Reklama

Krevní skupiny a transfuze

Existují čtyři hlavní typy červených krvinek – 0, A, B a AB. Proces zjištění krevní skupiny vždy zahrnuje minimálně určení AB0 a typ RhD pacienta.

Pro zajištění bezpečnosti příjemce transfuze je před provedením infuze krve prováděno kromě stanovení krevní skupiny také speciální předtransfuzní testování, tzv. přímý test kompatibility (křížová zkouška). Transfuze červených krvinek, které jsou nekompatibilní s typem AB0 pacienta, je příčinou akutních hemolytických transfuzních reakcí (rozpad červených krvinek). Červené krvinky totiž mají mnoho antigenů (látky vyvolávající specifickou imunitní reakci), například Rh-systém. Antigeny mohou stimulovat v lidském organizmu produkci protilátek, které za určitých okolností mohou způsobit těžké transfuzní reakce.  

 

Transfuze krve je nezbytnou součástí moderní péče o zdraví. Při správném používání může zachránit život a zlepšit zdravotní stav. Transfuze ovšem znamená i riziko přenosu infekce. Na podporu celosvětové bezpečnosti krve a minimalizace rizik spojených s transfuzí vyvinula Světová zdravotnická organizace jednotnou strategii. V té požaduje zavedení celostátně koordinovaného systému transfuzních služeb a provádění odběrů krve pouze od dobrovolných bezplatných dárců z populace s nízkým rizikem. Také stanovuje požadavek na vyšetření darované krve v souvislosti s infekcemi přenosnými transfuzí a klade důraz na využití jiných možností, než je transfuze, kde je to možné.

 

Reklama

Jestliže se podává krev v jiných než velice výjimečných, život ohrožujících situacích, pacient se vystavuje zbytečnému riziku. Vždy je důležité zvážit rizika podání transfuze v porovnání s riziky jejího nepodání. Potřebu transfuze je často možné minimalizovat, například časnou diagnózou a léčbou anémie nebo použitím nejlepších anestetických a chirurgických technik. Transfuze krevních přípravků by se měla předepisovat pouze v případě, kdy přínos pro pacienta bude větší než rizika. Platí zásada podat správnou krev správnému pacientovi ve správnou dobu.

MUDr. Jana Furková
Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava

Reklama

Komentáře

Enly (Po, 27. 5. 2019 - 13:05)
Taky bych rada znala, jakou mam skupinu, ale za vse se plati, a nemam navic 300kc. Bohužel.
Bohouš (Po, 27. 5. 2019 - 15:05)
Pokud Vám to lékař nezamítne, můžete jít na odběr krve - coby dárce a krevní skupinu se dozvíte..
Dana Pospíšilová (St, 21. 10. 2020 - 21:10)
Podle mne, by právě krevní skupina měla být na OP i ŘP.
! (Čt, 22. 10. 2020 - 08:10)
Tak jako tak se před transfúzí zkouší kompatibilita krve příjemce a dárce. Nelze totiž vyloučit administrativní chybu údaje v jakékoliv dokumentaci, tedy i v OP a ŘP.
Natrana (Ne, 22. 11. 2020 - 06:11)
Hm,zuo neooní pravdna. Takjto se vůbkoec neposszututihujeopo.
! (Ne, 22. 11. 2020 - 11:11)
Můžeš to přeložit do češtiny?
Reklama