Reklama

Jak správně vybrat lyžařskou helmu

Na českých sjezdovkách dojde každoročně k více než tisícovce zranění hlavy, některá z nich končí i smrtí. Proto je velmi rozumné, používat při lyžování kvalitní ochrannou přilbu, která dokáže úrazům předejít, nebo minimalizovat jejich následky. A jak vybrat tu pravou?

„Při výběru lyžařské helmy se přesvědčte, zda má odpovídající certifikaci. Ta je vždy uvedena přímo na helmě. Nejčastější jsou certifikáty EN 1077 a ASTM F2040,“ říká Karel Studnička, manažer testování serveru  www.skiservis.cz.

Důležitá je také konstrukce helmy. Na trhu převažují vyráběné injected technologií a in-moldové. Druhé zmíněné jsou lehčí, také díky tomu, že mají tenčí skořepinu. Oba typy ale mají uvnitř expandovaný polystyren, který se v případě nárazu deformuje a již je nelze znovu použít. „Zcela nový přístup přinesla švédská značka POC, která místo polystyrenu používá polypropylen. Ten se po nárazu nedeformuje trvale a helmu tedy lze používat i přes opakované nárazy,“ vysvětluje Lukáš Princ ze specializované lyžařské prodejny Ski a Bike Centrum Radotín.

Jsou ovšem další důležité faktory, které musíte při výběru helmy zvážit. Jde zejména o hmotnost, míru odvětrání či možnost nastavení velikosti. Úplně nejdůležitější pro vaše pohodlí ale i zajištění maximální bezpečnosti je, aby helma na hlavě správně seděla. „Musí to být natěsno - tak, aby vám ani rozepnutá nespadla z hlavy, když se rychle předkloníte. Helma nesmí nikde tlačit. Je proto dobré osobně vyzkoušet helmy několika značek a zjistit, jaký vnitřní tvar vám bude nejlépe odpovídat. Při používání mějte helmu vždy zapnutou tak, abyste mezi řemínek a bradu dokázali vsunout dva prsty,“ doporučuje Zuzana Pincová ze serveru  www.pujcovnalyzi.cz.

Na kolik to přijde?
Lyžařskou helmu lze pořídit již za několik stokorun, ale zejména v případě neznačkových výrobků ze supermarketů buďte opatrní a pečlivě si všímejte, zda má helma odpovídající certifikaci, o níž se zmiňujeme výše. „Kvalitní helmu pořídíte přibližně od 1 500 korun. Modely, které jsou nabité technologiemi, praktickými vychytávkami a zaručí vám tu nejvyšší možnou bezpečnost i komfort, se mohou vyšplhat až 8 000 korun. Pokud ale lyžujete hodně a rádi, určitě se taková investice do nejdůležitější bezpečnostní pomůcky každého lyžaře vyplatí,“ radí Karel Studnička.

Reklama

Jakou vybrat?
Příkladem kvalitní cenově dostupné helmy je například Giro Bevel za 1 499 Kč. Je vyrobena technologií hardshell, nabízí možnost nastavení velikosti a odvětrání osmi otvory bez možnosti regulace.
Náročnější lyžaři mohou sáhnout například po helmě Uvex P1us Pro za 3 850 Kč, která je rovněž hardshellová, ale díky speciálnímu materiálu váží vynikajících 410 g, nabízí možnost nastavení velikosti a regulovatelné odvětrání 12 otvory. Zvláštností je speciální zvuková membrána, která zamezuje proudění vzduchu kolem uší a poskytuje tak lyžaři nezkreslené zvukové vjemy z okolí během jízdy, což zvyšuje jeho bezpečnost.
Lyžařské fajnšmekry pak jistě zaujme model POC Receptor Backcountry za 7 540 Kč, který nabízí vynikající ochranu proti rotačním silám, které při pádu nejvíce devastují mozek. Tato ochrana je vyřešena použitím dvou nezávislých skořepin, které se při nárazu otáčejí proti sobě a eliminují zdravotní rizika. Helma je navíc vybavena aramidovou bariérou proti průrazu, odražečem signálu záchranného lavinového systému Recco, a také EPP pěnou, která na rozdíl od běžně používaného EPS dokáže odolávat opakovaným nárazům bez trvalého poškození.

Tip: Helmu si můžete i půjčit. „Ceny půjčovného se již několik let příliš nemění. Ochrana hlavy na jeden den vás bude stát kolem 70 korun, na týden přibližně 400 korun,“ upřesňuje Zuzana Pincová.
 
Zdroj: Ski a Bike Centrum Radotín

Reklama

Komentáře

Reklama