Reklama

Jak ušetřit náklady na topení

Když poklesnou průměrné denní teploty pod 13 stupňů Celsia, značí to povinnost zahájit dodávky tepla. Izolace a údržba topení má na to, kolik za topnou sezónu utratíme, větší vliv než samotná cena energií. Zanedbaná údržba otopné soustavy ale může mít i horší následky než jen dražší teplo.

Topná sezóna každou zimu stojí domácnosti v průměru desetitisíce korun. Nejdéle topí lidé v západních Čechách a v horských oblastech. „Standardně nejdelší topná sezóna je v západních Čechách a dále v podhorských a horských oblastech Čech, tedy v nadmořské výšce nad cca 750 metrů. K nejteplejším místům patří tradičně jižní Morava a Polabí, tedy níže položená místa,“ uvádí Pavel Kaufmann, tiskový mluvčí Teplárenského sdružení České republiky. Zásadní vliv na protopené peníze má také zateplení budovy. Starší budovy jsou na tom samozřejmě výrazně hůře, u moderních nízkoenergetických domů je spotřeba až čtyřnásobně nižší. Největší vliv na tepelné ztráty mají okna a dveře, jejichž podíl na celkové tepelné ztrátě objektu u vícepodlažních bytových domů tvoří 40 až 50%.[1]


Zdroj: TZB-info.cz[2]

Topení elektřinou podraží více než plyn

Náklady na teplo a teplou vodu v roce 2018 činily 11,9 % měsíčních nákladů na bydlení, jejich podíl posledních 6 let mírně klesá. Nejvíce domácností v Česku, přes 40 %, dostává teplo z blokových kotelen nebo z dálkového topení. Na druhém místě jsou vlastní ústřední topení na plyn s necelými 30 %, na pevná paliva téměř 20 % a elektrické ústřední topení provozuje zhruba 5,5 % domácností.[3] Meziroční zdražení energií se opětovně více dotkne domácností topících elektřinou než těch, které topí plynem, vyplývá to z dat portálu tzb-info.cz, který srovnával ceny třinácti dodavatelů elektřiny a plynu. Průměrné zdražení elektřiny při roční spotřebě 2000 kWh dosáhlo na 18,7 %, u plynu je průměrné zdražení při roční spotřebě 20MWh 3,6%.[4]

Reklama

Údržbu topení zvládnete sami, dá se tím i ušetřit

I drobnosti jako špatné odvzdušnění dokážou snížit účinnost radiátoru a tím provoz otopného systému prodražit. „Nejhladší průběh topné sezóny zajistíte pečlivou kontrolou stavu radiátorů a celého otopného systému před jeho spuštěním po letní odstávce, zda jsou spoje těsné a jednotlivé části systému nevykazují známky poškození. Při prvním spuštění pak radiátory pečlivě odvzdušněte a ujistěte se, že kolem nich může volně proudit vzduch, aby topily efektivně, říká Martin Preclík, produktový specialista tuzemského výrobce otopných těles KORADO. „Odvzdušňování doporučuji provádět alespoň dvakrát za topnou sezónu, zvláště pokud bydlíte v nejvyšších patrech. Pokud chcete ušetřit, tak zbytečně nepřetápějte. Každý stupeň nad 21°C zvyšuje náklady na topení o 2 až 6 procent,“ dodává Martin Preclík.

Kontrola kotlů musí být důsledná, ideálně i s jeho rozebráním a údržbou

Majitelé domů a bytů, vytápěných plynem nebo pevnými palivy, mají zákonnou povinnost provádět pravidelné revize nebo kontroly kotlů. Ty se netýkají pouze majitelů elektrokotlů, které jsou konstrukčně jednodušší. Ne všechny kontroly však splňují požadavky výrobců, těmi je třeba se řídit. Správně udržovaný kotel snižuje nejen riziko poruchy, ale i náklady na topení.

Povinné kontroly a čištění jsou vypsány i pro komíny. Zanedbání povinností může mít vážné následky, což potvrzuje i Statistická ročenka Hasičského záchranného sboru České republiky. Během loňského roku evidují 1074 požárů komínů, což představuje mírný nárůst proti roku 2017. Zhruba v jednom ze tří případů došlo k rozšíření požáru a celkové škody dosahují 57,4 milionu korun.

Zdroj: Statistická ročenka HZS ČR[5]

Začátek sezóny znamená delší čekání na techniky

Zájem o kontroly s klesající teplotou stoupá a to se podepisuje na dostupnosti techniků. Servisní firmy hlásí čekací dobu, která přesahuje jeden měsíc. Svým zákazníkům doporučují návštěvu servisního technika během léta, protože se tak vyhnou čekání a je čas na řešení případných závad. U kontrolorů komínů je situace obdobná.

Autor: MK

Reklama

Komentáře

Věrka (Út, 1. 10. 2019 - 16:10)
Článek bych rozhodně nehledala na portále DOKTORKA.cz. Řekla bych, že by tu mělo být něco o zdraví. Nojono, "doktoři" se nezapřou...
Tom (Pá, 4. 10. 2019 - 11:10)
Tak je tady kategorie zdravý domov a když zanedbáte kontrolu komína či kotle, tak to může mít závažné důsledky i na vašem zdraví či způsobit dokonce smrt. O zdraví je tady článků dost.
Věrka (Pá, 4. 10. 2019 - 11:10)
Že je tady o zdraví článků dost, je málo. Na tomto portále by měly být o zdraví všechny. O čištění komínů a další zdejší REKLAMY patří rozhodně někam jinam. To bych tady mohla taky čekat reklamy na čisticí prostředky, reklamy na zemové hadry, na pasty na boty, o štupování ponožek (protože špatným vpostupem a výsledkem může vzniknout puchýř, bolesti zad, poškozený zrak...)...Pro doktorský portál DOKTORKA.cz poněkud degradující, ne? Logicky - co VÁM má co LÉKAŘ mluvit do čištění Vašeho komína? Jen ať se starají radši odborně a řádně o svoje chudáky pacienty, nedělají si z nás svoje pokusné králíky a nehledí si jenom mastit kapsu. Jestli jste z redakce, tak se Vaší odpovědi ani moc nedivím :-) Má to tu padající odbornou úroveň, ostatně jako v našem zdravotnictví všecko. Nevím, co bude, až odejde posledních pár dosluhujících poctivých, opravdových lékařů.
Roman (So, 18. 3. 2023 - 08:03)
My už máme konečně zatepleno a docela se divím, že jsem to bez problémů zvládnul celé sám. Pěkně vata, lepidlo a nová fasáda. Dost jsem díky tomu ušetřil, že jsem to dělal sám. Teď začínáme s manželkou zvažovat ještě fotovoltaickou elektrárnu. Co si o tom myslíte? Má smyl to na střechu dávat?
Návštěvník (So, 18. 3. 2023 - 08:03)
Pokud máš vhodnou střechu, nové krovy aby to uneslo tak asi ano. Je to drahá investice.
Návštěvník (So, 18. 3. 2023 - 09:03)
Nemusí být žádná extra střecha,ty solární panely jsou lehký.Lidi to dávají na všechno možný i na různé boudy i přístřešky na auto,prostě kam se dá.
Návštěvník (So, 18. 3. 2023 - 10:03)
Žertujete? Samozrejme rozhoduje nosnost střechy a nékdy je třeba i posudek statika.
Návštěvník (So, 18. 3. 2023 - 10:03)
Co bych žertoval,máte oči?Pokud ano tak se mrkněte do světa a uvidíte jestli mám pravdu.Takových instalací vidím stále víc. A pochybuji že si zvou na to statiky.
Návštěvník (So, 18. 3. 2023 - 11:03)
Pro vaši představu, u výrazně elektrifikovaného domu se obvykle instaluje elektrárna o výkonu 4 až 5 kWp. To obnáší 16 až 20 fotovoltaických panelů o rozměru 1,7 x 1,0 m a pro střechu to představuje přidané zatížení 320 až 400 kg (obvykle 12 až 15 kg/m2). To není málo, a tak je nutné posoudit, zda střešní konstrukce takovou zátěž navíc snese. Při rozhodování také zhodnoťte stav střechy, zda v příštích 20 letech, na které je uvažována životnost solárních panelů, nebude vyžadovat opravy. Pokud se její stav blíží konci životnosti, je lépe současně vyměnit i střešní krytinu. https://www.dachdecker.cz/blogy/elektrina-vyrobena-na-strese-1-dil-sikme-strechy
Návštěvník (So, 18. 3. 2023 - 16:03)
To jistě ale já se bavím od 2 do cca 12 panelů,16 a více je méně časté protože investice je už poměrně pro většinu lidí medostupná.
Petr (Ne, 19. 3. 2023 - 02:03)
Tak určitě to má smysl jako investice do budoucna. Teď za to nějaké peníze dáte, ale v budoucnu tím díky tomu budete šetřit. Nám ji budou teď během měsíce montovat. Vybíral jsem dlouho, ale nakonec jsem vybral firmu, která používá kvalitní a účinné panely a garantují montáž do 30 dnů od podpisu smlouvy a uhrazení zálohy.
Návštěvník (Ne, 19. 3. 2023 - 05:03)
Jistě. Je potřeba si spočítat, za jak dlouho se ti ta investice, která bude minimálně v nižších statisích, vrátí. A pak teprve bude vydělávat. Za dest nebo dvacet let? To není dobré. Jak je to u tebe? Střechu máš novou? Kolik pak ušetříš když vše spočítáš?
Návštěvník (Čt, 23. 3. 2023 - 04:03)
Na to ti neodpoví, je to dýler, zkušenosti žádné nedá, musí propagovat.
Roman (St, 22. 3. 2023 - 06:03)
Se kterou firmou jste to prosím řešil? Na koho se obrátit?
Petr (Čt, 23. 3. 2023 - 01:03)
Já jsem si vybral pávě díky kvalitě panelů a montáži do 30 dnů firmu Columbusenergy, na stránkách najdete číslo, kde si můžete v podstatě hned domluvit schůzku s obchoďákem a ten už se pak případně o vše postará.
Default User Image
Jiří (Po, 4. 12. 2023 - 08:12)

Zdravím, já bych se chtěl zeptat jestli mi někdo dokážete poradit ohledně topení dřevem, tedy konkrétně topení pomocí krbové vložky? Jak vybrat správnou krbovou vložku do nového domu?

Default User Image
Patrik (Út, 5. 12. 2023 - 20:12)

Záleží do jakého domu. Jestliže se jedná o nově postavený dům, tak bych řekl, že by mohl být pasivní. Proto je dobré vybírat krbovou vložku vhodnou do pasivního domu. Takové dělá česká firma krby-bef .cz Máme od nich právě koupenou krbovou vložku, která je do pasivních domů a skvělě nám dům dokáže vytápět. Navíc má velmi dobře řešené spalování, že v krbové vložce zůstane vždy jen málo popela. Používají navíc i vlastní patentovaný materiál carcon, která skvělě akumuluje teplo. 

Reklama