Reklama

Přírodní zbraně proti chřipce

Nemusíte jen se strachem čekat, zda onemocníte chřipkou či nikoliv. Existují mnohá opatření a přírodní prostředky, které bojují proti virům a posilují imunitu organismu. Zde naleznete doporučované potraviny, vitamíny a opatření v životním stylu, které by vám měly pomoci uchránit se před chřipkou či zmírnit její průběh.

Vysoké dávky vitamínu C.

Bylo prokázáno, že podávání vitamínu C zvyšuje funkce bílých krvinek, produkci interferonů (imunitní proteiny, které chrání buňky před zevní invazí) a protilátek. Hladina vitamínu C v krvi bývá během infekce nedostatečná. Vědci věnovali velkou pozornost vlivu vitamínu C na viry (např. na chřipkové viry). Ačkoliv výsledky studií byly rozporuplné ohledně možnosti předcházet chřipce pravidelnou konzumací vitamínu C, jednoznačně se prokázalo, že vitamín C zkracuje dobu trvání chřipky a mírní symptomy. Vitamín C snižuje schopnost virů pronikat tkáněmi (inhibuje jejich enzym hyaluronidázu) a zlepšuje stabilitu pojivových tkání, přes které se musí viry dostat. Všeobecně se dá říci, že viry nedokážou přežít v prostředí bohatém na vitamín C. Tyto vlastnosti pomáhají vysvětlit popularitu vitamínu C v boji s infekcí a proti proliferujícím abnormálním buňkám.

Ester-C je nejpokročilejší dostupná forma vitamínu C. Byla vyvinuta pro rychlejší absorpci a retenci v tkáních. Ester-C je molekulárně spojen s vápníkem, díky čemuž má neutrální pH a tudíž nedráždí žaludeční sliznici jako jiné kyselé formy vitamínu C.

 

Reklama

Tyto bioinformační bylinné přípravky významně posilují imunitu a schopnost těla bránit se průniku nežádoucích mikroorganismů. Lze je využít jako účinnou obrannou bariéru proti širokému spektru patogenů virového i bakteriálního původu šířících se vzduchem a přenosných kapénkovou infekcí nebo potravinami. Je vhodné je použít jak preventivně při styku s větším počtem lidí, zvláště v obdobích virových epidemií, tak při akutním onemocnění. Preparáty posilují právě ty orgánové systémy, které se s vnějšími patogeny setkávají jako prvnídýchací systém, trávicí systém a kůže – protože jedině podpora a ochrana ohroženého terénu je tím jediným správným přístupem v boji proti infekčním chorobám (alopatické léky ničí bohužel spolu s patogenem i buňky napadené tkáně, která se z toho důvodu paradoxně stává náchylnější k další infekci).  

Pomáhají při prevenci a léčbě jak virových, tak bakteriálních onemocnění (nemoc z nachlazení, rýma, viróza, chřipka, horečnaté stavy,  kašel, záněty průdušek, bolesti v krku, záněty nosohltanu, angína, zánět dutin, zápal plic a žaludečně-střevní potíže);

Vyvolávají pocení, snižují horečku a je možné je kombinovat s běžnými léčivy včetně antibiotik;

Jsou vhodné i pro doléčení a rekonvalescenci organismu po nemoci

Dávkování: Při chronických onemocněních a pro prevenci doporučujeme užívat minimální dávky, v akutních stadiích doporučujeme dávky zvýšit. V případě přechodného zhoršení stavu je třeba snížit dávkování, dokud zhoršení nepomine, a teprve poté se vrátit k původnímu dávkování. V užívání preparátu není vhodné přestávat, neboť se jedná o zpětný regenerační proces (reverzní reakce), při němž se mohou objevit příznaky dřívějších onemocnění. Tento jev je příznakem pozitivní regenerační reakce, která informuje o tom, že dochází k uzdravování!

 

Mnoho lékařů a vědců ve světě poukazuje na to, že chřipka se objevuje v období, kdy díky nedostatečnému slunečnímu svitu klesá hladina vitamínu D v lidském organismu, jelikož jeho syntéza je na slunci závislá. Doporučují proto užívat vysoké dávky vitamínu D (až 5000 IU denně – v ČR doporučovaná denní dávka pro dospělé je pouze 400 IU denně) v zimním období jako prevenci výskytu epidemické chřipky. Předávkování vitamínem D nastává při překročení hladiny v séru nad 400 mikrogramů/ml. Projeví se  nechutenstvím, nadměrným močením, vysokým krevním tlakem a zvracením.

