Reklama

Diabetik na horách

Inzulin je bílkovina a poměrně snadno zamrzá. Na to by měli pamatovat dospělí pacienti i rodiče dětí s diabetem, než vyrazí na hory. Jinak co se zimních sportů týče, nemají pacienti prakticky žádná omezení. Užívat si mohou na lyžích, bruslích i na sáňkách.

Než vyrazí pacient s diabetem v mrazu ven, je nutné předem pamatovat na uskladnění inzulinu. Stejně, jako mu vadí příliš velké horko, v teplotách pod nulou zase zamrzá. „Když mrzne, nestačí mít inzulin v batohu. Je potřeba ho mít pod bundou na těle, takto tělesná teplota zaručí, že inzulin nezmrzne,“ doporučuje diabetoložka Kateřina Štechová z UK 2. LF a FN v Motole a dodává: „To se týká zejména pacientů, kteří se léčí pomocí inzulinových per. Snazší to mají ti, kdo používají inzulinovou pumpu. Ta je zpravidla upevněna například za páskem kalhot, a tudíž je minimálně pod svrchním oblečením.“

Pohyb je pro člověka s diabetem blahodárný ve všech ročních obdobích. „Sport by měl být nedílnou součástí života s diabetem. Pohyb pomáhá odbourávat krevní cukr a to pro pacienta znamená velké plus při kompenzaci diabetu. V případě zimních sportů to platí stejně,“ uvádí doktorka Štechová. Zásada zní: Nikdy nesportovat na lačno! Dále je důležitá správná hladina krevního cukru neboli glykémie. Pacient by si měl glykémii změřit před tím, než vyrazí například na sjezdovku, mít s sebou glukometr (a i ten je potřeba udržovat mimo mráz) a přeměřit se občas v průběhu lyžování i po něm. Dále je dobré pamatovat na průkaz diabetika nebo alespoň náramek či nějaký štítek obsahující informaci, že je pacient diabetik a léčí se inzulinem. V případě úrazu je totiž tento fakt důležitou informací pro následnou péči, kterou je zejména v případě závažnějšího úrazu nutné realizovat ve spolupráci s diabetologem.

Děti s diabetem si navíc mohou vybrat z nabídky zimních diatáborů. V České republice je poměrně početná základna občanských a rodičovských sdružení, která pro dětské pacienty pořádají nejrůznější letní i zimní akce.  Rodiče malého diabetika tak mají jistotu, že je na zimním táboře o jejich dítě dobře postaráno a zároveň není ošizeno o sněhové radovánky.

Zimní sporty vhodné pro diabetiky

Reklama

Sporty nevhodné pro diabetiky

 

Běžecké lyžování

Tento sport přináší vysoký tréninkový efekt. Kontrola cukru v krvi je nutná před, během i po túře. Mějte sebou vždy rychle se vstřebávající sacharidy (čokoláda se vstřebává pomalu), nikdy se nevydávejte na túru sami, vždy minimálně ve tříčlenné skupině.

 

Sjezdové lyžování

Sjezdování má omezený tréninkový efekt, ale velmi vysoký psychický přínos. Proveďte zahřívací cviky, hodnoty cukru měřte před, během a po lyžování. Vždy sebou berte rychle se vstřebávající sacharidy. Na sjezdovky se nevydávejte bez doprovodu.

 

Bruslení

Je v principu možné, provádějte doprovodné kondiční cvičení. Kontrola cukru v krvi před a po tréninku, v případě pochybností také během tréninku. Přihlížejte k okamžitému stavu.

 

 

Lední hokej

Je možný, dochází k vysokému zatížení v krátkých intervalech. Kontrolujte cukr v krvi před, během i po hře. Vždy mějte u sebe rychle se vstřebávající sacharidy. Vzhledem k vysokému zatížení je doporučována odpovídající medicínská péče. Hokej jako vysokozátěžový sport nebývá pro diabetiky doporučován.

 

Skoky na lyžích

Vysoké psychické i fyzické zatížení, tento sport představuje pro pacienta s diabetem zbytečné riziko.

 

 

Reklama

Komentáře

Reklama