Reklama

Lymfom a lymfocytární leukémie - trojnásobný nárůst za 30 let

V Česku nyní žije přes 26.000 lidí, kteří se s lymfomem léčili nebo léčí. Ročně lékaři tuto diagnózu řeknou více než 2500 lidem, kolem 900 lidí nemoci každý rok podlehne. Přesnou příčinu nárůstu počtu pacientů lékaři z hematoonkologických center neznají, roli podle nich hraje životní styl a stárnutí populace.

"Dvě třetiny všech lymfomů jsou typické pro starší věk, je to tedy do jisté míry daň za dlouhověkost," řekla Andrea Janíková, lékařka Interní hematologické a onkologické klinika Fakultní nemocnice Brno.

Díky moderním lékům mortalita u lidí s lymfomy stagnuje či mírně klesá. Lékaři si ale stěžují na pomalý vstup nových léků na trh. Od registrace Evropskou agenturou pro léčivé prostředky (EMA) trvá uvedení na trh v Česku podle Davida Belady ze 4. interní hematologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové často rok i déle.

Lymfom je společný název pro několik desítek nádorových onemocnění. Typy se liší průběhem, prognózou i léčbou. Charakteristické je postižení mízních uzlin, které jsou často zvětšené, ale nebolestivé. Nemocný nemusí mít na začátku žádné příznaky. Lymfom může vzniknout kdekoli v těle. Jde o onkologické onemocnění jednoho druhu bílých krvinek, které tvoří lymfatickou tkáň. Projeví se nejčastěji únavou, hubnutím, pocením, horečkou bez infekční příčiny. Mohou se objevit také bolesti břicha, zhoršený dech nebo kašel. Nemoc má genetickou příčinu.

Péče o nemocné s lymfomy se v ČR soustřeďuje do specializovaných hematoonkologických center, kterých je pro dospělé osm. Pro děti jsou k dispozici dvě centra s transplantační jednotkou a šest bez ní.

Reklama

ČTK

Reklama

Komentáře

Dita (Út, 24. 5. 2022 - 10:05)
Přeji všem pěkný den,
ráda bych se podělila se svou nešťastnou zkušeností z pracovního prostředí přeplněného moderní bezdrátovou komunikační technologií. Několik měsíců jsem trpěla zdravotními problémy (nejdříve blesky přes oči, řezání a pálení v očích, brnění ramen, pálení v krku po dobu několika měsíců, ztížené dýchání, vyčerpanost atd.), ty jsem nejdříve řešila dietním režimem a zdravým životním stylem. Nakonec jsem stejně skončila na dlouhodobé nemocenské a ze zaměstnání jsem odešla (s prázdnou kapsou a podlomeným zdravím). V závěru jsem zjistila, že mám zapnutý mobilní hotspot u PC, na kterém jsem po celou dobu pracovala (coby účetní, takže novodobý "počítačový dělník"). Už mě nebaví cítit se provinile, když nahlas řeknu u lékaře, že mám alergii na záření z bezdrátové elektroniky. Chápu, že někteří na mě hledí jako na nervově labilní hysterku, protože informací o negativním dopadu na lidské zdraví v souvislostí s používáním bezdrátového připojení k internetu a jiných moderních technologií je tak málo ... v podstatě nejsou ! V současnosti jsem pracovně nezařaditelná - kromě roznášení letáků či úklidu. A bohužel budu asi brzy bez domova. Letos nám (přímo pod okny) na omítku namontovali GPONy pro rychlý internet a v souladu s vyhláškou (dle pokynů EU) nám do bytů umístili měřiče tepla s rádiovým vysílačem a wifi (pro potřebu dálkového odpočtu tepla). Můj zdravotní stav se velice zhoršil (oteklá kolena, bolest mezi lopatkami, zhoršený atopický ekzém, pálení v krku, prostě jsem se sesypala ...), musela jsem odstranit měřiče z radiátorů. Částečně se mi ulevilo, ale bohužel GPON od poskytovatele internetu PODA mě zřejmě donutí se přestěhovat. Bydlím v bytě v osobním vlastnictví (v bytovém domě se 108 bytovými jednotkami), nic nemohu ani namítnout, zřejmě jsem těžký "exot" a pokud se nezmění legislativa ohledně používání bezdrátové technologie (alespoň pro bytové domy), tak budeme předčasně umírat na onkologická onemocnění, budeme trpět civilizačním chorobami a invalidity mezi lidmi bude přibývat. Sice se vrátíme k bavlněným plínám, budeme řešit velkochovy zvířat a emise, ale stejně nám to PRD pomůže ! Je to stejné jako když má někdo ocelovou šponu v oku, ale bude vytrvale řešit ulomený nehet :-(.
Reklama