Velmi dobrým zdrojem vitamínu D jsou především tučné ryby.

 

Jedná se o  prastarý lidový prostředek, který  lidem pomáhal proti infekcím již před příchodem antibiotik. Stoupenci stříbra vynášejí jeho antibiotickou schopnost efektivně čelit prakticky všem bakteriím, plísním a virům. Klinické studie jasně neprokázaly jeho účinnost proti virům, ale na většinu bakterií, které mohou virové infekce zkomplikovat, je mnohem účinnější než většina dostupných antibiotik, na které si v poslední době bakterie vytvářejí velmi rychle rezistenci.

 

Echinacea zřejmě zvyšuje produkci interferonů, důležitou část odpovědi organismu na virové infekce. Několik dvojitých slepých studií potvrdilo přínos echinacei při léčbě nachlazení a chřipky.Nedávné studie naznačují, že echinacea není zřejmě účinná jako prevence a měla by být používána až při nástupu onemocnění.

Echinaceu lze bezpečně užívat ve formě tobolek i v době těhotenství.  

 

Má význam především jako prevence bakteriální superinfekce a pomoc při kašli – pomáhá uvolňovat hleny z dýchacích cest a  tlumí suchý dráždivý kašel.

 

Prevence šíření chřipkových virů v prostředí:

Éterické oleje ničí bakterie a viry. Používání éterických olejů do odpařovačů a aromalamp se kromě kanceláří může uplatnit i v domácnostech a všude tam, kde dochází k shromažďování více osob a tudíž hrozí nebezpečí infekce -čekárny ordinací, mateřské školky, školy, obchody a podobně. D o aromalamp a odpařovačů se v době chřipek nejvíce hodí éterické oleje s protivirovými a protibakteriálními účinky jako eukalyptus, timián lilalol, levandule, skořice a lemongras (citronová tráva), dobromysl (oregano).  

Nejjednodušší je použití namíchané antiseptické směsi.

 

Potraviny proti chřipce:

Česnek – působí jako přírodní antibiotikum

Šťáva z cibule je vynikajícím prostředkem proti kašli a má protibakteriální účinek - Vezmeme jednu cibuli a nastrouháme ji na jemno.. Přidáme med  nebo cukr krystal a lžičkou vymačkáme co nejvíce šťávy. Tu scedíme a vypijeme. Dětem podáváme po lžičkách. Šťávu je vhodné  si vždy vyrobit novou a nenechávat ji dlouho skladovat.

Anýz - V roce 2007 byla publikována zpráva o možném protichřipkovém působení anýzu. Bedrník anýz, používaný u nás především jako koření do perníčků a dalšího pečiva, podle výzkumů obsahuje látku velmi podobnou oseltamiviru, léčivé látce hubící virus chřipky. Anýz také podporuje vykašláván a působí proti křečím v trávicí trubici. Budete-li anýz žvýkat, pomůže odstranit nepříjemnou chuť v ústech.

Badyán – obsahuje shikimovou kyselinu, ze které se vyrábí aktivní složka protivirového léku Tamiflu.

Zázvor - Nastrouhaný kořen zázvoru zahřívá organismus. Vynikající je zázvorový čaj -: Zalijte 2 polévkové lžíce nastrouhaného zázvoru horkou vodou a nechte louhovat 5-10 minut. Můžete přidat med a citron.

Ostrá koření – česnek, chilli, křen – uvolňují hleny, podporují pocení. Můžete vyzkoušet indickou či čínskou kuchyni.

Slepičí vývar – pomáhá dodat energii, uvolnit ucpaný nos. Při přípravě přidejte hodně česneku, cibule a další kořenové zeleniny.

Dostatečný přívod tekutin – především čistou vodu z kohoutku, nejlépe ohřátou, je možno přidat citrón a teplé čaje (šípkový, zázvorový, mátový, zelený).

Celkově je vhodné jíst v zimních měsících stravu se zahřívacím účinkem – platí to hlavně pro lidi zimomřivé, trpící chladem. Mezi zahřívací potraviny patří ovesné vločky, merlík, slunečnicová semena, vlašské ořechy, piniová semínka a pražená sezamová semínka. Fenykl, kopr, anýz, skořice, hřebíček, bazalka, rozmarýn, koriandr a bobkový list  zahřívají a posilují střed organismu, který je zejména citlivý na chlad.

