Reklama

Nedostatkem sebedůvěry se prý scvrkává mozek

Lidé s nízkým sebevědomím mají ve starším věku mnohem častější výpadky paměti, tvrdí vědci. Ve studii představené na konferenci Královské společnosti v Londýně rovněž zjistili, že mozky těchto lidí mají v porovnání s ostatními větší tendenci se scvrkávat, informuje internetový server BBC.

Sonia Lupienová z McGillovy univerzity v Montrealu 15 let zkoumala 92 starších lidí a studovala jejich mozkové snímky. Zjistila, že mozky jedinců s nízkou sebedůvěrou byly až o pětinu menší v porovnání s lidmi, kteří sami sebe hodnotili dobře. Ti málo sebevědomí rovněž hůře uspěli v testech paměti a učení. Lupienová však věří, že je možné přimět negativně smýšlející lidi změnit způsob myšlení a zastavit tak jejich mentální úpadek.

"Dříve jsme pokládali tento proces za nezvratný, ale není tomu tak - testy ukázaly, že pokud změníte nějaké faktory, struktura mozku se může vrátit do normálního stavu," říká. Vědci podle ní zkoumají, které psychologické postupy jsou nejúčinnější.

Dosud největší úspěch mají docela jednoduché techniky, poznamenává Felicia Huppertová z Cambridgeské univerzity. "Soustředit se na pozitivní momenty v každodenním životě a vychutnat si příjemné chvíle. I v těžších životních obdobích mohou lidé prožívat malé radosti. Existují způsoby, jak se radovat z obyčejných věcí," upřesňuje.

Podle doktorky Lupienové může samotná obava ze ztráty paměti vyvolávat úzkost, jež vede k negativnímu myšlení, které pak vede k mentálnímu poškození. "Pokud si myslíte, že je normální něco ztrácet, protože vám to řekli doktoři, nikdy se nebudete snažit s tím něco dělat. Já tvrdím, že to normální není," zdůrazňuje. Snahou o pozitivní myšlení mohou lidé podle ní posilovat svoji sebedůvěru a tím předcházet některým potížím spojeným se stárnutím.

Reklama

Zdroj:ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama