Reklama

Elektronizací zdravotnictví může stát ušetřit až 66 miliard za rok!

Ekonomická krize vrhá stále razantněji temný stín na hospodaření českého zdravotnictví. Reálně hrozí, že zdravotní pojišťovny postupně přijdou o miliardové přebytky, které si našetřily během posledních let.

Aktuálně ztrácí 800 milionů korun kvůli sníženému výběru pojistného. Jak pro pacienty, tak pro lékaře to je velmi nepříjemná zpráva. Již brzy totiž může dojít k omezování zdravotní péče a může nastat situace, že pojišťovny začnou posílat platby lékařům se zpožděním. 

Evropa stárne - očekává se, že počet Evropanů starších 65 let vzroste do roku 2030 o 40 %. Přitom podle údajů Českého statistického úřadu čerpají lidé ve věku nad 65 let čtyřikrát více zdravotní péče než ostatní. Až 60 % všech úmrtí je v důsledku chronických onemocnění, z nichž představují kardiovaskulární nemoci a diabetes 80 %. Léčba těchto onemocnění je extrémně finančně náročná a dlouhodobá, což výrazně zvyšuje celkové náklady na zdravotní systém.

Reklama

"Pokud budou mít praktičtí lékaři dostatek validních informací díky rychlejší elektronické výměně dat, tak jejich péče o pacienty bude určitě lepší - kvalitnější bude diagnóza i léčba. S tím souvisí omezení zbytné péče, přičemž odborné odhady zbytné péče se pohybují mezi 15 až 30 procenty celkových nákladů ve zdravotnictví, jde tedy o více než 60 miliard ročně , " říká MUDr. Jiří Bek, zástupce VZP.

Systém zdravotnictví stojí proto před radikálními změnami. Je nutné racionalizovat stávající kapacity, lépe koordinovat poskytování zdravotní péče, zavést disease management programy a ekonomicky motivovat občany i soukromé subjekty. ?Vstup moderních technologií není tak bolestivý jako u ostatních nástrojů a jeho výhody jsou znatelné, jak na straně lékařů, tak i pacientů. Úspěšná elektronizace již přinesla například ve Španělsku nebo Dánsku úspory stovek milionů euro,? upozorňuje ekonom Ing. Miroslav Zámečník.

"V systému IZIP|Elektronická zdravotní knížka získává výhodu každý. Zdravotní pojišťovny realizují výraznou finanční úsporu, lékaři rychleji stanoví diagnózu a pacientovi se dostane kvalitnější a často i včasnější léčby, zkrátí se například čekací doba na operaci," doplňuje Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP, a.s.

IZIP|Elektronickou zdravotní knížku aktuálně využívá více než 1 330 000 klientů, přičemž do systému IZIP se zapojilo již přes 12 000 lékařů a téměř 7 000 zdravotnických zařízení, z toho 66 nemocnic.

Reklama

Komentáře

Ali (Út, 28. 12. 2010 - 13:12)
Dobrý den všichni.Je to docela zajímavé a bylo by to opravdu dobré,kdyby se ty peníze ve zdravotnictví ušetřili.Jen tu bude jeden háček,- aby toho nezneužili,ti co umí přes internet se do všeho nabourat.-
! (Út, 28. 12. 2010 - 14:12)
Takovej slibů už tady bylo a nakonec zatím vždy šlo o pěknej podvod a jenom si firmy které na se tom podílely pěkně nahrabaly.Viz pražská Opencard !
Reklama