Reklama

Očistěte svá játra od přebytečných toxinů

Po zimě a navíc vánočních a novoročních oslavách je naše tělo unavené, oslabené, imunita stávkuje, trápí nás mnohem častěji různé záněty, vlasy ztrácí lesk, lámou se nám nehty a nálada je na bodě mrazu. Jak tedy na správnou a zdravou očistu?

To všechno se děje díky tomu, že je naše tělo zanesené škodlivými látkami, které se do něj dostávají z vnějšího prostředí - může to být díky konzumaci nezdravého jídla, které jíme v zimě častěji nebo vdechováním smogu či cigaretového kouře, ale také nadměrným stresem či různými léky. Obecně je v zimě také méně slunečního svitu, a díky tomu trpí naše tělo nedostatkem vitaminu D.

Abyste se zbavili přebytečných toxinů a cítili se plní energie, je potřeba tělo vyčistit. „Zapomeňte na drastické diety slibující zázraky za pár dní. U detoxikace jde o úpravu jídelníčku a životního stylu, kdy je ale potřeba brát ohled na věk, pohlaví, zdravotní stav, dosavadní způsob stravování, psychickou a fyzickou zátěž nebo také typ zaměstnání,“ upozorňuje praktická lékařka MUDr. Janka Tóthová. Už naši předkové na jaře odlehčovali svůj jídelníček. Nejen, že vynechávali maso, jedli ryby a luštěniny, ale také věděli, že se po změně jídelníčku budou cítit lépe a budou výkonnější.

Čím je detoxikace prospěšná?
Kromě toho, že pomáhá očistná kůra pročistit jednotlivé orgány, projeví se také podporou krevní a lymfatické cirkulace. Detoxikace stimuluje imunitní systém, napomáhá obnovit správnou funkci jater, ledvin, močových cest a srdce.  Urychlí se schopnost tvořit a regenerovat buňky, zlepší se činnost mozku, okysličí se krev, stimuluje se hormonální systém a dojde k celkovému zlepšení nálady.

Zaměřte se na játra
Při detoxikaci je důležité věnovat pozornost zejména játrům. Ta se v lidském těle podílí skoro na všech klíčových procesech od metabolismu až po obranyschopnost nebo termoregulaci. Dále participují na vytváření hormonů, filtraci škodlivin z těla ven a likvidaci přebytečného cholesterolu. Zanedbávání jejich kondice je opravdovým hazardem se zdravím. Jak jim ale nejlépe ulevit?  Nepřítelem jater číslo jedna je alkohol. Jeho nadměrná konzumace může vést až k chronickému zánětu nebo cirhóze. Omezte proto jeho příjem na minimum. Játrům také příliš neprospívají solená a tučná jídla, smažené pokrmy, uzeniny a tučné mléčné výrobky.
Co je pro ně naopak prospěšné, je zelenina, a to listová, kořenová i košťálová. Ve vašem jídelníčku by neměly chybět ani ryby, mořské řasy a semínka.

Reklama

Detoxikaci jater napomáhají také bylinky. „Mezi ty nejúčinnější patří ostropestřec mariánský, který podporuje růst nových jaterních buněk a, jarní bylinky (kopřiva), řebříček, rozmarýn, tymián či kurkumu.

Aby se škodlivé látky v těle nehromadily, je třeba je odplavit. Proto nezapomínejte pravidelně pít, a to nejlépe čistou vodu v kombinaci se zeleninovými šťávami a bylinnými čaji. Pokud jste vášnivými milovníky kávy, snažte se její pití omezit na minimum. Zcela se vyhněte slazeným limonádám. Dopřát si můžete jednou za čas sklenku vína či malou skleničku piva. Obdobně jako u alkoholu je to také u cigaret. I ty mají nejen na játra neblahý vliv. Proto omezte i je a snažte se s kouřením přestat úplně.

Součástí detoxikační kůry by měl být také pohyb a odpočinek. I zde je důležité brát ohled na věk, zdravotní stav a dosavadní fyzickou zátěž. Pokud jste zvyklí pravidelně sportovat, pak pro vás bude tato součást očistné kůry jednodušší. Ti, kteří sportu během celého roku příliš neholdují, by měli začít pozvolna dle svých možností. Není dobré se zbytečně přepínat a nasadit tempo vrcholových sportovců. „Vše dělejte s rozvahou a myslete na to, že vše děláte pro sebe, své zdraví a potěšení. Zároveň nezapomínejte odpočívat a mějte se rádi,“ uzavírá MUDr. Tóthová.
 

Reklama

Komentáře

Lucie (St, 4. 3. 2020 - 10:03)
Na očistu jater a detoxikaci organismu je nejlepší Ostropestřec Marijánský, zobu v tabletkách a dělám si detox pravidelně.
Reklama