Reklama

Kloktání pomáhá ochránit před infekcí

„Kloktání je opomíjený a velmi jednoduchý způsob prevence před nákazou, neboť slizniční imunita je v boji s koronavirem klíčová“, uvádí virolog prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc. a doporučuje kloktat i několikrát denně.

Zejména nyní, kdy se děti vracejí do školních lavic a lidé se začínají více potkávat, může být riziko přenosu viru opět vysoké. Je třeba důsledně dodržovat preventivní doporučení, která můžete posílit také kloktáním, ideálně vždy po rizikovém kontaktu, tj. po návratu z práce, školy či cestování hromadnou dopravou.

Jaký postup doporučují odborníci pro děti a dospělé?

Kloktejte běžně dostupnými prostředky například z lékárny. Ústní hygiena jako ochrana a prevence pomáhá snižovat riziko nákazy infekčním onemocněním. Ostatně kloktání jako takové je po staletí doporučovaný prostředek, který pomáhá zvládnout nálož virů, protože dezinfikuje ústní dutinu. Mimo jiné bylo kloktání jako prevence doporučováno už v období pandemie španělské chřipky. Přitom není kloktání jako kloktání.

Podle odborníků je ideální, pokud se očistě dutiny ústní a krku věnujete 3x denně, zhruba minutu. Chybu neuděláte, pokud si vypláchnete ústa ústní vodou nebo bylinnými extrakty. Otázkou je, zda bude prostředek vhodný i pro děti. Některé ústní vody obsahují vysoký podíl alkoholu, až 26 procent a nejsou vhodné pro děti nebo osoby s citlivou sliznicí dutiny ústní. „Při návratu dětí do škol a rodičů do zaměstnání bych raději doporučil na kloktání přípravky k tomu určené“, říká alergolog a imunolog MUDr. Ján Kalanin.

Reklama

Přípravky ke kloktání a vyplachování úst pomáhají redukovat virovou nálož v dutině ústní a krku například fyzikální cestou. Povrchově aktivní látky omezují vazbu mezi viry a buňkami sliznice a snižují riziko přenosu viru kapénkami například při mluvení, kašlání, smíchu nebo zpěvu.

„Domnívám se, že právě kloktání a péče o dutinu ústní může výrazně napomoci v prevenci šíření komunitních infekčních onemocnění, a to jak u dětí, tak i dospělých. Kloktání a proplach horních dýchacích cest je již tisíce let úspěšně používáno a moderní medicínou ověřeno při probíhajících procesech infekční nebo jiné povahy,“ shrnuje MUDr. Kalanin.

Samozřejmostí je však neustálé dodržování dalších opatření. Postupy mají být vnímány jako celek, aby měly správný účinek. Je třeba uvést na pravou míru, že kloktání samozřejmě neléčí, pokud už člověk nemocný je. Jasně se ovšem prokázalo, že se dá pravidelným kloktáním výrazně oslabit potenciál viru pro jeho další šíření.

MK

Reklama

Komentáře

Reklama