Reklama

Neuroendokrinní nádory mohou způsobovat změny váhy i zčervenání po námaze

Neuroendokrinní nádory jsou vzácné. Za posledních 10 let však jejich výskyt vzrostl o 50%. Tyto nádory e projevují pokaždé jinak a proto je těžké jejich rozpoznání. Šance na dlouhodobé přežití a třeba i úplné vyléčení při léčbě v raných stádiích je přitom velmi dobrá.

„Bylo mi 25 a jako leckdo jsem nebyla spokojená se svojí postavou. Tak jsem začala zkoušet různé diety a čisticí čaje. Snažila jsem se diety dodržovat, ale během roku jsem stejně přibrala asi pět kilo. Pak to bylo ještě horší - během 3 měsíců jsem přibrala 10 kg. Nohy a ruce zůstávaly normální, všechna ta kila se projevovala hlavně na obličeji a na břiše, kde mi navíc v širokých zarudlých pruzích popraskala kůže. Když se přidaly ještě další obtíže, rozhodla jsem se jít k lékaři. Po několika vyšetřeních jsem skončila na endokrinologii a nakonec na onkologii. Ukázalo se, že mám neuroendokrinní nádor,“ popsala svůj příběh jedna z pacientek prim. MUDr. Evy Sedláčkové z Onkologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice, předsedkyně Kooperativní skupiny pro neuroendokrinní nádory. 

Neuroendokrinní nádory (NET) se projevují velmi různorodě - často jako nemoci trávení, jindy, jako v tomto případě, třeba ukládáním tuku. Je to dáno tím, že tyto nádory mohou ovlivnit produkci hormonů a jejich nadbytek nebo nedostatek má pak pro nemocného různé následky.  

Neuroendokrinní nádory jsou sice vzácným, ale nebezpečným onkologickým onemocněním. Lze je definovat podle toho, že tvoří, hromadí a uvolňují látky hormonální povahy. Tím mohou v těle způsobit podivné reakce, například zdánlivě bezdůvodné přibývání na váze nebo naopak enormní váhový úbytek. Častým projevem je zčervenání na krku a v obličeji při námaze nebo rozrušení. Tento stav může při vyhrocení vést až k selhání srdce. Člověk se stává loutkou v rukou neviditelného nepřítele, ukrytého v něm samém...

NET jsou pomalu rostoucí nádory, které vycházejí především z rozptýleného euroendokrinního systému. Nejčastěji se vyskytují v zažívacím traktu a plicích, ale mohou se objevit i v dalších částech těla, ve slinivce, vaječnících, varlatech i jinde. Projevují se nejčastěji nespecifickými příznaky, nebo nemají až do pozdní fáze symptomy žádné. 

Reklama

Aby bylo možné tyto nádory odhalit a poslat pacienta na specializované vyšetření, musí nejdřív lékař pojmout podezření, že by o NET mohlo jít. Právě proto se každým rokem vyhlašuje Den neuroendokrinních nádorů a proto jsme se k této iniciativě připojili i my,“ říká primářka Sedláčková.

Neuroendokrinní nádory jsou zákeřné hned v několika směrech. „Kvůli tomu, jak jsou vzácné, je lékaři mnohdy nedokážou odhalit tak rychle jako běžné typy nádorů. Neuroendokrinní nádory mohou navíc napadat prakticky všechny tělesné orgány a jejich projevy se různí podle toho, kde se objeví,“ uvádí primářka Sedláčková. Nejčastější je podle jejích slov výskyt v trávicím traktu a plicích. „Určit správnou diagnózu trvá někdy až 3 nebo 4 roky od prvních příznaků, pro přežití pacientů je přitom právě včasná diagnóza zásadní.“ 

Reklama

Komentáře

Reklama