Reklama

Nový portál o lécích - půjdou předepsat i elektronicky

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zprovoznil nový internetový portál - www.leky.sukl.cz, který bude veřejnost informovat o všech lécích registrovaných v ČR. Od počátku ledna funguje také nový elektronický systém, jehož prostřednictvím mohou lékaři pacientům předepisovat léky. Novinářům to dnes v Praze řekl ředitel ústavu Martin Beneš.

Na novém portálu se lidé o všech lécích dozvědí, na jaké choroby působí a jakým způsobem se podávají. Budou zde uveřejněny také ceny léků a informace o úhradách od pojišťoven.


Součástí portálu je i encyklopedie léků a výkladový slovník; i laici se podle nich mohou dozvědět, jaké léky se na které nemoci používají. Encyklopedie i slovník se budou postupně doplňovat. Zájemci zde budou moci také pokládat konkrétní dotazy odborníkům, podle Beneše by jim měli odpovědět do 24 hodin.


Lékaři mohou od 1. ledna začít předepisovat léky elektronicky, zatím s výjimkou opiátů a psychotropních látek. Za první týden se k novému elektronickému systému předepisování léků podle Beneše sice připojila pouze desítka lékáren; ostatní tak však budou muset učinit do konce března. Od dubna by potom elektronické recepty mělo přijímat všech asi 2600 lékáren v Česku.


"Lékárna přečte identifikační znak a všechny ostatní údaje, kterými vybavil lékař elektronický recept, se stáhnou lékárníkovi do jeho informačního systému," uvedl Beneš.


Elektronický recept bude navíc obsahovat řadu dalších informací, jež by se na běžný papírový recept nevešly. Lékaři jej budou moci vystavit prostřednictvím čárkového kódu, internetu i formou SMS zpráv z mobilního telefonu. Novinka podle Beneše přináší lékárníkům velkou úsporu času, protože nebudou muset přepisovat údaje z receptu do počítače. Pacienti budou výrazně lépe informováni o svém zdraví i lécích, které berou. V případě souhlasu pacienta se zvýší také informovanost samotných lékařů.


Informace o všech předepsaných a vyzvednutých lécích od všech pacientů bude SÚKL shromažďovat v elektronickém registru nazvaném "centrální úložiště". Systém je důkladně zabezpečen, data jsou podle Beneše chráněna před lidmi, kteří k nim nemají mít přístup.
Pacient bude mít přístup pouze ke svým datům, lékaři a lékárníci pouze k informacím o lécích, které sami předepisovali nebo vydávali; k dalším datům se dostanou pouze se souhlasem jednotlivých pacientů. Všechny zápisy i nahlédnutí do systému budou přesně evidována; pacient se tak dozví, kdo a kdy se o jeho údajích informoval.


Nyní pacienti mohou do systému vstoupit pouze na kontaktních místech pro komunikaci s úřady zvaných CzechPOINT. SÚKL plánuje, že později by se mohli připojovat běžně přes internet. V ideálním případě by to podle Beneše mohlo být již koncem letošního roku; nejpozději do roku 2013.


Jiří Janda - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Neboj se (Pá, 16. 1. 2009 - 13:01)
http://straseni.kompletne.cz/baf.php?page=straseni&kolo=7&od=1
pobav své kamarády
Jirka (St, 14. 4. 2010 - 20:04)

Mě mnohem víc straší elektronické recepty. Co je na počítači připojenému k Internetu, je v teorii bezpečnosti už předem považováno za vyzrazené. V době, kdy jediný virus snadno ovládne 12 milionů počítačů, je hazardem umisťovat informace o zdraví na Internetové servery. Zásadně s tím nesouhlasím. Současný systém funguje dobře, takže nový je jen snaha někoho vydělávat peníze. Na čem asi? Více na http://www.pacienti.cz/clanek.php?id=2467
Reklama