Rýže je neutrální, jako příloha k černým fazolím však může působit velmi povzbudivě. Také kukuřice, pohanka a žito mohou být využity k přípravě vydatných zahřívacích polévek. Tykev a všechny druhy řepy zahřívají. Též lze doporučit vařenou cibuli. Zelenina by se v zimních měsících měla konzumovat převážně uvařená nebo podušená. Ovoce je vhodné ve formě kompotů se skořicí a hřebíčkem.

Čemu se ve stravě vyhnout:

Cukru, bílému pečivu (podporuje tvorbu hlenů), nevhodným tukům v uzeninách a smažených jídlech, fast foodu, instantním výrobkům, mléčným výrobkům (ochlazují organismus a činí ho tak náchylnějším k nachlazení a chřipce), tropickému ovoci (i přes obsah vitamínu C má v zimě toto ovoce negativní vliv na organismus díky ochlazujícímu vlivu), džusům (též ochlazují organismus).

Dostatečný spánek a odpočinek:

Fyzický i psychický odpočinek je důležitou součástí prevence proti chřipce. Při onemocnění je pak vyležení v posteli základním předpokladem úspěšného vyléčení bez následků. V posteli je nutno ležet minimálně týden. Pak by mělo následovat třítýdennít období snížené aktivity, důležité pro rekonvalescenci po nemoci.

Odolnost proti chřipce zvyšuje otužování:

Odolnost proti nákaze chřipkou zvyšuje otužování. Ideální je začít s ním v létě, ale pozdě není ani teď. Stačí snížit o pár stupňů teplotu v obytných místnostech, spát při otevřeném okně, mýt se ráno ve studené vodě a nosit méně vrstev oblečení.

Meditace jako prevence proti chřipce:

Z dosavadních výzkumů vyplývá, že pravidelné meditace podporují imunitní systém a zvyšují odolnost proti virovým i bakteriálním onemocněním. Podobně může působit i modlitba.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Semena Zajímav… (Út, 8. 12. 2009 - 16:12)
Léčivé a užitečné rosltiny - http://rostliny-semena.cz/ - eshop a internetový portál
Anna (Út, 8. 12. 2009 - 17:12)
Léčivé a užitečné rosltiny -...Nejlepší jsou pivovarnické kvasnice "Pangamin"
vlasta (St, 9. 12. 2009 - 11:12)
Léčivé rostlyny a produkty http://okg-zdravi.webnode.cz neváhejte a nakoukněte věřím že Vás to zaujme .skype vlastafu (03-000334)
Františka (Čt, 12. 4. 2012 - 23:04)
Tohle je fakt dobrý dokáže to uzdravit během dvou dnu a nebo to nemoc odvolat pokud na sobě cítíte první přízaky je to přírodní a vyráběné v ČR takže žádnej strach dávám to i cerce.
? (Pá, 13. 4. 2012 - 08:04)
Moc by mě zajímalo, co si kdo představuje pod pojmem PŘÍRODNÍ. Všechny látky mají svůj prapůvod v přírodě, jen některé z nich prošly složitějšími chemickými reakcemi než jiné.
Anežka (St, 19. 9. 2012 - 15:09)
Ahoj zde posílám odkaz na přírodní přípravek který dokáže zmírnit i předejít chřipce či nachlazení je to super věc ale hlavní je i prevence pa pa :

http://www.kupnik.cz/kolshop/eshop/0/3/5/194-Queen-Eunike-pink-grape-pri-a-proti-chripce-a-nachlazeni
Andrea (Út, 5. 2. 2013 - 14:02)
já užívám na podporu imunity echinaceové kapky, kupuju značku Imunit, protože mají výtažek z kořene a díky tomu jsou nejsilnější, odolávám chřipkám a nestojí tolik! :-)
TerezaL (St, 6. 2. 2013 - 14:02)
Měla jsem od pediatra doporučený Normatyl, což je vit.C, zinek, B-komplex a probiotika a super, zatím!, jsme nechytili nikdo z rodiny ani chřipku ani virózu.
Jaroslav (Čt, 14. 2. 2013 - 07:02)
Užívám výrobky firmy eunike a letos poprvé žádná chřipka.Kupoval jsem to tady www.jubo-zdravi.cz , ale obchodů jistě najdete víc. Za zkoušku to určitě stojí;)
Simonka sluníčko (St, 6. 3. 2013 - 11:03)
Používám na to dva produkty abych předcházela je to Kolostrum a pink grep od queen euniké .
najdete je tady:
http://www.kupnik.cz/kolshop/eshop/21-1-Queen-Eunike-doplnky-stravy

