Reklama

Lidé nedokážou včas rozpoznat mrtvici

Většina lidí nedokáže včas rozpoznat příznaky mozkové mrtvice a pomoc lékařů vyhledá pozdě. Odborníci pak mají už jen omezené možnosti akutní léčby. Novinářům to řekl lékař Daniel Šaňák z Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL), která se zapojila do celostátní vzdělávací kampaně zaměřené na rozpoznání příznaků mozkové mrtvice.

V cerebrovaskulárním centru FNOL je ročně s mozkovou mrtvicí hospitalizováno více než 800 pacientů. Čtyři pětiny z nich ale podle Šaňáka vyhledají lékařskou pomoc pozdě a akutní specializovaná léčba už nemá kýžený efekt.

Typickými příznaky mozkové mrtvice je ochablá ruka nebo celá jedna polovina těla, svěšený koutek úst, potíže s řečí. Pokud někdo na sobě nebo na svých blízkých takové příznaky pozoruje, není nač čekat. Stává se nám, že přijímáme pacienta, který s těmito příznaky strávil celý víkend doma pod peřinou v naději, že samy odezní. Pak už je ale na akutní léčbu příliš pozdě,“ uvedl Šaňák.

Do péče o pacienty po mozkové mrtvici jsou v olomoucké fakultní nemocnici zapojeny neurologická, radiologická a neurochirurgická klinika a oddělení rehabilitace. Pacienti s mrtvicí jsou přiváženi na oddělení urgentního příjmu a poté léčeni mechanickou trombektomií, což je nejmodernější metoda.

Tato metoda umožňuje přímé odstranění krevní sraženiny z ucpané mozkové tepny, a je tak nejefektivnější a nejúčinnější léčbou mozkové mrtvice vůbec. Abychom ji ale mohli použít, musí k nám být pacient dopraven co nejdříve od vzniku prvních příznaků. Je tedy nutné okamžitě volat záchrannou službu,“ upozornil Šaňák, podle kterého je už po šesti hodinách efekt této léčby minimální.

Reklama

Loni provedli olomoučtí odborníci mechanickou trombektomii u 76 pacientů. Metodu zavedlo olomoucké centrum v roce 2010 jako jedno z prvních v Česku. Dosud ji lékaři ve FNOL použili u 300 nemocných. Další velmi účinnou metodou je tzv. systémová trombolýza. Lék, který rozpouští krevní sraženinu, je při ní vpraven do těla pomocí infuze. Lékaři tak musí učinit do 4,5 hodiny od prvních příznaků mrtvice. V minulém roce byla tato metoda ve FNUL použita u 165 pacientů.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama