Reklama

Jak zajistit abyste při běhání hubli? aneb Kalorie, laktát, hraniční tepová frekvence

Čím intenzivněji se pohybujete, tím vyšší je vaše spotřeba kalorií. Logicky. Ten, kdo provozuje nordic walking rychlým tempem nebo také jogging, spaluje kalorie. A pokud jde ještě k tomu tukové kalorie, pak vyhrál. Je tomu tak v tom případě, pokud běháte nebo provozujete nordic walking ve správné oblasti tepové frekvence. Kde tato oblast tepové frekvence je?

Pod určitou hranicí. Pod určitou hranicí tepové frekvence. Určuje ji laktát, tj. kyselina mléčná, které se od určité hranice tepové frekvence nasbírá velké množství ve svalu a v krvi.

Kyselinu mléčnou (laktát) máme v krvi vždy. Jednou více, jednou méně. Dokonce i za psa­cím stolem, při domácím uklízení či vaření. Některé svaly totiž neustále napínáte, ačkoliv to moc necítíte. Dokonce si i 40% napnutí své maximální síly sotva všimnete. Ačkoliv si přitom škrtíte své cévy ve svalu. Vaše svaly tak už nedostávají kyslík a přepnou na spalování cukrů. Laktát stoupá, svaly se překyselují a tvrdnou, vy se unavujete.

Bod, ve kter ém je hromadění laktátu a jeho využití stejné, se jmenuje anaerobní práh. Je hranicí mezi červenou a zelenou oblastí. Červenou oblastí, které byste se měli vyhýbat, a zelenou oblastí, ve které získáte dobrou náladu a zbav íte se tuků.

N árůst laktátu v krvi úzce souvisí s bě­ žeckou tepovou frekvencí a tempem. Mů­ žete proto pomocí tepové frekvence určit svou hranici, při které se nacházíte právě ještě v zelené oblasti, tedy hraniční tepo­vou frekvenci.

Reklama

Ka ždý má svou určitou hraniční tepo­vou frekvenci. Někdo při 120, jiný při 170. Svou hraniční tepovou frekvenci nenajde­te v žádné tabulce. Můžete si ji ale nechat změřit, nebo ji můžete i časem vycítit. Tuto tepovou frek v enci byste neměli překročit. Nachází se pod oblastí, ve které tělo tvoří více laktátu, než se ho může zbavit: asi při čtyřech milimolech laktátu na litr krve. Přibližně. Jelikož se tato hranice může celkem individuálně posunout trochu nahoru nebo dolů. Vždy podle stupně kondi­ce.

Hraniční tepová frekvence je každý den odlišná, každý den závislá na vaší náladě, vašem stupni kondice, počtu už vypitých šálků kávy, počasí, ročním období. Hraniční tepová frekvence se tedy mění ze dne na den. A jsou lidé, kteří mohou s pěti milimoly laktátu na litr krve pobíhat, a přitom se ještě pořád nachází v zelené oblasti, tzn. že se nepřekyselují. Jiní snesou z unavujícího laktátu pouze 3,8 milimolu na litr krve.

P řesné určení hraniční tepové frekvence

Chcete p řesně vědět, kde vaše enzymy relativně nejlépe makají pro štíhlou linii? Pak si u sportovního lékaře udělejte laktátový výkonnostní test. Na běžícím pásu absolvujete joggingové či nordic walkingové penzum, přičemž se zatížení postupně zvyšuje. Kaž­dé 3 či 5 minut se zvýši rychlost o 1 až 1,5 km.

Po každém stupni vám lékař z ušního laloku vezme kapku krve za účelem urče­ní laktátu a příslušné tepové frekvence si zaznačí. Vaše údaje se zdokumentují, tepo­vá frekvence bude stále kontrolovaná. Poběžíte tak dlouho, dokud vám dech vystačí. Smyslem cvičení je zjistit přesnou hodnotu vaší tepové frekvence, vaši hraniční tepo­ vou frekvenci na anaerobním prahu. Tedy na prahu, kdy ještě běžíte s metabolizmem tuků a kdy je vaše spotřeba kalorií velmi vysoká.

Zdroj: Spalte tuky správným jídlem, Computer Press

 

Reklama

Komentáře

HAHA (Čt, 25. 10. 2012 - 15:10)
tady se píše o běhu a vy sem cpete nějaký přístroje pro lenochy které vám tuk odcucnou ze zadnice. možná
nona (Čt, 25. 10. 2012 - 16:10)
Hano, tak funguje možná klasická liposukce, ale tohle je jen tahání peněz z lidí.
Martinka85 (Út, 17. 7. 2012 - 11:07)
Na hubnutí bych doporučovala vyzkoušet bezbolestnou lipolýzu zejména s přístrojem ZERONA, který například najdete v Praze i Brně. Využívají to lidé z Hollywoodu což je velice zajímavé a hodně dlouho u nás nebyl. Vyzkoušela jsem to a opravdu mi to zabralo. Zhubla jsem 7 cm v pase a jediný co musím je dodržovat speciální jídelníček a docházet na 40 minutový laserové ošetření. Doporučuji všem :)
Reklama