Reklama

Vztah mezi kůží a vnitřními orgány

Lékařská věda už dávno ví o vztahu, který mezi kůží a vnitřními orgány zprostředkovává nervová soustava. Člověk prostřednictvím smyslových orgánů - a k nim patří i kůže - stále přijímá podněty, přicházející z okolního světa, a reaguje na ně. Lidský organismus je jednotným systémem, jehož všechny části navzájem souvisí, a proto impuls, zasahující některý z orgánů, ovlivňuje i ostatní orgány. Na tomto poznatku je postavena zásada: "Léčím člověka, nikoliv nemoc."

Anglický neurolog Henry Head (1861 - 1940) zjistil, že se na povrchu těla nacházejí přesně ohraničené zóny, které reagují na určité vnitřní orgány. Byly nazvány Headovými zónami. Jakmile některý orgán onemocní, nervová soustava tuto nemoc reflexivní cestou promítne do příslušné Headovy zóny - povrch kůže se na určitém místě stane přecitlivělým. Tento vztah však funguje i opačně: drážděním povrchu těla lze působit na vnitřní orgány.

Čím je dráždění příslušné zóny cílenější a přesnější, tím bude účinek na odpovídající vnitřní orgán silnější. Dnešní přírodní léčitelství používá už dávno známé metody přikládání baněk s o mnoho větším účinkem, protože zná přesné rozložení aktivních bodů. Těchto poznatků úspěšně využívají i maséři, akupunkturisté a reflexní terapeuti. Na tomto principu staví i terapie kuličkami čchi-kung (čínskými koulemi).

Autor: Vlastimil Marek

Reklama
Reklama

Komentáře

Petra (Pá, 16. 4. 2004 - 23:04)
Dobrý den,
prosím o informaci, kde je možné objednat léčebné baňky.
Velice Vám děkuji.
Hezký den!
Reklama