Reklama

Když vás zlobí trávení

Každý jsme od přírody jiný ? i pokud se jedná o trávení. A tak zatímco někdo si může bez problémů pochutnat na smaženém sýru s tatarkou a zajíst jej šlehačkovým dortem, u jiného podobné hodování nebývá bez následků a může způsobit velmi nepříjemné obtíže. Rovněž přetížení organismu, stres, špatné stravovací návyky či nedostatek času na jídlo se mohou projevit trávicími obtížemi i u těch z nás, kteří ještě nedávno patřili mezi bezstarostné jedlíky.

Trávicí problémy mohou být jednak součástí jiného základního onemocnění (žaludeční vředy, diabetes, onemocnění štítné žlázy apod.), anebo nemusejí mít zjevnou příčinu. V tomto případě hovoříme o tzv. funkční dyspepsii. V případě funkčních obtíží je základním opatřením úprava jídelníčku a životosprávy tak, abychom „neposlušné“ trávení zbytečně nepřetěžovali, a užívání léků podle charakteru obtíží. V případě, že se zažívací obtíže objeví u vás nebo u někoho z vašich blízkých nově po 50. roce věku, je však vždy vhodné poradit se s lékařem, který vyloučí závažné onemocnění, jímž jsou starší lidé ohroženi podstatně více než mladší věkové skupiny.

Další trávicí obtíže, jako jsou pocity plnosti po jídle, tlak v nadbřišku, zvracení, průjem nebo zácpa mohou souviset s nedostatkem trávicích enzymů, které produkuje slinivka břišní (pankreas). Pankreatické enzymy jsou  látky, které společně se žlučí rozkládají sacharidy, tuky a bílkoviny na jednodušší látky, které jsou pak střevní stěnou vstřebávány do organizmu. Projevují-li se trávicí obtíže zejména v souvislosti s konzumací hůře stravitelných potravin - např. syrové zeleniny, tučných, smažených nebo výrazně kořeněných jídel, doporučuje se užít při očekávané zátěži lék s obsahem pankreatických enzymů, který trávení podpoří. Jedním z volně prodejných léků s pankreatickými enzymy je např. Pangrol 20000. Při užívání enzymových přípravků pro zlepšení trávení je velmi důležité užít celé tablety již při jídle, aby se v žaludku smíchaly s tráveninou a společně s ní neporušené prošly do dvanáctníku (prvního úseku tenkého střeva), kam ústí vývod slinivky a kde pankreatické enzymy přirozeně působí. Teprve zde se tablety rozpouštějí a pomáhají při trávení. 

I v případě zažívacích obtíží je samozřejmě nejlepším opatřením prevence, tedy zejména vyřazení problematických potravin z jídelníčku a jeho úprava tak, aby strava byla vyvážená a obsahovala dostatek všech živin a minerálů. Na jídlo si vždy dopřejte dostatek času, jezte vícekrát za den menší porce. Samozřejmostí je udržování optimální tělesné hmotnosti, omezení konzumace alkoholu a kuřácká abstinence. Při vzniku funkčních trávicích obtížích hraje velmi důležitou roli stres, proto se mu vyhýbejte, dopřávejte si dostatek odpočinku a spánku. Úprava životosprávy přispěje nejen k omezení trávicích obtíží, ale i k celkovému zlepšení vašeho zdravotního stavu.

Kromě dodržování těchto opatření je dobré mít v domácí lékárničce připravené léky (Pangrol 20000), které v případě nutnosti můžete okamžitě použít. Pokud se váš obtíže nelepší ani při dodržování všech doporučení týkajících se životosprávy a volně prodejné léky na trávicí obtíže vám nepomáhají, o dalším postupu léčby se poraďte  s lékařem. I pouhé klidnění, že se nejedná o závažné onemocnění, mnohdy vede ke zlepšení obtíží.

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama