Reklama

Díky nezdravému životnímu stylu mají Češky často zvýšenou hladinu testosteronu

V důsledku nezdravého životního stylu přibývá Češek, které mají zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů nebo prolaktinu v těle. Obojí jim přitom výrazně snižuje pravděpodobnost přirozeného početí.

Nejčastější příčinou problémů je zvýšená hladina testosteronu v těle ženy

Důvodů, proč mají ženy potíže s otěhotněním přirozenou cestou, je naneštěstí celá řada. Zcela nejčastějším je však přítomnost takzvaného hyperandrogenního syndromu, který představuje zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů v těle ženy. Tato komplikace je obvykle provázena zhoršenou kvalitou pleti, častějším maštěním vlasů a zvýšeným růstem ochlupení. V horším případě se v rámci ní vyskytují rovněž problémy s dozráváním vajíček nebo vynechávání menstruace. To je při snaze otěhotnět zvláště problematické. Vzhledem k tomu, že hyperandrogenní syndrom souvisí s nezdravým životním stylem, nedostatkem pohybu a přibýváním na váze, je Češek s těmito problémy bohužel stále více.

Vyšší míra prolaktinu vyvolá organismu dojem, že je žena aktuálně těhotná

Druhou nejčastější příčinou problémů s početím u žen je takzvaná hyperprolaktinémie, tedy zvýšená hladina prolaktinu v těle. Při běžném fungování žena intenzivnější produkci tohoto hormonu obvykle ani nezaznamená, problém však nastává při snaze otěhotnět. Vyšší míra prolaktinu totiž v organismu ženy vyvolá stav, že je již těhotná či právě čerstvě po porodu, a nemůže tedy aktuálně otěhotnět. V tomto případě pak často nastává bludný kruh. Zvýšená hladina prolaktinu totiž souvisí se stresem, vyčerpáním či třeba s únavou, což jsou symptomy vcelku typické pro ženy, které nemohou otěhotnět. Čím více se tedy bude žena kvůli snaze počít dítě stresovat, tím menší pravděpodobnost otěhotnění bude mít.

Reklama

U obou zmiňovaných zdravotních komplikací je tedy nezbytné zaměřit se primárně na zdravou životosprávu, dostatek spánku a pohyb. To je nejpřirozenější prevence i léčba. Ženy s hyperandrogenním syndromem pak mohou pro zpravidelnění cyklu i k podpoře dozrávání vajíček připojit navíc ještě konzumaci přírodních přípravků s obsahem fytoestrogenů.  Pokud problémy s početím přetrvávají, je pak ženě nasazena cílená farmakologická léčba.

Nejméně častými komplikacemi jsou vrozené vady

Další skupinu komplikací představují záněty s tvorbou srůstů, sterilita na imunologickém podkladu, kdy má žena vytvořeny protilátky na spermie či vajíčka, nebo třeba endometrióza. To je stav, při němž se sliznice, která se za normálního stavu nachází v dutině břišní, nachází například na vaječníku, pobřišnici či děložních vazech. Problémem bývá také méně běžné ovariální selhání, kdy se předčasně vyčerpá zásoba dozrávání schopných vajíček. Nejméně častým důvodem ženské neplodnosti je pak přítomnost vrozených vad. Zde hovoříme třeba o špatně vyvinuté děloze, vaječnících nebo o přepážce v dutině děložní. Jisté procento komplikací pak samozřejmě tvoří i nejrůznější onkologická onemocnění.

Moderní medicína v kombinaci s přírodními produkty v současnosti nabízí řešení prakticky všech uvedených komplikací. Prostřednictvím asistované reprodukce je tedy dnes schopna mít dítě i žena bez vaječníků a dělohy. I pokud pomineme tuto cestu založení rodiny, je nevyléčitelných problémů opravdu minimum. A co je zásadní, nejčastější příčiny neschopnosti přijít do jiného stavu jsou obvykle způsobeny ženou samotnou. Za sebe tedy doporučuji ženám nejen před snahou o početí vhodně upravit životosprávu, v maximální možné míře omezit stres a dostatečným odpočinkem předcházet pocitům únavy a vyčerpání.

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Reklama

Komentáře

Alča (Čt, 5. 6. 2014 - 20:06)
Co je to zase za kecy??? Já mám životosprávu zdravou a výše popsané problémy mám taky!!! Nemažte ženám med kolem pusy a nedělejte z nich blbky!!!!
??? (Pá, 6. 6. 2014 - 14:06)
A já pořád nemohl přijít na to, proč některé ženské vypadají a jednají jak zparchantělí chlapy!
Jana (Po, 15. 6. 2015 - 18:06)
Dobrý den, jak by jste tedy vysvětlil přičinu zvýšené hladiny testosteronu u mne. Je mi 29 let, již 4 roky pravidelně cvičím jogu, 2x týdně běhám, postavu mam štíhlou a pevnou, jím bio potraviny a kvalitní tuky jako např. olivový olej nebo kokosový olej, 80 procent mého jídelníčku je rostlinného původu,nejím nic s bílým cukrem, žadné pečivo z bílé mouky, nic smaženého, žiji blízko přírody v žádné zaprášeném městě, užívám přírodní kometiku bez chemie, nekouřím ....opravdu je toto nezdravý životní styl?........a rok už neberu antikoncepci...ALE.....užívala jsem ji před tím 10 let na radu doktorky jaké krásné výhody tato pilulka přináší, až následně začaly být dostupné informace na internetu od lékařů z oboru o tom,že to pro ženské tělo není až tak ideální, naopak až škodlivé, hlavně z hlediska možnosti otěhotnět, po vysazení se konečně cítím jako žena, citím v sobě jednotlivé procesy v měsíci a i po intimní stránce s partnerem je to mnohem záživnější........nebude náhodou příčina v té chemikální antikoncepci, kterou hojně lékaři předepisují jako lentilky? ......věřím, že 10 let užívání nějaké pilulky nejspíš musí nechat nějaký následek v těle .....jsem moc zvědává jestli se k tomu tady někdo vyjádří
Michal (Út, 28. 11. 2017 - 12:11)
Ja pridam taky uzitecny clanek o vlivu nedostatku testosteronu na erekci - to bude pany jiste zajimat.. I zeny testosteron potrebuji, pohlavni hormony obou pohlavi maji v sobe zeny i muzi. Podrobne zde -- https://www.erekce.cz/testosteron-jak-zvysit/
Jan (St, 29. 11. 2017 - 11:11)
Cokoliv, co oslabí játra (třeba i hormonální antikoncepce, alkohol, prodělaná EB viróza), může mít za následek zvýšení hladiny testosteronu v důsledku jeho nedostatečného odbourávání játry. Posilnění funkce jater např. ostropestřecem marijánským může být cestou k snížení hladiny testosteronu.
! (Čt, 30. 11. 2017 - 12:11)
Jó a práskají knírem jak starej dragoun!
Honza (Čt, 7. 12. 2017 - 09:12)
Vse, co hrozi zenam, pkud je hladina dlouhodobe zvysena, jsem sepsal na blogu zde -- https://www.erekce.cz/testosteron-u-zen/
Reklama