Reklama

Chcete mít zdravé zaměstnance? Obklopte je zelení!

Lepší ovzduší, efektivnější pracovní výkony, nebo dokonce snížení výskytu onemocnění i během chřipkových epidemií – takové benefity může přinést „zelené pracovní prostředí“ zaměstnancům. Tento fakt potvrdila studie nizozemské univerzity ve Wageningenu, která zkoumá různé aspekty životní prostředí již několik let.

Tři různé společnosti a 75 zaměstnanců v nizozemském městečku Wageningen absolvovalo experiment, ze kterého vzešly zajímavé výsledky. Už po třetině celkového času stráveného v kancelářích vybavených spoustou rostlin byla většina zúčastněných spokojena s uklidňujícími účinky na psychiku. Opravdu překvapivý jev začali autoři experimentu ale pozorovat až pro třičtvrtě roce. Účastníci výzkumu totiž výrazně omezili pobyty na nemocenských a zvládali odolávat v době chřipkových epidemií. V průměru se nemocnost snížila zhruba o 20 %, což pro zaměstnavatele představuje opravdu lákavé číslo. Hlavním faktorem, který rostliny v interiérech značně ovlivňují, je vlhkost vzduchu. Za normálních okolností je ve vytopených místnostech velmi suchý vzduch příznivý právě pro bacily, zeleň ovšem dokáže vlhkost vzduchu zvýšit až o 17 %.

„V zaměstnání trávíme zhruba třetinu našeho produktivního času a stále více firem dbá na to, aby se zaměstnanci cítili na pracovišti co nejvíce komfortně. V poslední době není důležité už jen mít hezký a praktický interiér, ale důraz je také kladen na zdravé prostředí včetně zakomponování větší porce zeleně a systémů zajišťující příliv čistého vzduchu, v horkých dnech pak také ochlazení,“ říká Radek Škrabal ze společnosti SSI Group, která se zabývá správou budov.

Nejen fyzické, ale také psychické zdraví

Kromě předchozího zjištění se také ukázalo, jak moc atraktivní zelené prostředí dokáže ovlivnit efektivitu práce. Autoři nizozemského experimentu mluví o jejím zvýšení zhruba o 26 % během devíti měsíců.

Reklama

Na psychiku, zejména u citlivějších jedinců, má výrazný vliv i dostatek přirozeného světla. Při jeho absenci hůře snášíme každodenní povinnosti, jsme podráždění, máme méně energie a hůře se nám soustředí. Pokud interiér není možné dostatečně prosvětlit pouze díky oknům, jsou tu i další možnosti, například světlovody, které přivedou přirozené světlo do zapadlých částí objektů,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

Jednou z lokálních firem, které investují nemalé prostředky do moderního a zdravého pracovního prostředí, je ČSOB. Do nové centrály se přesunula v roce 2005, loni pak zprovoznila ve stejném lokalitě další budovu, která dokonce splňuje požadavky nejpřísnější certifikace LEED Platinum.

Fasáda budovy a několik chytře umístěných atrií zajišťují maximum denního světla na každém pracovišti. V době, kdy denní světlo nedostačuje, jsou pracoviště automaticky plynule přisvětlována LED svítidly, a to efektivně - pouze v době přítomnosti zaměstnanců, kteří však mají možnost intenzitu individuálně korigovat. Budova je chytře řízena pomocí kontinuálního vyhodnocování mnoha parametrů komfortu vnitřního prostředí: teploty, vlhkosti nebo koncentrace oxidu uhličitého.

„Při provozu budovy se efektivně využívá rekuperace tepla vznikajícího v celé budově. Svým dílem tak přispívají přítomné osoby, kancelářská technika, solární zisky prostřednictvím fasády, ale také kuchyně nebo servrovna. Budova proto nemusí mít žádný další zdroj tepla. Zemní masiv je dostatečně velký na to, aby uchladil budovu i během léta. Pokud by přišly extrémní tropické teploty, je v záloze menší hybridní chladící agregát,“ říká Radek Škrabal ze společnosti SSI Group, která budovu spravuje.

Budova disponuje také sedmi střešními zahradami. Jedna z nich je určena aktivnímu odpočinku a je vybavena venkovním sportovním vybavením. Pobytové zahrady jsou osázeny rostlinami a stromy typickými pro přirozenou flóru v lokalitě stavby. Zeleň má dostatek vláhy díky technologiím na jímání, úpravu a zpětné využívání dešťové vody. Zahrady slouží nejen jako součást pracovního prostoru, ale také k eliminaci efektu tepelného ostrova města.

MK

 

Reklama

Komentáře

Reklama