Reklama

Screening diabetu - nechte si otestovat hladinu cukru v lékárně

Cukrovka je podceňované, ale velmi závažné onemocnění. Podle International Diabetes Federation je na světě více než 415 milionů diabetiků.

Česká republika patří mezi ohroženější země, onemocněním u nás trpí přes 850 000 pacientů a až 30 tisíc nemocných každým rokem přibývá. Diabetes u nás stojí za úmrtím 22 tisíc pacientů ročně, což je nejvíc z celé Evropy. Přibližně 92 % diabetiků trpí diabetem 2. typu, kterému se dá v absolutní většině případů předejít. Bohužel, třetina Čechů o svém onemocnění vůbec neví.

Změřit hladinu cukru v krvi si přitom může jednoduše každý během několika minut ve 30 vybraných lékárnách BENU. V minulém roce využilo službu screeningu diabetu přes 6 500 lidí.

Přichází potichu, ale udeří tvrdě
Diabetes neboli cukrovka přichází pomalu a nenápadně, pacient ji často nemusí vůbec zaznamenat. Tento přechod zdravého člověka v diabetika nazýváme „prediabetes“, tedy poruchu glukózové tolerance. Přechod z prediabetu na diabetes 2. typu pak může klidně i 10 let. Možná právě kvůli pomalému postupu cukrovky celá jedna třetina potenciálních pacientů v Česku o své nemoci netuší. Přitom právě cukrovka je šestou nejčastější příčinou úmrtí ve světě. Příčinou smrti jsou nejčastěji kardiovaskulární onemocnění, tedy infarkt, mrtvice či selhání ledvin. Diabetikům hrozí i oslepnutí či ztráta končetin.
Proti onemocnění diabetem 2. typu se lze celkem jednoduše bránit změnou životního stylu, za posledních 40 let je přesto počet pacientů s cukrovkou více než čtyřnásobný. Klíčová je prevence a včasné odhalení nemoci. Zjistit, jakou máte hladinu cukru v krvi, můžete velice snadno. Například ve vybraných lékárnách BENU.

Během několika minut máte jasno
Od minulého roku totiž lékárny BENU nabízí novou službu - screening diabetu. Cílem je jak odhalení nediagnostikovaných diabetiků, tak i kontrola hladiny cukru v krvi u stávajících pacientů. Celý proces je velice jednoduchý. Měření si může provést každý sám pod odborným dohledem lékárníka, stačí jedno píchnutí do prstu. „Pacient si v podstatě sám dle instrukcí lékárníka provádí měření glykémie neboli hladiny krevního cukru z kapilární krve z bříška prstu pomocí jednorázové lancety. Mírným stlačením vytvoří kapičku krve, která se nabere na testovací proužek glukometru. Po vpichu se pokožka vydezinfikuje. Výsledky z glukometru lékárník pacientovi zapíše do speciální karty a vysvětlí. Celé to trvá řádově pár minut,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí BENU Lékárny v Mladé Boleslavi. Jedním dechem však dodává, že stanovit diagnózu může u pacienta pouze lékař.

Reklama

Vysokou hladinu cukru v krvi měl každý sedmý otestovaný
Za poslední rok o měření glykémie požádalo více než 6 500 lidí. „Cílem této služby je odhalení diabetu 2. typu. Celá třetina nemocných v Česku o své cukrovce neví, třeba proto, že nechodí na preventivní lékařské prohlídky. V lékárně můžeme odhalit nediagnostikované případy diabetu a pacienty s podezřením na diabetes odeslat k lékaři, aby případně diagnózu potvrdil a zahájil léčbu,“ říká doktorka Lánová. Zvýšenou hladinu cukru v krvi mělo 14 % pacientů, tedy každý sedmý. Ohroženým pacientům byla následně na základě výsledků lékárníkem doporučena návštěva lékaře.

Kdo je nejvíce ohrožen?
Diabetem 2. typu jsou ohroženi lidé s nadváhou a především pak ti obézní. Mezi příznaky patří vysoký krevní tlak, brnění v dolních končetinách, rozmazané vidění, paradentóza, problémy s koordinací a rovnováhou nebo pocit únavy. Ohrožen je i ten, v jehož rodině se cukrovka již vyskytla. Otestovat by se měly nechat ženy, které porodily dítě s hmotností nad 4,5 kg nebo měly těhotenskou cukrovku. Riziko vzniku diabetu lze také stanovit pomocí vyhodnocení dotazníku rizik diabetu.
 

Reklama

Komentáře

Vašek vašek (Út, 6. 11. 2018 - 22:11)
Potíže nemám, ale všichni v rodině diabetes měli, tak asi zajdu na kontrolu.
osoba (Ne, 10. 3. 2019 - 22:03)
Všichni v rodině diabetes měli, tak si na něj taky počkáte?? Nebo si zjistíte další informace, jak se mu vyhnout nebo se ho zbavit? ALe ty ještě nejsou publikované, ohrožují totiž zisky farmac. průmyslu.
Diabetik (Po, 11. 3. 2019 - 10:03)
Čekal jsem, co se z článku vyvrbí, a ona je to reklama na lékárnu a na glukometry. Já jsem měl původně sníženou toleranci glukózy (doloženo testem OGTT), kterou jsem zvládal dietou. Začal jsem též užívat léky na snížení cholesterolu (statiny). Ty nejenže hladinu cholesterolu nezlepšily, ale dramaticky zhoršily cukrovku. Takže teď užívám 4x denně injekčně inzulín a k tomu perorální antidiabetikum.
Reklama