještě nikdy v historii se totiž farmaceutické firmy tolik nenapakovaly na "vakcínách" proti kovidu jako v současné době. Proto je tento boom potřeba co nejvíce prodloužit a rozšířit, očkovat potřetí, počtvrté atd. nejlépe 2x ročně a pokud možno i domácí zvířata, psy a kočky a zvěř v lesích a v ZOO. Kdo tomu nevěří, tak zavřít.
mirka (St, 22. 9. 2021 - 12:09)
PLNĚ S VÁMI SOUHLASÍM A NAVÍC CENY JAKEHOKOLIV LÉKU, MASTIČKY JSOU OPRAVDU NEMRAVNÉ !!!!
Věrka (Čt, 16. 9. 2021 - 19:09)
No vida, aspoň část doktorů si dodatečně zaslouží ty neopodstatněné odměny za "covid".
Ondra (So, 11. 12. 2021 - 17:12)
Myslíte si, že se dá posílit imunita tak, aby se tělo s touto nemocí vypořádalo? Nebo respektive, jakým způsobem své tělo posilovat?
Petr (Út, 14. 12. 2021 - 15:12)
Z mého hlediska je imunita to nejdůlěžitější, o co by se měl člověk starat a pečovat. Chtěl jsem pro sebe i manželku zajistit to nejlepší a začal jsem nám kupovat potravinový doplněk stravy, který obsahuje právenku latnatou. Ta dokáže tělo totiž prý chránit i proti covidu.
! (Út, 14. 12. 2021 - 22:12)
To víš že jó, průhledný dealere.
Reklama