Reklama

Finanční nákladnost léčby

Nejdražší klient stál VZP loni 25,76 milionu.
Za mimořádně nákladné pacienty vydává pojišťovna stále víc peněz.

Částka, kterou VZP zaplatila v loňském roce za svých dvacet nejnákladnějších klientů, přesáhla 306 milionů korun. Nad hranici 300 milionů se dostala teprve potřetí v historii. Více dala největší zdravotní pojišťovna za péči o dvacítku nejdražších pacientů pouze v roce 2016.

Třistamilionová hranice přitom loni padla i navzdory tomu, že nejdražší klient vyšel VZP na pouhých 25 milionů a 761 tisíc korun. Pouhých proto, že například v roce 2015 stála péče o nejnákladnějšího pacienta přes 55 milionů. Souhrnná platba za dvacítku nejdražších však tehdy byla přesto o 15 milionů korun nižší než loni.

Potvrzuje se tak následující trend: zatímco mnohdy astronomická suma, kterou dá pojišťovna v daném roce za nejdražšího jednotlivce, je víceméně otázkou náhody, náklady na větší skupinu drahých pacientů, kde vzhledem k jejich většímu počtu již nehraje náhoda takovou roli, postupně rostou.

Informace o nejdražších pacientech zveřejňuje VZP už šestým rokem s cílem informovat veřejnost o nákladnosti zdravotní péče. Tedy o tom, že „zdraví není zadarmo“. Zároveň tím chce vyvrátit i občasné fámy, že se snaží zbavovat drahých pacientů, hradí jen tu nejlevnější péči a podobně. VZP trvá na tom, že každému svému klientovi zaplatí bez ohledu na cenu tu nejlepší možnou péči, jejíž úhradu umožňuje platná legislativa.

Reklama

Stejně jako v posledních mnoha letech i loni byl nejdražším klientem VZP hemofilik.

Hemofilici jsou i na druhém a třetím místě pomyslného žebříčku za loňský rok. Dále nechybí různé metabolické poruchy či např. plicní arteriální hypertenze. Mezi dvěma desítkami nejdražších jsou lidé z patnácti okresů, nejmladším je 10letý chlapec z Prahy, nejstarší 82letá žena z Ústeckého kraje. Bezmála 92 % z celkových 306 milionů korun připadá na drahé léky.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama