Reklama

Preventivní oční prohlídky u dospělých

Zrak patří k nejdůležitějším lidským smyslům, jeho poškození či ztráta dokáží život otočit naruby. Přestože pro zdravé oči v mnoha případech stačí jen docházet na preventivní prohlídky, téměř polovina lidí je podceňuje a pravidelné vyšetření zraku zanedbává.

Bohužel je to tak, mnoho lidí přichází k očnímu lékaři až ve chvíli, kdy špatně vidí, trápí je bolesti hlavy, únava nebo podrážděné oči... Přitom bez lékařského vyšetření nemáte šanci rozpoznat skryté oční vady ani začínající onemocnění. A s odstupem času může být léčba problematická a ztráta zraku nevratná. Preventivní prohlídky jsou zkrátka základem péče o zrak, a to nejen v dospělosti, ale již v dětském věku.

Stejně jako docházíte na prevenci k praktickému nebo zubnímu lékaři, si do diáře naplánujte i návštěvu oční ordinace. A to, i když máte pocit, že vidíte dobře. Můžete předejít nejen různým zrakovým problémům a trvalému poškození zraku, ale stav očí může upozornit i na celkové zdravotní potíže - vyšší krevní tlak, cukrovku, neurologická onemocnění atd.

„Po 40. roku věku by preventivní prohlídku měl absolvovat skutečně každý,“ zdůrazňuje MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky DuoVize a dodává: „jednak se zrak s přibývajícím věkem přirozeně zhoršuje - klesá schopnost zrakové akomodace a zaostřování většinou na kratší vzdálenost (presbyopie) a pak se také zvyšuje riziko různých onemocnění očí. K nejčastějším patří šedý a zelený zákal a některá onemocnění sítnice a sklivce.“

Lidí postižených šedým a zeleným zákalem v České republice přibývá, naštěstí dnes již existují úspěšné metody léčby.

Reklama

Glaukom (zelený zákal) lze na některých klinikách diagnostikovat pomocí speciálního vyšetření očním koherenčním tomografem, které je bezbolestné, trvá několik minut a přitom není nutné oči rozkapávat jako při vyšetření na běžných přístrojích. Přístroj pomocí laserového paprsku proměří a zmapuje sítnici a poskytne lékaři podrobné informace, na základě kterých může lépe doporučit vhodnou léčbu a později vyhodnotit i její účinnost.

„Šedý zákal lze dnes úspěšně vyřešit chirurgicky, a to operací, při které je postižená oční čočka nahrazena umělou nitrooční čočkou,“ říká MUDr. Mikšovská a pokračuje: „na naší klinice pacientům do oka standardně implantujeme žlutou nitrooční čočku, která obsahuje speciální filtr, který dokáže zachytit nebezpečné složky denního světla způsobující poškození sítnice. Navíc si můžete vybrat čočku, která vás zbaví i dioptrických vad a poskytuje dokonalý komfort vidění - multifokální čočka (Acrysof Restor) umožňuje vidění na všechny vzdálenosti, a tak vás zbaví závislosti na brýlích; torické nitrooční čočky umožní odstranit současně se šedým zákalem také astigmatismus a pomocí asférické nitrooční čočky uvidíte ostře i za zhoršených světelných podmínek, jako je mlha nebo šero při soumraku.“

Reklama

Komentáře

Lane (Pá, 30. 5. 2014 - 16:05)
prevence j edůležitá
já jsem dlouho měla zrak dokonalý, žádné brýle, ani kontaktní čočky, až jsem šla na kontrolu a zjistili mi astigmatismus.

Pan doktor mě poslal do Lexumu a do ted mu děkuju

přítel má brýle a když viděl, jak vidím, tak asi půjde na laser, chce využít nějakou soutěž co ted v lexumu mají, tak snad ho přesvědčím .-)
Reklama