Reklama

Pozor - léky mohou poškodit ledviny!

Téměř každý lék, který vložíte do úst a projde vaším zažívacím traktem následně prochází také ledvinami. Mnoho léčiv je prostřednictvím ledvin z těla vyloučeno, i když k této očistné funkci organismu významně přispívají také játra. Pokud není lék užíván podle pokynů ošetřujícího lékaře, můžete si způsobit poškození ledvin.

Pojďme si představit tři skupiny léčivých přípravků, u kterých je třeba mít se na pozoru:

  • Léky proti bolesti

Vaše ledviny může poškodit opakované užívání volně prodejných léků na bolest, jako jsou paracetamol, aspirin, naproxen nebo ibuprofen. Žádný z těchto léků by neměl být užíván denně nebo pravidelně. Vždy je nutné léčit příčinu bolesti, nikoli bolest samotnou.

Léky proti bolesti mohou škodit zejména pacientům, kteří se léčí s chronickým onemocněním ledvin, tedy funkce jejich ledvin je již zhoršená. Zvláště nevhodné jsou kombinace s některými léky na srdce a léky na vysoký tlak. Pokud máte sníženou funkci ledvin, léčíte se s vysokým tlakem nebo se srdcem, neberte nikdy léky na bolest bez vědomí svého lékaře. Vhodnou kombinaci léků vám mohou poradit i v lékárně.

 „Léky nejsou sice příčinou ledvinného selhání tak často, jako třeba cukrovka nebo dlouhotrvající neléčený vysoký krevní tlak. I tak se u nás v nefrologické ambulanci setkáváme i s těmito případy,“ upozorňuje MUDr. Petr Táborský, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze 4 – Krči.

Reklama
  • Antibiotika

Bez antibiotik se lékaři často neobejdou a v případě závažných infekcí by bylo chybou je nepodávat. Tyto důležité léky však také mohou být nebezpečné, pokud nejsou užívány správně. Lidé s onemocněním ledvin musí brát menší množství antibiotik než lidé se zdravými ledvinami. Rozhodně si neordinujete antibiotika sami a užívejte jen ty, které vám předepsal ošetřující lékař.

  • Kontrastní látky

Některé přípravky používané v rentgenologii, jako takzvané "kontrastní látky", obsahují barvivo, které může být pro pacienty s nemocnými ledvinami nebezpečné. Jejich použití zlepšuje zobrazení vyšetřovaných orgánů, ale může poškodit ledviny, zejména v situaci, kdy pacient před vyšetřením málo pil a je dehydratovaný. Při výběru kontrastní látky se vždy zvažuje přínos jejího použití proti možným nežádoucím účinkům. V případě velkého rizika je možné zvolit jinou vyšetřovací metodu, bez použití kontrastní látky.

 „Pokud vám lékař navrhne zobrazovací vyšetření s kontrastem, upozorněte jej na to, že se léčíte s ledvinami, eventuálně máte sníženou funkci ledvin. Určitě pomůže, když budete po dobu tři dnů před vyšetřením hodně pít,“ doplňuje MUDr. Petr Táborský, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze 4 – Krči.

MK

Reklama

Komentáře

Simona (Po, 22. 6. 2020 - 11:06)
některé léky poškodí ledviny, jiné zas játra, trávicí systém, krvetvorbu nebo způsobí demenci. raději užívat léků co nejméně.
! (Po, 22. 6. 2020 - 12:06)
Farmaceutické společnosti vyvíjejí stále nové a dražší léky, které mají méně účinků vedlejších, bohužel však i méně účinků hlavních. Tzv. klinické studie se upraví tak, aby vyšly "dobré výsledky". Hlavně že za prodej léků dostanou zaplaceno od pojišťoven.
Anna (Po, 22. 6. 2020 - 12:06)
Jsem 5 let po operaci TEP kolena a 2 roky po odstranění srůstů a bolesti přes všechny ultrazvuky, lasery, masáže a atd stále přetrvávají. Lékař mě zve na kontroly a píše prášky proti bolesti, kontroluje CRP a pokud nebude hodně vysoké nedá se nic dělat.
Lenka (Ne, 8. 11. 2020 - 19:11)
Vyzkoušejte přírodní antibiotika. Já už jsem třeba 3 roky nemusela sáhnout po klasických lécích. Osvědčil se mi phytoxan a přijde mi to jako více přirozená cesta léčby.
! (Po, 9. 11. 2020 - 10:11)
Funguje velmi dobře při psychosomatických onemocněních.
Martin (Po, 7. 12. 2020 - 21:12)
Také raději sáhnu po něčem přírodním, abych tělu co nejméně ubližoval a zároveň mu dodal, co potřebuje.
Reklama