Reklama

Cukr a alkohol podporuje vaginální mykózy

Výskyt vaginálních mykóz souvisí s vyšší spotřebou cukru a alkoholu. Častější jsou v létě a kolem Vánoc, mohou se objevovat také po sexu nebo pravidelně kolem menstruace. Podle průzkumu se s těmito potížemi za život potkají tři čtvrtiny žen, polovina z nich opakovaně.

Léčbu podle gynekoložky Kristýny Koutné usnadní, pokud žena vysleduje nějaký vzorec, kdy se mykózy objevují. 

Nejčastější jsou mykózy u žen ve věku 20 až 30 let, výrazně méně trápí ženy starší 45 let. Častěji postihují ženy, které jedí více sladké nebo více konzumují alkohol. "Kvasinky se živí cukrem," vysvětlila lékařka. Ty přitom v pochvě běžně v určitém množství jsou, stejně jako některé bakterie či laktobacily.

Negativní roli hraje také užívání antibiotik, častější mykózy podle průzkumu mají i ženy, které užívají pravidelně léky. Více se vyskytují rovněž například u žen s cukrovkou.

V létě je výskyt častější kvůli teplu a vlhku, dlouhodobě například lékaři varují před setrváváním v mokrých plavkách po koupání. Vliv má i upnuté oblečení nebo neprodyšné materiály. Ženy by si podle lékařky měly všímat, kdy se jim tyto potíže objevují a s čím souvisí.

Reklama

Hlavními příznaky jsou pálení a svědění, mohou se objevit potíže s močením, výtok, začervenání či otok, bolest nebo tlak v podbřišku a vaginální suchost. "Většinou bývá příznaků více najednou. Začíná svěděním a pálením, pak se přidají další potíže a výtok," řekla. Potíže pak ženy omezují například ve sportu nebo intimním životě.

Většina žen léčí podle průzkumu mykózu sama prostředky volně prodejnými v lékárně, čtvrtina čeká až potíže samy odezní. Lékaře vyhledá asi šest procent. Gynekolog může předepsat léky antimykotika, někdy je třeba léčit i sexuálního partnera. "K rozvoji mykózy může přispět i změna sexuálního partnera, kdy si mikrobiom ženy a muže nemusí vzájemně vyhovovat, a může tak docházet k narušení pH v pochvě," dodala Koutná s tím, že obvykle po nějakém čase potíže vymizí.

ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama