Reklama

Jak posilnit funkční okruh plic

V článku "Máte oslabený element kovu?" jsme si ukázaly, jakými příznaky se mohou projevovat oslabení orgánů plic a tlustého střeva, které podle čínské medicíny zastupují element kovu v našem organismu. Dnes se zaměříme na posilňování plic.

Strava
Plicím podle čínské medicíny velmi prospívá rýže a to především rýže pololoupaná tzv. Natural, která obsahuje důležité minerály a vitamíny skupiny B. Též jsou vhodná luštěninová jídla.
Ze zeleniny povzbuzují funkce plic mrkev, celer, čínské zelí, bílá řepa, ředkvičky, řeřicha zahradní a potoční, z ovoce jablka, hrušky, mandarinky, víno, olivy, jahody a meruňky. Prospěšné jsou jedlé kaštany a vlašské ořechy.
Plíce "mají rády" ostrou chuť. Proto při vaření obilovin, luštěnin a zeleniny přidáváme různá koření - kmín, majoránku.saturejku, oregano, tymián, zázvor, cibuli, česnek, bobkový list, nové koření, yzop… Bazalka a máta peprná posilují funkci plic.
Pokud trpíme nadměrným zahleněním pomůže zázvor vysušit přebytečný hlen.

Obklady
Při onemocnění průdušek, chřipce a bolestech mezi lopatkami po nachlazení jsou vhodné bylinné obklady vpředu a vzadu na hrudníku. Též můžeme při nachlazení aplikovat v tenké vrstvě na oblast hrdla, šíje, nosu, tváří, hrudníku a ohbí loktů speciální bylinný regenerační krém Droserin.

Koupele
Při chřipce, rýmě či zánětu dutin je velmi prospěšné ponořit nohy a ruce po lokty do teplé slané či zázvorové vody.

Inhalace
Inhalujeme minerální vody nebo bylinné čaje

Reklama

Tělesná cvičení
Pohybová cvičení, která přivedou srdce do obrátek, mají příznivý vliv na plíce, protože dýchání se zrychlí a prohloubí. S pohybem byste však neměli začínat v době, kdy již u vás propuklo onemocnění plic či dýchacích cest.

Bylinky
Používáme květ podbělu, diviznu, sléz, meteřídoušku. Na vypocení květ červeného bezu a lípy. Na posilnění dráhy plic lze též účinně použít bylinný prostředek Vironal.

Aromaterapie
Čisté přírodní éterické oleje používáme do koupelí, k masážím či do aromalamp.
Čajovník - Tee tree oil
Je silným přírodním antibiotikem, působí též proti virům a plísním. Posiluje slabou energii plic, a tak mírní mělké dýchání, chronickou slabost, mentální vyčerpání a poruchy imunity.
Tymián
Velmi silný protiinfekční olej, posiluje jak na fyzické, tak mentální rovině. Tonizuje slabou energii plic, mírní chronický, nehnisavý (katarální) zánět plic s bílým nebo průsvitným hlenem a kašel, pomáhá zlepšovat mělké dýchání. Zbavuje nás melancholie.
Borovice
Pomáhá překonávat nachlazení a plicní infekce.

Dechová cvičení Mělké dýchání může obohatit tělo o jedy, a tak zabránit procesu léčení. Naproti tomu dýchání zhluboka a široce zajistí tkáním a buňkám dostatek kyslíku, aby mohly plnit své úkoly. Zvedání a klesání plic a bránice působí pozitivně na vnitřní orgány, protože jsou tímto způsobem zevnitř masírovány. Následující dechové cvičení můžete provádět vsedě nebo vleže. Položte jednu ruku na břicho, druhou na hruď. Pomalu, zhluboka se nedechněte a nechte vzduch proudit dolů do břicha. Přitom by se měla ruka na břiše pohnout dopředu. Naopak ruka na hrudi by neměla být příliš v pohybu. Ruka na břiše by se měla zvedat a klesat, zatímco ruka na hrudi by měla být relativně v klidu. Pomalu vydechněte, dbejte na to, aby se plíce správně vyprázdnily. Znovu dávejte pozor na spodní ruku, aby se při nádechu čerstvého vzduchu zvedla. Na několik vteřin zadržte dech, při výdechu pak nechte břicho splasknout, až se všechen odkysličený vzduch vypustí ven. Udělejte to třikrát a pak přejděte k uvolněnému přirozenému modelu dýchání.

Reflexologie, akupunktura či akupresura jsou další metody, které mohou posilnit oslabené plíce. Vhodné je alespoň pro začátek vyhledat odborníka, jenž vám poradí, jaké body či plochy si můžete sami masírovat.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

liduna (St, 20. 3. 2013 - 10:03)
byl mi zjištěn CHOPN. Co s tím? Díky R.
Reklama