pa pa S.
verca (Ne, 17. 3. 2013 - 20:03)
Mam chripku uz pekne dlouho a diky vasim radam se mi ulevilo a je mi ohod e lipe
Kristýna (St, 23. 7. 2014 - 11:07)
Tak já nedám dopustit na echinaceové kapky s ženšenem a hlívou od Imunitu. Ochráním tím celou rodinu od všech těch virů a bakterií :)
Ráďa (Čt, 24. 7. 2014 - 20:07)
Moje dcerka Sašenka bývala často, opravdu často nemocná. Našla jsem čistě přírodní kapičky a začala jsem jí je dávat. Cca po měsíci jsem zjistila, že malá už měsíc nebyla nastydlá. Je to opravdu zázrak a jsem moc ráda, že jsem ty kapičky našla. Pokud budete chtít pomoci, napište mi na [email protected]
Valerie (St, 22. 10. 2014 - 19:10)
Skvělé jsou třeba zeleninové polévky, česnečka... Také se snažím otužovat a hodně pít. Často si myju ruce a když jezdím v přeplněné dopravě, tak si do nosu stříkám mořskou vodu - sprej Quixx soft s aloe vera...rýma mě zatím letos na podzim nedoběhla...uf ;)
Magda (Pá, 31. 10. 2014 - 11:10)
Dobrý den, slyšela přečetla jsem toho už mnoho o přípravku Senzycol. Uněkterých příspěvků se objevuje, že je to placená reklama. Nevím si rady, některé příspěvky jsou prostě super. Nikdy bych neřekla, že by to psal někdo za peníze. Takž e stále přemýšlím zda ho koupit nebo ne právě jako prevenci proti nachlazení. Máte s ním tady tedy někdo zkušenost v tomhle ohledu? Např.že bývá často nemocný, ale při užívání Senzycolu zatím neonemocněl? Moc děkuji.
Valérie (So, 15. 11. 2014 - 21:11)
Dobrý den, slyšela...Dobrý večer Magdo,

ve spojení s nachlazením bych mohla říci, že mám zkušenost. Máte pravdu v tom, že jsem viděla i já hodně kladných názorů na tento produkt. No každopádně dostala jsem ho od známé na léčbu lupénky. Lupénka pomalu mizí, což je skvělé. Teď, ale k Vašemu dotazu. Ano, myslím si, že tento přípravek mohl býti i dobrou prevenci proti nachlazení. Soudím dle toho, že jsem vždy na podzim často nemocná. Když neležím s teplou tak mám alespoň dlouhotrvající rými a takový škaredý kašel. Při tom, co užívám tento přípravek jsem zatím neonemocněla jakýmkoliv způsobem (rýma, kašel, bolest hlavy) prostě nic.
Erika (Po, 26. 10. 2015 - 08:10)
Když starší syn nastoupil do školky, nasadila jsem hlívu, probiotika a mořskou vodu do nosu - proplachovat každý den - výborná prevence. Nos čistíme a zvlhčujeme sprejem Quixx (pro nejmenší kapičky Quixx baby)...Letos zatím bez rýmiček! jupí;)
Proč? (Po, 26. 10. 2015 - 14:10)
Když starší syn nastoupil...To mu nejsi schopná zdravě uvařit?
misik (Út, 27. 10. 2015 - 12:10)
Zdravím, zkuste se mrknout na http://kralovstvizen.cz/prirodni-metody-jak-se-zbavit-nachlazeni/ jsou tam dobré rady...máte něco z toho osobně vyzkoušené?
dalajlama (Pá, 15. 1. 2016 - 11:01)
setojndigjiorsdjai ůirgj
Lenča (Út, 28. 3. 2017 - 08:03)
Co jsem tak vypozorovala na sobě i na dětech, tak nejdůležitější je pravidelný odpočinek a spánek. V noci tělo regeneruje. Ráno ideálně začít s nějakým ovocem a třeba Preventanem na imunitu - ten nám pomáhá nejlíp. A odpoledne ideálně procházku :) a jsme fit :))
ha ha (Út, 28. 3. 2017 - 21:03)
Co jsem tak vypozorovala na...co je přírodního na té srajdě Preventan? Jen přírodní peníze.
Reklama