Reklama

Dentální hygiena je u nás pojem skoro neznámý

Návštěva dentální hygienistky, která je v západních zemích zcela běžnou součástí péče o zuby, nám v České republice ještě stále moc neříká.

Podle průzkumu* Orbit Klubu využilo v roce 2010 péči dentální hygienistky jen 15 % Čechů. Přitom právě dentální hygienistka může zabránit mnoha problémům se zuby. Odborníci upozorňují, že řada Čechů se dentální hygieny zbytečně bojí jen proto, že netuší, co je čeká.

Návštěvu dentální hygienistky absolvovalo dle průzkumu* Orbit Klubu v roce 2010 jen 15 % Čechů. Většina byla z větších měst a vyhledala hygienistku pouze 1x ročně. Je vidět, že péče o zuby běžná v západních zemích k nám pomalu přichází, zdaleka však ještě není srovnatelná. Nejčastějším problémem je, že lidé nevědí, co od dentální hygieny očekávat, a tudíž se trochu bojí.

Není žádný důvod bát se návštěvy dentální hygienistky. Dentální hygienistka je tu od toho, aby se vám individuálně věnovala a ukázala vám, jak správně pečovat o zuby, jak je čistit, a případně vám pomohla s odstraněním plaku nebo zubního kamene. Návštěva tedy rozhodně není bolestivá,“ říká viceprezidentka Asociace dentálních hygienistek Bc. Petra Křížová.

Návštěvu dentální hygienistky vám často doporučí přímo zubní lékař. Ten totiž pozná, když máte nedostatky ve správné péči o zuby, zároveň vám ale nemůže věnovat tolik času jako dentální hygienistka. „Péče zubního lékaře a dentální hygienistky by se v ideálním případě měla doplňovat. Stomatolog ošetří aktuální problém a pravidelná péče dentální hygienistky by měla pomoci těmto problémům předcházet,“ doplňuje dentální hygienistka Petra Křížová.

Reklama

Jak návštěva probíhá

Co tedy od takové návštěvy očekávat? „Pokud se na návštěvu dentální hygienistky chystáte poprvé, vyčleňte si na ni alespoň hodinu času. Dentální hygienistka nejprve důkladně vyšetří stav vašeho chrupu, podrobně ho prohlédne a zkontroluje zejména přítomnost zubního plaku, zubního kamene, pohyblivost zubů a stav dásní. Poučí vás, jak vaše zuby správně čistit, kde a jak zlepšit techniku, na která místa je potřeba se soustředit a také jaké pomůcky používat,“ říká Bc. Petra Křížová.

Dále absolvujete standardní odstranění plaku a zubního kamene ultrazvukem a ručními nástroji a na závěr vám budou zuby vyleštěny. Budete tak odcházet nejen s dobrým pocitem, ale i s vyleštěnými a profesionálně vyčištěnými zuby.  

Pokud bude potřeba, provede vám dentální hygienistka fluoridaci zubů, leštění výplní nebo ošetření citlivých krčků. „V případě velmi dobré hygieny může být provedeno profesionální bělení zubů,“ dodává Křížová.

Kdy se k hygienistce vypravit

Návštěva dentální hygienistky by správně měla být absolvována 2x ročně. Plak se na zubech hromadí a je nutné ho pravidelně odstraňovat, aby zuby, dásně a kost neonemocněly. „Pravidelnou návštěvu doporučujeme absolvovat i v případě, že nemáte akutní problémy se zuby,“ dodává Petra Křížová.

Ale pozor - návštěva dentální hygienistky nenahrazuje návštěvu zubního lékaře!

Jak najít dentální hygienistku

Řada zubních lékařů spolupracuje s dentální hygienistkou, kterou vám přímo doporučí. Většinou pracují ve společném zdravotnickém zařízení. Další možností, jak najít dobrou dentální hygienistku, je využít databáze Asociace dentálních hygienistek, která odbornice na dentální hygienu sdružuje. Aktuálně můžete tuto databázi najít i na webu Orbit Klubu, kde v sekci Vyhledání ordinace najdete databázi hygienistek z celé ČR. Stačí jen zvolit, zda hledáte ordinaci stomatologa, nebo dentální hygienistky.

Na správnou péči o zuby bude zaměřen i projekt Orbit Klubu nazvaný Zdravý úsměv pro každého. Ten v průběhu června objede celou Českou republiku a bude návštěvníkům obchodních center nabízet informace o dentální hygieně včetně možnosti individuální konzultace s hygienistkou.

Proč návštěvu absolvovat

  • Čistý zub nemůže onemocnět
  • Příčinou většiny potíží se zuby je mikrobiální plak
  • Stav našich zubů a dásní ovlivňuje naše celkové zdraví
  • Při osvojení správné techniky čištění zubů a vhodném výběru pomůcek nebudete chodit k zubaři s obavami a návštěvy se obejdou bez jakýchkoliv bolestivých zákroků
  • Pravidelná a správná péče vám zajistí zdravé zuby po celý život!

Existují i dentální hygienisté ?

Možná vás napadlo, zda existují také muži, kteří pečují o naši dentální hygienu. „Ano, v České republice máme i několik dentálních hygienistů. Je jich ale málo, asi jako zdravotních bratrů, kterých je mezi zdravotními sestrami jen malé procento,“ doplňuje Bc. Petra Křížová.

Reklama

Komentáře

Danek_Ha (Čt, 3. 9. 2015 - 12:09)
Dobrý den, máte někdo zkušenosti s dentální hygienou v Liberci u doktora Benka? Přestal jsem před pár měsíci kouřit, ale zuby se pořád nechtějí vyčistit, věřím, že dobrý zubař to spraví, tady je limk, kde jsem to našel, jinak jsem tam nikdy ještě nebyl, proto se ptám, předem děkuji http://www.rbdent.cz/aktuality/dentalni-hygiena/
Reklama