Reklama

Senioři a výživa

Odborníci odhadují, že zž 50 % seniorů trpí podvýživou, aniž by si toho byli vědomi.

Počet lidí vyššího věku rok od roku vzrůstá. Přestože senioři tvoří již pětinu obyvatel České republiky, o jejich životním stylu a podmínkách se u nás stále příliš nemluví. Posun za poslední léta nenastal ani v jejich stravě a stravovacích návycích, jež jsou pro jejich zdravotní stav klíčové. Dokazuje to?i průzkum agentury NMS Market Research pro společnost Nutricia s ambasadorkou Taťánou Gregor Brzobohatou, zakladatelkou nadace Krása pomoci, která se podporou seniorů zabývá.

Zhruba do sedmdesáti let bývají senioři často obézní a mají nadváhu. Nad sedmdesát pak většina z nich trpí podvýživou, protože tuk se přestává již ukládat a ubývá jim svalová hmota. Nemají chuť k jídlu, nedostatečně pijí a jejich strava bývá velmi jednotvárná. Odhaduje se, že téměř polovina z nich trpí pokročilou podvýživou,“ říká profesor Zdeněk Zadák, vedoucí Centra pro výzkum a vývoj Lékařské fakulty v Hradci Králové a tamní Fakultní nemocnice.

Podvýživa nemusí být vidět
„Stačí mi rohlík a bílá káva. Já už toho tolik nepotřebuji,“ často slýcháváme od starších lidí. Správná výživa je však důležitá pro všechny věkové skupiny, pro seniory pak obzvláště. Přesto jsou to právě oni, kteří tuto oblast stále podceňují. Dokazuje to i průzkum agentury NMS Market Research pro společnost Nutricia.
Staří lidé mají problémy s chrupem a mnohé potraviny proto nejedí.  Musí také často řešit, zda strava není v rozporu s jejich předepsanými léky. Důležité jsou pro ně i finance a v neposlední řadě je třeba zmínit také osamělost a to, že jídlo pro ně není již společenskou událostí jako dříve, protože jej většinou nemají s kým sdílet,“ dokladuje tento smutný fakt doc. MUDr. Iva Holmerová, ředitelka pražského Gerontologického centra. „To vše jsou důvody, proč k podvýživě seniorů dochází,“ dodává.   

Stále u seniorů převládá pocit, že zdravá strava je drahá
Průzkum ukázal, že polovina dotázaných seniorů si je vědoma svých špatných stravovacích návyků. Přestože 81 % z nich tvrdí, že ví, že ve svém věku mají jiné výživové potřeby, nejčastěji jí prostě to, ?co jim chutná (27 %), nebo na co jsou léta zvyklí (23 %). Jako hlavní důvod, proč svou stravu nezmění ve zdravější, uvádí v celých 45 % nedostatek financí.

Reklama

Informovanost seniorů je nízká
Ač sami senioři souhlasí s tím, že jejich tělo má jiné nároky na složení stravy než dříve, z výzkumu je patrné, že o těchto nárocích přehled nemají. Pouhá jedna pětina dotázaných seniorů své stávající stravovací návyky změnila. Nejčastěji je k tomu přivedly zdravotní potíže. „Ostatní, jež strukturu svého jídelníčku nezměnili, jako hlavní důvod uvádí nedostatek financí, případně slabou vůli ke změně. ?To dokazuje, že senioři pořád nejsou o tom, co je pro ně zdravá a správná strava, příliš dobře informovaní. Stále mají pocit, že kvantita je důležitější než kvalita,“ komentuje výsledky výzkumu profesor Zadák, který je i zakladatelem Nadace pro rozvoj v oblasti metabolismu, výživy ?a gerontologie. „Zajímat se o to, jakou stravu by měli ve svém věku jíst, se začnou až ve chvíli, kdy jim ji doporučí změnit lékař kvůli jejich zdravotnímu stavu,“ doplňuje ho přední česká gerontoložka, docentka Iva Holmerová.

Předcházením podvýživy seniorů je třeba se začít akutně zabývat
V současné době tvoří 18,3 % obyvatel České republiky osoby starší 65 let, 4 % z nich jsou starší 80 let. Zejména toto procento se bude v příštích desetiletích významně zvyšovat až na vcelku neuvěřitelných 10 % lidí starších 80 let v roce 2060. „Nejen z tohoto důvodu je třeba se tímto tématem začít vážně zabývat. Podvýživa u seniorů je velmi nebezpečná. Ve chvíli, kdy k ní dojde, bývá už mnohdy pozdě. Právě ona je totiž příčinou řady onemocnění.  Kvůli podvýživě se například špatně hojí zranění, pooperační stavy, proleženiny atd.,“ dodává ambasadorka tohoto průzkumu, topmodelka a Miss World 2006, Taťána G. Brzobohatá, která je zakladatelkou nadace, jež se podpoře důstojného stáří seniorů věnuje téměř deset let.
 

Reklama

Komentáře

Adamko (St, 9. 5. 2018 - 12:05)
Seniori jsou velice specificka - jak ja rikam "samoznicujici se skupina lidi". Seniorovi uz je celkem jedno, zda ji dobre nebo ne. Vymlouva se na nizky duchod, ale vsechno co mu zustane venuje rodiny.. Strava poloviny senioru v CR je rohlik + neco na nej a tim vznika problem - akutni nedostatek vitaminu a s nim spojene nemoci.. I proto je umrtnost v CR v tak nizkem veku oproti napr Nemecku nebo Francii - zdejsi seniori uz rezignovali a cekaji smutne na smrt, casto podvyzivou.. Co presne delaji duchodci spatne a co se jim doporucuje ctete zde -- https://www.slimming.cz/vitaminy-pro-seniory/
zas (St, 9. 5. 2018 - 17:05)
nějakej retard, co píše pod x nicky.
Senioři berou málo tablet, tak jim nas...te další, fakt bomba.
! (Čt, 10. 5. 2018 - 13:05)
Senioři ve Francii: posnídají francouzskou bagetu a jdou do parku hrát petanque.
Senioři ve Švédsku: posnídají u švédského stolu a jdou se dívat na hokej.
Senioři v ČR: posnídají švédské kapky, vezmou francouzské hole a jdou do práce.
nóó (Čt, 10. 5. 2018 - 16:05)
Senioři ve Francii:...Hodně osekaně: Má babička seniorka - 64 let - posnídá sýr, vajíčko, půlku krajíčku chleba, jablko a jde do parku drbat, na masáž jednou za 14 dní, 3x týdně plavat, kolem 16 hodiny už šupajdí do cukrárny.

Můj děda senior - 72 let - posnídá slivovici se špekem + chleba a jde asi 5 km do lesa, kde buzeruje ty, kteří se neumí chovat :).

Kapitolka sama o sobě je můj druhý děda - 87 let - posnídá kolem páté raní bílé kafe z melty /0,5litru/, do něj si máčí chleba. Pak celé dopoledne seká dřevo, poobědvá tvaroh s cibulí a chlebem a dá si šlofíka. Pak jde zase na dřevo. Povečeří kysané zelí s kefírem nebo jogurtem - na dobré trávení :) a chleba a jde spát "se slepicemi". Jinak jí na zahradě, co se zrovna urodilo + všechny možné bylinky, sedmikrásky, pampelišky.
Druhou babi jsem bohužel nezažila, zemřela mladá.

Ani jeden by do úst nevzal umělé vitamíny. To vím určitě. Když jim chceme dát dárek, dáváme alkohol a med, co máme od kamaráda včelaře. Kdybychom jim dali vitamíny, vím, že se toho netknou - zkušenost...všechny byly prošlé a vyhodili jsme je.

Docela by mne zajímalo, jak jedí vaši "senioři"?
Co jedí (Ne, 13. 5. 2018 - 12:05)
Vaše babičky a dědové?
Katka Labonková (Ne, 2. 2. 2020 - 15:02)
Staráme se o babičku, která je po mozkové mrtvici, jsou dny kdy se bez problému nají, ale také dny kdy nám vše vyplivne. Má problémy jídlo pokousat, tak jsem se jí to snažila mixovat, ale to také nechce. Nevíte jestli bych mohla koupit třeba protein do mléka a nechat jí to vypít, abych jí tak nahradila stravu třeba za celý den?
Marcela (Po, 3. 2. 2020 - 14:02)
Různých práškových proteinů, které se dají užívat je na trhu plno. Jen dej pozor, aby třeba babička neměla oslabené ledviny, tam není moc proteinů vhodných. Asi by to chtělo se poradit s lékařem. Jinak já dávám přednost rostlinným proteinům, ale s babičkou může být potíž, přece jen starší lidé byli zvyklí na určitou stravu. Co to řešit třeba zeleninovými polévkami do kterých může přidat červenou čočku či chinou jako zdroj proteinů?
Daniel (Út, 4. 2. 2020 - 13:02)
A co takové ty drinky, které dávají i v nemocnici? měl jsem to když jsem tam ležel po autonehodě, kdy jsem mě vyražených asi 90 % zubů, cucal jsem to tam brčkem, a asi 4 dny jsem neměl nic jiného. Sestra mi tehdy říkala, že je to kompletní náhrada stravy.
Katka Labonková (Čt, 6. 2. 2020 - 11:02)
Myslíte si, že je tím strava úplně nahraditelná? jakože i déle než 4 dny?
Markéta (Ne, 9. 2. 2020 - 15:02)
Když jsem byla tři dny po sobě trhat 8, tak jsem pak nemohla jíst nic, takže mi manžel jel do lékárny nakoupit tyto nutri drinky od Nutricomp, hodí se jako kompletní náhrada stravy, je u toho napsané i dávkování. Takže takhle můžete stravu kompletně nahradit, a co je velké plus, tak že se dělají i slané, něco jako polévka, takže se to dá ohřát a dostanete tam do žaludku i něco teplého.
Reklama