Reklama

Slunce a rakovina

Vystavování se slunečnímu záření sice podporuje vznik rakoviny kůže, ale také naopak snižuje nebezpečí vzniku rakoviny tlustého střeva nebo prsu. Vyplývá to ze studie amerických badatelů, o které informuje britský odborný časopis Occupational and Environmental Medicine.

Tým doktora Michaela Freedmana z National Cancer Institute v Bethesdě ve státu Maryland studoval úmrtní listy, které byly od roku 1984 do roku 1995 vydány ve 24 amerických státech, a to s cílem sledovat počet případů rakoviny prsu, vaječníků, tlustého střeva, prostaty a kůže.

Podle očekávání badatelé zjistili největší počet případů úmrtí na rakovinu kůže v těch státech, kde je nejintenzívnější sluneční svit (Kalifornie, Jižní Karolína, Havaj, Texas). Zároveň si ale povšimli, že v těchto státech je o poznání nižší úmrtnost na rakovinu prsu a prostaty. Nižší v nich rovněž byla úmrtnost na rakovinu prostaty, avšak to se netýkalo černochů.

Nižší úmrtnost na rakovinu prsu a tlustého střeva měly i osoby, které pracovaly v prostředí intenzivního slunečního svitu, tvrdí studie.

Úmrtnost na tyto druhy rakoviny byla podle ní tím nižší, čím vyšší intenzitu slunečního svitu má region, v němž sledované osoby žily, a to nezávisle na tom, zda fyzicky pracovaly pod širým nebem.

Reklama

Vysvětlením je, tvrdí autoři studie, laboratorně dokázaná skutečnost, že vitamin D zpomaluje rychlost množení rakovinných buněk, především však buněk rakoviny prsu a tlustého střeva. Syntézu vitaminu D v organismu podněcuje právě sluneční svit.

Ve studii se podotýká, že je ještě třeba podrobněji zkoumat možný ochranný účinek slunečního svitu v případě, kdy se mu lidé vystavují ve volném čase a při práci.
Zdroj:ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama