Reklama

Detoxikace aneb jarní úklid organismu

Jarní úklid organismu prospěje vaší pokožce a načerpáte tak novou energii. V článku najdete 7 věcí, které byste měli o očistě vědět a zároveň i vyjádření lékaře na toto téma.

Co je to detoxikace?
Je to proces, při kterém se rychleji odplavují škodlivé toxické látky z krve, plic, jater, ledvin, lymfatického systému a tlustého střeva. Detox napomáhá stimulovat i náš imunitní systém.

Proč začínat s očistou organismu nyní?
Existuje více důvodů, proč je konec zimy ideálním obdobím na začátek očisty. Podle tradiční čínské medicíny se na jaře probouzí vrcholná funkce jater a žlučníku, což znamená, že jsou játra schopna v tomto období vyloučit z našeho těla nejvíc nebezpečných škodlivin. Díky oteplení ovzduší navíc klesá potřeba tvorby energie a náš metabolismus začíná fungovat na tzv. jarní režim. Tím pádem se snižuje potřeba organismu přijímat energii formou potravin s vysoko energetickou hodnotou.

Očista organismu neznamená hladovět!
V první řade byste si měli uvědomit, že detoxikace neznamená být o hladu. Jejím hlavním cílem je zbavit se pár novoročních kil, snížit příjem energie a očistit se. Právě naopak je tedy důležité dodržovat určité zásady stravování a přijímali potraviny, které obsahují látky na pročištění organismu. Zaměřit byste se měli hlavně na stravu, která je zdrojem vlákniny, vitamínů a antioxidantů. V jídelníčku by tak určitě neměli chybět zelenina, ovoce, lehko stravitelné přílohy, celozrnné obiloviny, luštěniny, ryby a zakysané výrobky. Vyvarovat byste se měli pečivu z bílé mouky, červenému masu, sladkostem, ale i jídlům z fastfoodu či jakýmkoliv polotovarům. „Pokud se jedná o krátkodobou hladovku (24 hodin -  maximálně týden), tak ta není pro zdravého člověka  1-2x do roka na škodu, ke konci hladovky je vhodné zařadit zeleninové a ovocné šťávy, poté lehčí stravu a až nakonec se vrátit k běžným stravovacím návykům,“ doplňuje praktická lékařka  MUDr. Andrea Chromcová.

Dodržujte pitný režim!
V průběhu detoxikace byste neměli zapomínat ani na pitný režim. V tomto období je důležité vypít minimálně dva až tři litry tekutin, abyste nebyli dehydratování. Vyškrtnout byste měli veškeré sycené a sladké nápoje, stejně tak kávu nebo alkohol. Nahradit je můžete vodou, ovocnými a zeleninovými šťávami nebo bylinkovým čajem. Bylinky jako jsou máta, kopřiva, šalvěj nebo meduňka jsou skvělými pomocníky při očistě našeho těla. „Úlevu pro přetížený žaludek dodá např. šálek funkčního čaje s oregonskou mátou, která vyniká výraznější chutí a podporuje správnou činnost trávicí soustavy a střev, což je u očisty více než žádoucí“, doplňuje lékařka.

Reklama

Nezapomínejte na pohyb
Zimní měsíce raději trávíme v pohodlí domova a většinou se pobytu venku vyhýbáme. S příchodem jara už je ale výmluvám konec! Vyražte do přírody nebo jen na procházku. Pohyb patří nebo nejhlavnější detoxikační metody, protože i pomocí potu se z našeho těla vylučují nežádoucí toxické látky.

Správnou stravou ke krásnější pleti
Věděli jste, že to, co jsme, se odráží i na naší pleti? Potraviny, které jsou plné nezdravých tuků totiž zvyšují tvorbu mazu a ten má za následek ucpání pórů. Pamatujte si, že dostatečný přísun vitamínů a minerálů neprospívá jen našemu vnitru, ale odráží se právě i na naší pokožku. Pravidelně byste si měli dopřát peeling a zbavit se tak odumřelých buněk plných toxinů.

Detoxikace pohledem odborníka - ano nebo ne?
 „Medicína však pojem detox nezná.   Víme, že určité potraviny  (např. přepálený tuk) zvyšují v těle množství tzv. volných radikálů, které mohou organismus poškodit, hlavně cévy. Množství volných radikálů se dá zmenšit  pomocí antioxidantů - např. vitamín C. Nelze ale říci, že by vitamíny vyřešily vše,“ upřesňuje MUDr. Chromcová. Doporučováno je také na jeden měsíc vynechání masa z našeho jídelníčku, po vzoru našich předků, kteří drželi masopust. „Klesne tím ale příjem bílkovin, které je vhodné nahradit luštěninami  a mléčnými výrobky (nejlépe kysanými),“ doplňuje lékařka a na závěr dodává: „Rozhodně bych chtěla varovat před hladovkou lidi, kteří se léčí s cukrovkou  a berou na ni léky nebo dokonce insulin - u těch by mohla hladovka být život ohrožujícím experimentem! Dále není rozhodně  vhodná ani u onkologicky nemocných, navzdory mylně šířeným informacím.“

 

Reklama

Komentáře

Andrea (So, 21. 4. 2018 - 11:04)
Ahoj ráda bych něco na pročištění organismu.
? (So, 21. 4. 2018 - 11:04)
Ahoj ráda bych něco na...Ty jsi nepřešla na článek?
Tak přejdi. Ahoj.
Alex (Ne, 22. 4. 2018 - 19:04)
Kup si kvalitní aloe na www.dael-aloe.cz
Reklama