Reklama

Mechanismy migrény a role hořčíku

Statistiky říkají, že ženy jsou migrénami postiženy častěji než muži, zvláště pak mezi dvacátým a padesátým rokem života. U osob s migrénou byly zjištěny následující biochemické události, které souvisejí s nízkou zásobou hořčíku a mohou připravovat půdu pro záchvat migrény.

- U žen, které ještě neprodělaly menopauzu, stoupá před měsíčky hladina estrogenu a to způsobuje přesun krevního hořčíku do kostí a svalů. V důsledku toho poklesne hladina hořčíku v mozku.

- Když je hladina hořčíku nízká, nemůže tento prvek konat svoji práci, a sice zabraňovat shlukování vápníku v krvi. Drobounké krevní sraženiny údajně ucpávají nepatrné krevní cévy v mozku, a tak způsobují migrénu. V případě velmi nízké zásoby hořčíku stoupne hladina ještě několika dalších látek, jež napomáhají tvorbě krevních sraženin.

- Nízký stav hořčíku v mozku vyvolává hyperaktivitu neuropřenašečů a podráždění nervů, jež mohou vést k bolesti hlavy.

- Hořčík uvolňuje krevní cévy a umožňuje jejich roztažení; tím redukuje křeče a stahy, které mohou způsobovat migrénu.

Reklama

- Hořčík reguluje aktivitu mozkových neuropřenašečů a zá-nětlivých látek, které mohou hrát roli při vzniku migrény, pokud nejsou v rovnováze.

- Hořčík tlumí nadměrné shlukování krevních destiček, čímž zabraňuje tvorbě drobných sraženin, které mohou ucpávat cévy a způsobovat bolest.

- Hořčík uvolňuje svaly a zabraňuje hromadění kyseliny mléčné, která spolu se svalovou tenzí může bolest hlavy ještě zhoršovat.

Skupina 3 000 pacientů, která denně dostávala 200 mg hořčíku, vykázala snížení symptomů migrény o 80 procent.  Tato studie neměla k dispozici kontrolní skupinu, takže je možné její výsledky zpochybnit, na druhé straně však vyvolala značné vzrušení a odstartovala záplavu dalších experimentů na téma hořčík a migréna. Podstatnou část tohoto výzkumu prováděl dr. Alexander Mauskop, ředitel Newyorského centra pro léčbu bolesti hlavy (New York Headache Center), za spolupráce s lékaři Bellou a Burtonem Alturovými, kteří se už asi deset let intenzivně věnují studiu migrény a migrénové terapie. Jejich výzkumný tým neustále zjišťoval, že lidé trpící migrénou a mnoha dalšími bolestmi hlavy mají nedostatek hořčíku, a co je důležitější, že náprava tohoto deficitu bolest hlavy zmírňuje.

Dr. Mauskop provedl s kolegy Alturovými mnoho výzkumných studií, při nichž využívali elektrody citlivé na hořčíkové ionty. Během jednoho z prvních experimentů zjistili u pacientů s migrénou deficit hořčíkových iontů, ne však sérového hořčíku. Tento nesoulad ukazuje na chybějící korelaci mezi stavy nedostatku hořčíku a sérovým hořčíkem. Důvod je ten, že v krvi (séru) se nachází pouze jedno procento hořčíku obsaženého v těle. Měření hořčíkových iontů, tedy skutečně aktivního hořčíku, se k celkovému množství tohoto prvku v těle blíží mnohem víc.

Když osobám s migrénou, které měly nízkou hladinu hořčíku, podali nitrožilní hořčík, zaznamenali naprosté odeznění příznaků včetně citlivosti na světlo a zvuk. Následné studie pacientů s migrénou potvrdily obecný vzorec a poukázaly na roli hořčíkového deficitu při vzniku bolesti hlavy. Výzkumníci zjišťovali, že hořčíková infuze vede k rychlé a trvalé úlevě od akutní migrény. Vzhledem k vynikajícímu bezpečnostnímu profilu a nízké ceně doporučovali zahájit u osob s migrénou doplňování formou orálního hořčíku na úrovni 6 mg na kilogram váhy a den.

Také u pacientů s klastrovou bolestí hlavy, velmi těžkou formou vracející se bolesti, se zjistilo, že mají nízkou hladinu hořčíkových iontů. Někteří lidé denně prodělají až dvacet návalů bolesti a v tomto stísněném stavu se mohou nacházet i mnoho měsíců. Další studie Altury, Alturové a Mauskopa zkoumala možnost, zda mohou pacienti s klastrovou bolestí hlavy a nízkou hladinou hořčíkových iontů reagovat na intravenózní infuzi sulfátu hořečnatého. Do patnácti minut po nitrožilní dávce hořčíku zažilo devět pacientů s diagnózou klastrových bolestí hlavy ústup akutní bolesti. Ukazuje se, že krevní test ionizovaného hořčíku je užitečným nástrojem při objasnění příčiny klastrové bolesti hlavy i při identifikaci pacientů, kteří mohou z hořčíkové terapie profitovat, stejně jako se to prokázalo v případě migrén.

Další výzkumný tým léčil 81 pacientů, kteří trpěli přetrvávající migrenózní bolestí hlavy, dvakrát denně dávkou 300 mg hořčíku. Výskyt migrén v hořčíkové skupině klesl o 41,6 procenta, oproti pouze 15,8 procenta v kontrolní skupině, která dostávala placebo. Také počet dní trvání migrény a konzumace léků na bolest v hořčíkové skupině výrazně poklesl. Zdá se, že v léčbě a prevenci migrény se účinně projevují vysoké dávky ústně podávaného hořčíku.

Zdroj: Carolyn Deanová - Zázrak jménem hořčík, nakladatelství Jota

Reklama

Komentáře

Reklama