Reklama

Známé trápení - opary!

Téměř u každého člověka se běhemživota alespoň jednou objeví na rtu nebo jinde na těle opar.Nositelem viru tohoto nepříjemného infekčního onemocnění slatinským jménem herpes simplex je 85 až 90 procent lidí. Virus oparu v těle po první prodělané infekci zůstává jižnatrvalo, a bolestivý vřídek se tak může kdykoli objevit znovu.

"Příčinou aktivace viru může být horečnaté onemocnění, stres,první intenzivní jarní slunce nebo u žen i menstruace," uvedla dermatoložka Vocilková. Když už se opar objeví, léčbu je nutné zahájitokamžitě, aby se jeho nepříjemné projevy minimalizovaly.

Nakazit se oparem je možné pouze od jiného člověka a většinalidí se s tímto virem setká již v dětství. Inkubační dobaonemocnění je několik dní. "Přenos je možný kontaktem, třeba připolibku, předměty nebo prsty," upřesnila dermatoložka. Upozornilataké na určité nebezpečí "osvědčených" léčebných postupůpředávaných z generace na generaci. Mohou totiž působit jakokontaktní alergeny, které onemocnění ještě zhorší.

K léčbě se dnes používají lokální léčiva, která brzdí množeníviru v buňkách. Při jejich včasném použití je možné zkrátit dobutrvání oparu až o třetinu z obvyklých šesti až 12 dnů.

Neméně důležitá je prevence. Podle dietologa Ivana Macha můževyvážená strava výrazně zmírnit nebezpečí recidivy oparu. Důležité je zejména užívání vitamínů B1, B6 a B12, ať již vpodobě přípravků z lékárny nebo ve formě čerstvých kvasnic. Vevýživě by neměl chybět ani čerstvý špenát, který vedle železa,vápníku, sodíku a dalších prospěšných látek obsahuje i síru, ježpomáhá odstraňovat opary. Dalším protioparovým doplňkem stravyjsou jogurty s živými bakteriálními kulturami a spousta cibule ačesneku, dodal dietolog.

Reklama

Lidé, kteří již cítí, že se u nich opar záhy objeví, by sepodle Macha naopak měli vyhnout obecně alergizujícím potravinám,jako jsou káva, čokoláda, ořechy nebo i výrobky z bílého pečiva.

Markéta Hrdoušková - ČTK

Reklama

Komentáře

Karel (So, 15. 10. 2005 - 19:10)
Béčka ano, ale než v podobě čerstvých kvasnic /způsobují nadýmání/, tak raději v podobě sušených kvasnic - pangaminu. Lze koupit i kombinaci pangaminu s echinaceou /likviduje viry/ a beta-glukanem /stimuluje imunitu/. Jmenuje se GLUKAVIN a zabírá nejen na opary, ale i na celkově unavený imunitní systém.
vlasta (St, 4. 8. 2010 - 17:08)
Je to známka nějakého oslabení, jsou přenosné a můžou se tvořit kdekoliv. Mně se tvořily v těhotenství a po porodu. Celkem mi zabrala kurenzym. kúra na posílení a povzbuzení. Teď je nemám, buď je to kúrou, nebo jiným životním stylem...
eve (Út, 14. 4. 2015 - 11:04)
pás.opar jsem dostala před 2,5 roků ve formě pupínků od středu břicha podél pasu až do středu pasu zad, užívala jsem herpesin, B-complex atd. měsíc jsem se nechala natírat tekutým pudrem , který lékař předepsal. Osev postupně zcela zmizel, ale zů co se dotýká kůžestaly nesnesitelné bolesti ve formě pálení, svědění a štípání, nelze nic obléci přímo na tělo protože začíná okamžitě pálení, užívala jsem různé druhy mastí, nepomohlo, nejvíce mi pomohl ibalgin 4OO,který bolesti tlumil-3 x denně, žaludek to robře snesl, bez toho bych asi nevydržela. Je zajímavé, protože jsem cvičitelka, jsem kvůli oparu cvičení musela přerušit, pak jsem se odhodlala znovu pokračovat- a během cvičení vždy bolesti zmizí a pak to znovu začne, sice ty bolesti nejsou takové jako ze začátku, ale když se ohlásí jde to do maxima, měla bych zkusit neurologa ? vždy když bolesti začnou, přijde zoufalá únava a musím si lehnout a usnu cca 2 hodiny, je to věc času a vůle a musím jen čekat ? děkuji
Jitka (St, 9. 12. 2020 - 07:12)
Opravdu funguje L-lysin. Teď ho užívám pravidelně, protože pod rouškou se mi opary často vrracely.
Reklama