Reklama

Západonilská horečka - u 1 procenta nakažených propukne vážné onemocnění

Západonilská horečka je virové onemocnění doprovázené vysokými horečkami a bolestmi kloubů, které se vyskytuje zejména v Africe, jihozápadní Asii a na Blízkém východě. Většina nakažených nevykazuje žádné nebo jen mírné příznaky, pětina postižených má vážnější potíže. Přibližně u jednoho procenta infikovaných propukne vážné onemocnění.

Virus byl pojmenován podle oblasti v Ugandě, kde byl v roce 1937 poprvé identifikován. Inkubační doba nemoci se pohybuje od tří do 14 dnů.

Virus může dětem, starším osobám a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu či meningitidu. Nemoc může u takto vážně nemocných lidí vést až k postižení očí nebo hybnosti končetin. Při závažném průběhu onemocnění hrozí u rizikových pacientů dokonce i smrt.

- Virus přenášejí v krvi migrující ptáci, kteří do Evropy přilétají ze saharské Afriky, od nich se nakazí komáři, kteří virus nakonec přenesou na člověka. Na území Československa byl virus poprvé objeven na jižním Slovensku v roce 1972, v roce 1997 ho vědci prokázali také u Lanžhota na jižní Moravě, kde také u zhruba dvou procent vyšetřených lidí nalezli protilátky, což znamená, že se dotyční s onemocněním setkali.

- V uplynulých letech se občas objevily informace o lidech nakažených západonilskou horečkou, jejichž onemocnění mělo vážný průběh, vesměs se ale nakazili v cizině. Například herec Pavel Nový se v roce 2007 nakazil na Kypru a několik měsíců strávil v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde se znovu učil chodit. “Měl jsem otok na mozku a přerušily se mi skoro všechny pohybové funkce,“ popsal potíže, které ho dočasně upoutaly na vozík.

Reklama

- Letos se v České republice vedle nemoci dovezené z ciziny objevily i případy, kdy se západonilskou horečkou nakazili i lidé, kteří nikam necestovali. Letos v srpnu pak dokonce na komplikace vyvolané tímto onemocněním zemřela v břeclavské nemocnici dvaasedmdesátiletá žena. Nyní testy potvrdily západonilskou horečku u muže, který je také hospitalizovaný v nemocnici v Břeclavi.

- Česká republika není jedinou zemí, kam byla západonilská horečka v poslední době zavlečena, od roku 2012 s ní setkávají lékaři například v Srbsku, kde na ni letos zemřely dvě desítky lidí, jednoho mrtvého hlásilo i sousední Chorvatsko. V Řecku se nemoc vyskytuje od roku 2010, letos jí podlehlo podle dostupných údajů 11 lidí, stejně jako v Itálii. Na přelomu tisíciletí se epidemie západonilské horečky vyskytla také v USA.

Reklama

Komentáře

Reklama